MHP’li Erdoğan: Köy ve Beldelerin tüzel kişiliğinin muhakkak geri verilmesi lazım

Bu haber 24 Kasım 2017 - 0:10 'de eklendi ve 708 kez görüntülendi.

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada 6360 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunun yeniden düzenlemeye muhtaç olduğunu söyleyerek “köy tüzel kişilikleri muhakkak geri verilmelidir” dedi.

Muhittin Direk

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada 6360 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunun yeniden düzenlemeye muhtaç olduğunu söyleyerek “köy tüzel kişilikleri muhakkak geri verilmelidir” dedi.

Konuşmasında “Büyükşehir Belediye Kanunu masaya yeniden yatırılmalı ve bu dönem uygulamada karşılaşılan sorunların tamamını ortadan kaldıracak şekilde yeniden ele alınmalıdır.” İfadelerini kullanan Erdoğan dünyaca ünlü markalar olan Dalyan, Göcek, Turgutreis, Güllük, Ören, Akyaka, Ölüdeniz gibi yerlerin temsil ve hizmet kabiliyetinin ancak belde belde belediyelere tüzel kişiliklerin verilerek sağlanabileceğini söyledi.

Erdoğan’ın konuşmasının bazı bölümleri şu şekilde, “6360 sayılı Büyükşehir Kanunu’yla özellikle köyden mahalleye dönüştürülen alanlardaki -31/12/2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan- vatandaşın sırtındaki bazı vergi ve harçların yürürlük süresi üç yıllığına yani 31/12/2020 tarihine kadar ertelenmektedir. Kanun, bu söz konusu köylerde şu anda ucuz olarak verilmekte olan su indirimini de bir yıl süreyle, beş yıldan altı yıla uzatmaktadır. Buna basitçe baktığımızda, bu düzenlemeye, bu bir seçim düzenlemesidir yani 2019 seçimine kadar vatandaşı bu vergilerden, bu yeni su fiyatlarından biraz uzaklaştırarak 2019 seçimlerinde köydeki vatandaşlarımızın gözünü boyama operasyonudur. 6360 bugün Türkiye’nin her yerinde kanayan bir yaradır.”

Milletvekili Erdoğan, “Bakın, köy tüzel kişilikleri kaldırıldı, şimdi, şu anda köy orta malları Yağma Hasan’ın Böreği gibi belediyeler tarafından satılıp savulmuştur. Yıllardır köylünün gözü gibi baktığı harman yeri, mera, yaylak, kışlak gibi birçok arazi artık bugün başkalarının eline geçmiştir. Yarın, Özelleştirme İdaresi tarafından bizim Ortaca ilçemizin Ekşiliyurt köyünde belediyeden kaçırılmak istenen 180 dönümlük arazinin satışı yapılacaktır. Hani, muhalefet belediyeler olunca bir de onlardan kaçırmak için başka hüllelerle o mallar başka yerlere gitmektedir. Gene, bakınız, seçim bölgem Muğla’da, Dalyan, Göcek, Turgutreis, Güllük, Ören, Akyaka gibi bütün dünya tarafından bilinen çok önemli turizm merkezlerini, o beldeleri bugün bir zabıta memuru temsil etmektedir. Dün, bu beldelerinin her birinin seçilmiş belediye başkaları vardı, bu beldelerin her birinin ayrı bir kimliği, özelliği vardı; bugün bu beldeler sahipsiz, terk edilmiş yerleşim yerlerine dönmüştür. Bunların bir an önce düzeltilmesi lazım. Yine, 6360 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, bugün ilçe belediyelerini iflasın eşiğine getirmiştir, ilçe belediyeleri maaşlarını ödeyemez hâle gelmiştir. İlçe belediyelerinin çoğu maaşları ödemek için yer satmakta, yurt satmakta, hizmetlerini, personelini daraltmakta. Artık, ilçe belediyeleri öyle bir duruma gelmiştir ki sanki büyükşehrin çöp toplama şubesi. Buna da bir “Dur.” denmesi lazım, ilçe belediyelerinin de sesinin duyulması lazım”.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.