“MHP´NİN ADAYI SAATCI´DIR”

Bu haber 24 Ocak 2013 - 0:00 'de eklendi ve 858 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

MHP Muğla teşkilatı geçen yıl yapılan il kongresinin ardından benzetmek doğru olursa deve kuşuna dönmüştü.
Yeri geldikçe MHP’nin bu durumunu tespit etmeye çalıştım.
MHP Muğla teşkilatında durum Kurultay’dan sonra da değişmedi. MHP Muğla İl Yönetimi kurultayda Genel Başkanları Başbuğ’a karşı Koray Aydın’ı desteklemişlerdi.
Ben “Bahçeli karşıtı yönetimin” istifa etmesini beklemiştim. Kurultaydan sonra hava öyleydi.
İl Yönetimi’nin görevden alınmasını bekleyen MHP’liler de vardı. Doğrusu bu “boş bir bekleyişti”… Aklı başında bir “lider” kendine muhalif bir ili görevden alıp, küçülmezdi…
Bu benim düşüncem, ama…
 
xx     xx     xx
Bahçeli’nin muhaliflerini görevden alması seçime giderken partiyi ne kadar yaralayabilirse, o yönetimlerin iş başında olmaları da yaralamaya neden olacaktır.
İl Kongresi’nden bu yana çalışmayan il yönetimi ne işe yarar ki?
Bu soruya yanıt vermek için erken.
Ne olduysa MHP İl Yönetimi çalışmaya başladı!
İlk etkinlik Fethiye’de gerçekleştirildi.
Arkası gelir artık…
 
xx     xx     xx
Fethiye’den geçtiğimiz günlerde “Fethiye MHP’den Kan Bağışına Destek” başlıklı haber gelince “Tamam dev uyanıyor” dedim.
Haber, ise “MHP Fethiye ilçe başkanı Hamdi Gürbüz ile birlikte yönetim kurulu üyeleri Cumhuriyet meydanında kan bağışı toplayan Marmaris Kızılay kan merkezi ekibine bağışta bulundu.” şeklindeydi.
Hüsrana uğradım…
Beni hüsrana uğratan Fethiye MHP’nin ulvi çalışması değil elbette!
 
xx     xx     xx
Haber sitelerine bir de “MHP’den Bodrum’da 3 beldenin birleşimine destek” başlıklı haber düştü. “Hah işte…” diyemedim. Önce bir haberi göreyim dedim.
Habere göre, Bodrum Yarımadası’nda Yalıkavak, Gündoğan ve Göltürkbükü beldeleri birleşme kararı almışlar. Karara MHP Bodrum ilçe Başkanı Asım Başaran destek vermiş.
Asım Başaran, yaptığı açıklamasında, “Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak baştan beri bu büyük şehir yasasına hep karşı olduk. Karşı görüşümüzde durmaya devam ediyoruz.” demiş.
Hüsrana uğradım…
Beni hüsrana uğratan Bodrum MHP’nin çalışması değil elbette!
Ayrıca biri MHP’li, biri CHP’li, öteki ANAP’lı üç beldenin “birleşme kararı” oldukça ilginç ve düşündürücü… Bu konuyu ayrıca ele alabiliriz.
 
xx     xx     xx
Sonunda “MHP Muğla İl Yönetimi çalışmaya başladı” veya “çalışmaya başlıyor” dedirtecek haber geçen hafta sonunda geldi.
Ben rahatsız evde dinleniyordum. Gazeteden Hasan Telli aradı. “Abi MHP Behçet Saatcı’yı aday gösteriyor.” dedi. Şaşırarak, “Büyük şehir de mi, Fethiye’de mi?” diye sorup, arkasından “MHP’den kim aday gösteriyor?” diye ekleyince, Telli “Abi …. Sitesine bak” deyip kurtuldu.
Siteye haber geçen Pazar günü “Güven; MHP’nin Adayı Behçet Saatcı’dır” diye düşmüştü. Yani yazımın başlığı benim değil. Ama hafta sonunda gazetelerin başlığı böyleydi…
Yine hüsrana uğradım…
 
xx     xx     xx
Şimdi bu yazıyı okuyan MHP’liler “Sana da çalışma beğendiremiyoruz.” diyecekler. Doğrudur. Bu haber bir “siyasi çalışmanın ürünü” haber…
Ama MHP’de adayları partinin il başkanlarının belirlediği nerede, ne zaman görülmüş? Son yerel seçimde MHP İl Başkanlığı adayları belirlese, Saim Gürsoy Muğla Belediye Başkanlığına aday gösterilir miydi?
Bu yüzden hüsrana uğradım.
 
xx     xx     xx
Yine de ne olur olmaz deyip, habere baktım. MHP İl Başkanı Osman Güven’den özür dilemekle karşı karşıya kaldım… Çünkü haber  “MHP Muğla İl Teşkilatı, 2014 yerel seçimleri sürecinde düzenlediği ilçe istişare toplantılarına devam ediyor.” diye başlıyordu. Meğer MHP Muğla İl Başkanlığı çalışmaya başlayalı epey olmuş da bizimi haberimiz olmamış!
Tabi “Haber verilse olurdu” da demeyeceğim. Çünkü biz gazetecilerin işi “haberdar olmak ve haberdar etmek”… Muhalif birkaç yazı yazdığım için, haber verilmediğini düşünmeyip, kendimi eleştirmeden geçemeyeceğim…
Yine aynı haberde İl Başkanı Güven, Başkan Saatcı ile ilgili “Muğla’da MHP tabanı ve il teşkilatının kesin tavrı şudur. Muğla’da MHP büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Behçet Saatcı olmalıdır. Bu sadece Osman Güven’in isteği değil, Partili partisiz herkesin isteğidir. Çünkü Belçet Saatcı marka olmuştur.” diyor.
Görüldüğü gibi “adaydır” değil, “olmalıdır” deniliyor…
Ah şu bizim gazeteciler!… Yapacak bir şey yok. Özür diliyorum…
 
xx     xx     xx
MHP İl Başkanı Osman Güven’in, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile ilgili “adaylık gerekçesi” hiç kimsenin karşı çıkabileceği bir gerekçe değil. Gerçekten de Başkan Saatcı, çalışmaları ile Muğla’da partili, partisiz herkesin sevgisini, saygısını kazanmış, “marka” olmuş bir başkan…
Ama gerçekten merak ediyorum, “Başkan Osman Güven partisinin Muğla’da büyük şehri alacağına inanıyor mu?”… Şeytan da “Başkan Güven milletvekili adayı mı?” diye dürtüyor…
Eğri oturalım, doğru konuşalım MHP Fethiye’yi öteden beri “Behçet Saatcı” ismiyle alıyor.
Bu isim, yani Saatçı olmazsa MHP için Fethiye kayıp… Ki MHP lideri Bahçeli son genel seçimde Başkan Saatçı’nın milletvekili adaylığına bu gerekçe ile karşı çıkmadı mı?!!
Fethiye’nin kayıp olacağı bir seçimde MHP için büyük şehir romantik bir hayal olarak kalır.
Behçet Saatcı markası AK Parti’de işe yarar da, MHP de sanmıyorum… Tabi MHP İl Başkanı Güven’in başkaca bir hesabı yok ve bildiği bir şey varsa bir şey diyemem.
Hele bir Ankara’nın kararını görelim. O zaman yine döneriz bu konuya…
24.01.2013
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.