MHP’liler “Hicret” Ediyorlar…

Bu haber 27 Ağustos 2017 - 23:38 'de eklendi ve 1.469 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Herkes geçen hafta sonu MHP Muğla teşkilatlarında yaşanan toplu istifayı konuşuyor.

Bu bir depremse eğer, en az 9 şiddetindeydi…

MHP Genel Merkezi’nde kaç şiddetinde hissedildi acaba?

Kimse beklemiyordu… Elbette istifalar bekleniyordu, ama böylesi beklenmiyordu.

İl genelinde 937 istifa

70 kişi daha bulsalar bin kişinin istifası daha havalı olurdu, diyeceğim, ama MHP’nin 21 Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun Ekim ayı sonuna kadar sadece Muğla’da istifaların 5 bini aşacağını söyledi.

Evet, istifa edenlerin arasında Metin Ergun da var.

Adının “Türkiye’m” olabileceği söylenen yeni partinin Muğla Kurucu İl Yönetimi’nde Av. Hasan Yüzbaşıoğlu gibi isimlerin yer alacağı ifade ediliyor…

xx        xx        xx

Muğla’da yaşanan toplu istifa, MHP’de bugüne kadar yaşanan en yüksek üye istifası olarak kayıtlara geçmiş…

Geçen Cuma sabahı ilk istifalar Ortaca’dan gelmiş.

Ortaca’yı Marmaris, Dalaman ve Köyceğiz ilçeleri izlemiş. Ortaca’da 50 kişi istifa ederken, sadece Köyceğiz ve Dalaman’da 200 kişinin partiden istifa ettiği söyleniyor.

İstifa edenler arasında Meral Akşener’e destek verdikleri için görevden alınan ilçe başkanları, eski dönem parti yöneticileri, hala görevde olan belediye ve eski il genel meclis üyelerinin bulunması dikkat çekti.

İstifacılar da Prof. Dr. Metin Ergun ile Ortaca eski İlçe Başkanları Sadık Gün ve Mehmet Akçil, Köyceğiz eski İlçe Başkanı Keramettin Tülerli, Dalaman eski İlçe Başkanı Telat Topçuoğlu, Marmaris eski ilçe Başkanı Ali Aygün gibi isimler öne çıkıyor.

xx        xx        xx

MHP Muğla teşkilatlarında şu ana kadar bir sessizlik hakim.

Ancak bugün yarın onlardan da bir açıklama gelecektir.

Şu ana kadar Muğla’da ilçe ilçe istifa edenlerin sayısı kaçtır?

Yoksa Akşener cephesinden gelen açıklama ve değerlendirmeler doğru mu?

Bekleyip göreceğiz…

Ancak 21. Dönem Muğla Milletvekili Ergun Muğla’da Ekim ayı sonuna kadar istifaların 5 bini aşacağını söylüyor.

MHP’nin ana çizgisinden, değer yargılarından uzaklaştığını ifade eden Ergun, “30 Kasım 2015’ten beri sokaklardayız, hak arama mücadelesindeyiz, ancak hiçbir şekilde buna müsaade edilmedi, izin verilmedi” diyor.

xx        xx        xx

Ergun istifa eden MHP’lilerin, ‘Yeni Parti’ bünyesinde siyasete devam edeceklerini belirtirken Yeniçağ’a yaptığı değerlendirmede şu ifadelerde bulunmuş:

Meral Akşener’in parti kuracağını açıklamasından sonra belirli gruplar tarafından algı operasyonlarına maruz kaldıklarını görüyoruz. ‘Yeni Parti’nin sadece CHP ve MHP’den oy alacağını ifade ediyorlar. Ancak bugün sadece Muğla’da ‘Yeni Parti’ye katılmak için farklı partilerden istifalar gelmeye başladı.

Bizler, 30 Kasım 2015 tarihinden beri sokaklardayız. Önce MHP’de değişim istedik, bunun için tüm yasal imkanlarımızı, demokratik haklarımızı kullandık. Sonrasında milletimiz, MHP’deki değişimin Türkiye’yi etkileyeceğini gördü ve bizleri destekledi. Ancak buna izin verilmedi.

MHP’de başlayıp, ‘Yeni Parti’de devam eden değişim arzusu, milletimizin teveccühü ile Türk siyasetindeki değişime dönüşmüştür. Bu durum iktidar nezdinde ‘metal yorgunluğu’ ve ‘AKP’de değişim’ olarak tanımlanmak isteniyor. Vatandaşımızın istediği Türk siyasetindeki değişimdir.

xx        xx        xx

Aslında bugünlerde MHP’de dramatik bir durum yaşanıyor. Partiden ayrılanların gözü arkada… Kimsenin güle oynaya gittiği yok. Kalanların gözü giden arkadaşlarında…

Çünkü giden de, kalan da Ülkücü…

MHP’nin ve Ülkücülerin Muğla’da önde gelen isimlerinden Nabi Günbaş’ın istifalardan bir gün önce MHP’den ayrılışı ile ilgili sosyal medyada yaptığı paylaşım ve yaşanan diyalog “hüznü” ortaya koyuyor…

Nabi Günbaş; “Öyle bir çıkmazdayım ki 40 yıllık inandığım DAVA; Öz canımdan çok sevdiğim MHP; Çaresiz dişimi sıktım gidiyorum.40 yıldır ektiğim ekini harmana dökmeden yaktım gidiyorum.”

Nevzat Koç; “Reis senin geçmişin, senin aynandır. Sen nerede olursan biz oradayız

Ulvi Yaman; “Canını sıkma. Sana bu kararı aldıranlar utansın.

Agah Oktay Ateş; “Koskoca MHP’yi ne hale getirdiler. Aslında gitmeleri gerekenler kendileriydi. Reis onlar gidici biz kalıcıydık. Biz MHP’den ayrıldık davadan asla ayrılmadık. Yolumuz açık olsun içimizdeki üç hilal hala dalgalanır 9 ışık hala yolumuzu aydınlatır hayırlısı ols…

Nabi Günbaş; “… hiç gereği yokken bu kadar bencillik bu kadar sandalye merakı bizleri içimizde bu günlere getirdi. Dava için iyi olsun diye karşı karşıya geldiğimizde olmuştur ama hiç biri birimizi kırmadık yıllarca. Ne edeyim sonuç bu?

Anlayacağınız MHP’liler bir bakıma “hicret” ediyorlar…

xx        xx        xx

Meral Akşener, Prof. Dr. Ümit Özdağ ve Koray Aydın ile yeni partinin kuruluşu için geri sayım başladı. Bu partinin “merkez” parti olacağı söyleniyor.

Hedefleri önümüzdeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı‘nda Samsun‘dan Türk siyaset sahnesinde resmen yerlerini almak.

Partinin adının “Türkiye’m Partisi” olabileceğini ifade edenlerde var. Onlardan biri de Orhan Uğurluoğlu. UğurluoğluTürkiye’m Partisi” başlıklı yazısında şu ifadelerde bulunmuş:

19 Mayıs 1919 ruhu Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesinin ilk adımıdır. Yeni partinin bu önemli tarihten sonraki 100. yılında yani 2019’daki birinci hedefi Mart ayında yapılacak yerel seçimler, ikinci ve büyük hedefi de aynı gün yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimidir. Türk halkı 1919 ruhu ile demokratik, laik sosyal hukuk devleti olarak tanımlanan Türkiye Cumhuriyeti’ni muhteşem istiklal mücadelesi ile kurdu.Bugün Akşener ve ekibinin 2019 hedefi de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılapları doğrultusunda demokratik parlamenter rejimi güçlü hale getirmek, Türkiye’yi içten ve dıştan kuşatan her türlü musibetten kurtarmaktır.

xx        xx        xx

Uğurluoğlu yazısında FETÖ ile ilgili iddialara da değinmiş. “Akşener’e çok yakın isimlerden bir dostum ile yaptığım sohbette sürekli suistimal edilen FETÖ konusunu sordum.” diyen Uğurluoğlu şu ifadelerde bulunmuş:

O kadar titiz davranıyoruz ki tek bir FETÖ’cü dahi yeni parti oluşumunun içine sızamayacak, diye net bir tavır koydu. Akşener, Özdağ ve Aydın üçlüsünün bu konuda ne kadar kararlı olduğu da biliniyor. Bir önemli nokta daha var ki artık yeni partinin hedefidir. Hedef çok net şekilde, ‘Türkiye Partisi olacağız. Ne sağ, ne sol, ne merkez sağ ne de merkez sol diye bir siyasi sloganımız yok. Tek bir siyasi sloganımız var o da, 80 milyonu kucaklayacak Türkiye’nin partisi olmaktır’ şeklinde ortaya konuluyor. İster misiniz ismi, ‘Türkiye’m Partisi’ olsun?

xx        xx        xx

Şimdi ne olur?

Türkiye’de ne olur bilemem. Ancak Türkiye barajını geçerlerse Muğla’nın 7 milletvekilliğinden birine sahip olurlar. Böyle bir durumda CHP de 5 milletvekilliği kazanır ve AK Parti 1 milletvekilinde kalır. Yok eğer Türkiye barajını geçemezlerse CHP 5, AK Parti 1 milletvekili çıkarır. Bir milletvekili ortada…

Aslına bakılırsa bu parti MHP ile birlikte her partiden oy alacaktır. CHP’nin adayları ön seçimle belirlememesinin yaratacağı küskünler bu partiye oy verebilirler. DP ve DYP’de kalanlar rahatlıkla bu partiye geçerken, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı’nın tavrı da önemli… Ne yapar şimdiden kestirmek zor, ama şu anda oy verdikleri partilerle kan uyuşmazlığı olan liberallerde bu partiye yönelecektir…

AK Parti tabanı büyük bir değişim beklentisi içinde. Eğer teşkilatlarda değişim olmaz ve FETÖ ile ilgili partilerinde temizlik yapılmaz ise AK Parti’den yeni partiye ciddi bir geçiş olabilir.

Yani Akşaner’in partisi Muğla’da birinci derecede MHP’ye, ikinci derece de AK Parti’ye zarar verecektir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

6 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
salihdemir 28 Ağustos 2017 / 11:14

Meral Akşener’in kuracağı yeni parti için Muğla’da MHP’de olan istifaların olacağı Akşener’in Anayasa halk oylaması için geldiği Muğla’da karşılayanların % 90’ı MHP’lilerdi. Toplanan vatandaşların 5/1’i bile salona sığmadı. Akşener konuşmasını Kültür Merkezi bahçesinde yapmak zorunda kaldı. Yeni parti için Muğla CHP’den de kopmalar olacaktır. Nedeni ise partide hak hukuk adelet yoktur. Muğla Merkezde CHP’ye oy veren her 10 kişiden 7’si partiye küskündür. bazı İlçelerde de durum aynı. Partiye oy verenlerin niçin küstüklerini sokağa çıkıp sorsunlar. Belirli bir zümrenin işgalinde olan İl ve İlçe yönetimlerinin Genel Merkezce derhal görevden alınarak, Partiye ve partililere sahip çıkacak Atatürk’çü CHP’lilerin göreve getirilmesi gerekiyor.

mehmet uysal 28 Ağustos 2017 / 11:53

Yeni parti her ne kadar umut verse de OSMAN PAMUKOĞLU,SAADETTİN TANTAN gibi değerli isimleri bünesine katmalı diğer fetöcü ve akp yanlısı kişileri ise uzak tutmalıdır.
Muğlamıza gelince Muğlayı yönetenler kendi öz çocuklarını harcamayı bırakmalıydılar,hem mhp hem de chp Muğlanın öz evlatlarını maalesef çok zaman tükettiler.

Reşat Öztepe 28 Ağustos 2017 / 13:51

Gocuman; Yazınızı okudum. hemde bir kaç kez. Ancak şu Cümle ile ilgili akılma ölü doğan cocuk aklıma geldi.”Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılapları doğrultusunda “‘demokratik parlamenter rejimi güçlü hale getirmek”‘, Türkiye’yi içten ve dıştan kuşatan her türlü musibetten kurtarmaktır.” Aklın yolu birdir amma, görelim mevla neyler neylerse güzel eyler. sevgi ve saygı.

asım demirel 28 Ağustos 2017 / 16:12

Meral Akşener, Türkiye’de en çok faali meçhul cinayetlerin işlendiği Mehmet Ağar’dan İç İşleri Bakanlığını devir aldı. Bir general bu kadına “kazığa oturturum” diyordu. Yeni kurulacak partinin liderliğine bu kadının getirilmesi iyi olmayacak gibi. Çünkü açık hedef. Bu kadın Tansu Çiller’in sağ koluydu. Beraber Demirel’in partisi DYP yi tarihe gömdüler. Devlet Bahçeli bunların niyetini erken keşfetti. Gerekli tedbirleri aldı. Kapının önüne koydu. MHP yi bugünlere getirenler partilerini terk etmeyeceklerdir. Her partide küskünler, dargınlar ve kırgınlar olabilir. Bunlar sonuçları değiştirmez. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019 da ipi kolayca göğüsler. Bu memleket dargın ve kırgınların kurduğu nice partiler gördü. Hepsi siyasi partiler tarihinin çöplüğünde yerini aldı. Hani İsmail Cem, Hani İsmet Sezgin, Hani Karayalçın, Hani Bozbeyli, Hani Erkan Mumcu. Türk Halkı 16 nisanda attığı adımı 2019 da tamamlayacaktır. Yeni Türkiye kurulacaktır.

salihdemir 28 Ağustos 2017 / 20:34

Sayın yorumcu Asım Demirel DYP’nin ve Anap’ın tarihe gömülmesinin nedeni Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz’ın birbirlerine aklaması sonucu tarihe gömülmüştür. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Kurtuluş savaşının kazanılmasına müteakip 29 Ekim 1923 yılında kurulmuştur.

gökhan çakır 04 Eylül 2017 / 17:05

Yavv arkadaş iyisiniz hoşsunuz. Güzel konuşuyorsunuz. Değişim iyidir eyvallah. Peki on yıllardır CHP koltuklarındaki yöneticiler kadrolu devlet memuru gibi çökmüş. ne kaldıran var. ne kaldırabilen. teslimiyetçi şekilde Atatürk’e hürmeten katlanılan bu adamlara VE ultra üstdüzey yöneticilerine neden değişim gelmiyor. Neden hantallıkla gidiliyor. Meral Akşener Merkez parti kuracak orası kesin. O merkez parti merkez-laik-milliyetçi olacak. eksen sola yakın ama sol değil. on yıllardır koltuklarında filleşen yöneticilerden taban rahatsız deme ama Ak parti VE MHP den 3-5 yıllık yöneticiler koltuğa yapıştı ona küsecekler de. Sizler Yerel gazetecisiniz. yerel gazeteci tarafsız olmakla mükelleftir. taraflı gazeteci olacaksanız ulusal çapta gazetelerde çalışın. bizde ona göre fiat verelim. Eğer her şey Muğla ise muğlayı bu hale getiren CHP yi neşter kesmez direk ameliyat yapmanız lazım. 2019 u bilmem ama 2024 te ; Akşener merkez sağdan alacağını almış olup geriye kalan CHP nin %80 ne göz koyar % 50 sinide alır. Sonuçta siz oyları Recep Tayyip erdoğan’ a küfrederek ; ve ULU ÖNDER suistimal ederek muhafaza ediyorsunuz. Meral Akşener Laik ve küfredecek haliniz olmayacağına göre. Türkiye çapında vurgunun kralını siz yersiniz…
Korkmayın SOL yöneticilerden bu kadar.