MHP’NİN YENİ İL BAŞKANI

Bu haber 16 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 942 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Milliyetçi Hareket Partisi’nin il kongresinde görev değişimi yaşandı. MHP’de belki de Muğla’da bugüne kadar yapılan il kongrelerinin en çekişmeli kongresi son yapılan ve Osman Güven’in iş başına geldiği kongre oldu. Osman Güven koltuğun yabancısı değil. O koltukta daha önce de görev yaptı. MHP tabanının ne istediğini iyi bilin bir isim. Bunun göstergesi de delegelerin oyları ile Güven İl Başkanı seçildi.
Türk siyasetinin önemli hastalığı “Genel Merkez ne diyor” dur. Bu hastalık demokrasiyi içine sindirdiğini ileri süren bir partide dahi vardır. Sanki genel merkez işaret etmese seçim olmayacak. Sonuçta konu dönüp dolaşıp koltuk sevdasına geliyor. Demokrasilerde koltuklar yerinde kalır, koltuklarda görev yapacak isimler nöbet değişimi yaşar. Esas olan o koltukların sahipleri ise delegelerdir, seçmendir. Yani genel merkez ne derse desin, seçmenin iradesine gem vuramaz, oyuna da ipotek koyamaz.
Bunları niye yazdım; MHP’de de bu süreç yaşandı. Osman Güven kendi hür iradesi ile ortaya çıkıp ‘Adayım’ dedi. Yani genel merkezden işaret beklemedi. Genel Merkezden işaret beklese ne olurdu? Seçilmeyi daha çoook beklerdi. Parti delegesinin oyuna ipotek koymanın bir anlamı yok. Eğer parti içi demokrasinin işleyişinde bir sorun yoksa, bırakın isteyen istediği yere aday olsun. Haa olmazsa ne olur. Daha çok Osman Güven’ler delegelerin hür iradesi ile işbaşına gelir.
MHP’nin yeni İl Başkanı Osman Güven’i parti binasında ziyaret ettim. Malum önümüzde (2014) yerel seçimler var. Yerel seçimlerin öne çekilmesi de gündemde. MHP’nin yeni seçilmiş kadroları ilk hedef olarak yerel seçimlerde partinin başarılı olabilmesi için yapılacak çalışmaları değerlendiriyor. Bu İL Yönetimi olduğu kadar, ilçe yönetimlerini de harekete geçirme palanı var. Osman Güven ilk defa bu göreve gelen birisi değil. Daha önce de İl başkanlığı tecrübesine sahip birisi. Partinin 2014 yerel seçimlerine hazırlanması için parti içinde birlik ve beraberliğin sağlanması adına hararetli bir çalışma var. ‘Kol kırılır, yen içinde kalır’ misali, seçim bitmiş ve kazananlar kaybedenler diye bir tanımlamanın yanlış olduğu vurgulanıyor.
MHP İl Başkanı Osman Güven, dürüst, kişilikli, uzlaşıcı bir yapıya sahip. Bunun ötesinde parti içinde sevilen ve sayılan bir isim olması nedeniyle, önümüzdeki dönemde MHP’yi yeni bir ivme kazandırması bekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.