MHP’li Erdoğan’dan ürkütücü iddia

Bu haber 25 Ocak 2016 - 0:01 'de eklendi ve 1.023 kez görüntülendi.

erdoğanRus turist sayısının 1 milyonun altına düşmesi bekleniyor. MHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi ve Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan turizmle ilgili 20 milletvekili arkadaşının da imzasını taşıyan bir Meclis Araştırma Önergesi verdi. Önergede Rusya krizi ile birlikte turizm sektörünün sorunlarının arttığı ifade edildi. Önergede yer alan ifadelere göre, 2014 yılında 4,5 milyon olan turist sayısının 2015’te 3,2 milyona kadar düştüğü, en iyimser tahminlerle bu rakamın 2016 yılında 1 milyona düşeceği öngörüldü.
Özcan Özgür
Rus turist sayısının 1 milyonun altına düşmesi bekleniyor. MHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi ve Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan turizmle ilgili 20 milletvekili arkadaşının da imzasını taşıyan bir Meclis Araştırma Önergesi verdi. Önergede Rusya krizi ile birlikte turizm sektörünün sorunlarının arttığı ifade edildi. Önergede yer alan ifadelere göre, 2014 yılında 4,5 milyon olan turist sayısının 2015’te 3,2 milyona kadar düştüğü, en iyimser tahminlerle bu rakamın 2016 yılında 1 milyona düşeceği öngörüldü.
Turizm sektörünün zaten zor bir süreçten geçtiğini söyleyen Milletvekili Erdoğan Araştırma Önergesinde “Sektör zaten son yıllarda adeta hayal kırıklıklarıyla dolu sezonlar geçirmiştir. Maalesef, coğrafyamızdaki yaşanan siyasi belirsizliklerin gün geçtikçe derinleşmesi ve 24.11.2015 tarihinde bir Rus uçağının uyarılara rağmen sınır ihlali yapmakta ısrar etmesi sonucunda haklı olarak düşürülmesinin ardından ortaya çıkan tablo özellikle de turizm sektörünün geleceği açısından büyük riskler doğurmuştur” diyerek şöyle devam etti:
“Dolayısıyla ek önlemler alınması kaçınılmaz bir hal almıştır. 2016 yılında yaşanması muhtemel olan kriz çok farklı ve çok daha ağır sonuçlara gebedir. 2014 yılında Rusya’nın Ukrayna ile yaşadığı kriz ve Kırım’ı ilhak etmesi 2015 yılında Rusya’dan gelen turist sayısında ciddi bir azalmaya sebep olmuştu. Öyle ki; Rusya ve Rusça konuşan ülkelerden gelen hava yolu şirketlerine yakıt desteği sağlanmasına rağmen 2014 yılında 4,5 milyon olan turist sayısı 2015 yılında 3,2 milyona kadar düşmüştür. Bu rakamın, en iyimser tahminlerle, 2016 yılında 1 milyona düşeceği öngörüsü göz ardı edilmemelidir. Diğer yandan; 7 Haziran seçimlerinden hemen sonra şiddetini arttırarak baş gösteren terör olaylarının da yurt dışından gelen turist sayısında % 30’a varan bir daralmaya sebep olduğu da tespit edilmiştir. Düşürülen Rus uçağını ve ülkemizde “çözüm” adlı sürecin zemin hazırladığı hain terör saldırılarının arttığını da var sayarsak turist için vazgeçilmez olan “güvenlik” unsurunun büyük bir yara aldığı ortadadır.”
Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda turizm sektörünü büyük bir krizin beklediğini söyleyen MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan “Türkiye’ye turist olarak gelme ihtimali yüksek olan insanların yaşadığı Kuzey Avrupa, Orta ve Batı Avrupa Ülkelerinden gelen turist sayısının arttırılması için THY’ye yakıt desteği verilerek seferlerinin arttırılması” gerektiğini belirterek, öyle dedi:
“Reklam organizasyonlarına daha fazla ağırlık verilmesi, sanal basının ve sosyal medyanın etkin bir şekilde kullanılarak bu insanlara ulaşılması gibi ek önlemler derhal alınmalıdır. Diğer yandan turizmcilerimize de mali yüklerini azaltacak destekler verilmelidir. Özellikle istihdamda sürekliliğin sağlanması için vergi ve personel sigorta yükünün hafifletilmesi, yüksek ecri misil bedellerinin makul seviyelere indirilmesi, Özel Tüketim Vergilerinin düşürülmesi gibi rahatlatıcı önemler erken rezervasyonlar da göz önüne alınarak geç kalınmadan alınmalıdır.”
Söz konusu önlemlerin alınmaması durumunda yabancı yatırımcıların da etkileneceğini söyleyen Erdoğan sorunların tespit edilmesi ve tespit edilen sorunların çözüme kavuşturulması için gereken önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini kaydetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.