MHP’de hareketli günler

Bu haber 01 Ekim 2013 - 2:41 'de eklendi ve 1.165 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

MHP uzun zamandır Muğla’da “kış uykusunda” gibiydi. Yaz aylarında “soğuk” olmaz tabi, ama partinin son kurultayında yaşanan “kamplaşma” soğuk rüzgârlar estirdi. O rüzgâr şiddeti ilk günlerdeki gibi olmasa da bu gün de devam ediyor!

Milas’ta Kadın Kolları’nda değişim yaşandı. Önce uzun zaman boş kalan Fethiye İlçe Yönetimi ataması yapılırken, Marmaris’te ilçe yönetimi değişti.

Aday adaları konuşulmaya başladı.

Bunu hayra mı yormalı, nasıl düşünmeli bilmiyorum ama ciddi bir hareketlilik yanşıyor.

xx        xx        xx

Fethiye’de uzun zamandır Milletvekilliğine baş koymuş, seçilmeyince küsüp bir kenara çekilmemiş, çizgisini korumuş isimlerden Cengiz Çay İlçe Başkanlığı’na atanınca, Çay’ın Fethiye Belediye Başkanı adayı olacağı beklentisi içinde öteki partiler “Behçet Saatcı’dan kurtuluyoruz” sevincine kapıldılar!

O ana kadar partinin son kurultayında yaşanan ayrışma nedeniyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Başkan Saatcı’yı gözden çıkardığı; bu yüzden Başkan Saatcı’nın BBP ile temas halinde olduğu ve hatta BBP’den Fethiye Belediye Başkanlığına aday olacağı konuşuluyordu.

Cengiz Çay’ın ilçe başkanlığı ile birlikte bu konuşulanlar ciddiyet kazanmıştı…

Ama Cengiz Çay geçtiğimiz günlerde Başkan Saatcı’nın kendisine “hayırlı olsun” ziyaretinde “Saatcı ‘ben bıraktım’ demediği sürece bizim ikinci adamı aramamız hiç mümkün değildir. Bizler Saatcı ile yürümeye devam edeceğiz.” deyip, herkesi şaşırtıp, hesapları alt üst etti…

Bu açıklamaya kadar Başkan Saatcı partisinin genel merkezine karşı “Yalnız kurt” gibiydi…

xx        xx        xx

MHP Fethiye’nin yeni İlçe Başkanı Cengiz Çay, her şeye rağmen partesinin Belediye Başkanı Saatcı’ya sahip çıkarken, Fethiye’nin üç dönemdir Belediye Başkanı Saatcı da Fethiye’de katıldığı bir TV programında adaylığı ile ilgili sorulara yanıt verirken şöyle demiş:
Şimdi şöyle söyleyeyim. Yani bu istemem yan cebime koy gibi olmasında, açık yürekle söyleyeyim. Muğla büyükşehir oldu. Muğla da yeni bir yönetim olacak. Orada yeni bir yönetim, burada yeni bir yönetim. Fethiye bunu kaldıramaz. İnanın Fethiye için yaptıklarımız çok kısa sürede kaybolur. O anlamda halkımızın da teveccühü ile birlikte kısmet olursa bir dönem daha olacak gibi gözüküyor. Aslında bu birleşme işleri olmasaydı üç dönem idealdi.

Görünen o ki, Başkan Saatcı bir dönem daha Fethiye Belediye Başkanı

xx        xx        xx

Başkan Saatcı’nın “yalnız kurtluğu” sona ererken, bir başka “yalnız kurtMarmaris’ten ses verdi. Basında yer alan haberlere göre, Marmaris’in MHP’li Beldibi Belediye Başkanı İdris İspirliKendimi yalnız kurt ilan ediyorum” diyor.

Neden?

Anladığım kadarıyla ilçe kamuoyunda Marmaris Belediye Başkanı adayı olması beklenen Başkan İspirli (Kurultay sonrası Başkan Saatcı’nın düştüğü duruma mı düştü bilemiyorum) gözden çıkarılmış görünüyor… Ki ilçe yönetimi görevden alınıyor, yerine yenisi atanıyor, Başkan İspirli’nin bundan haberi olmuyor!

Marmaris Belediye Başkanlığı için adaylık konusunda kendisine MHP dahil hiçbir partiden teklif gelmediğini belirten İspirli, “Bıçak kemiğe dayandı ve kemiği delmeye başladığında zarfları açacağım.” diyor ve şöyle devam ediyor:

3 Eylül 2013 Salı günü MHP Marmaris Teşkilatı kapatıldı ve görevden alındı. 6 Eylül Cuma günü teşkilat tekrar açıldı ve yönetim oluşturuldu. Hiçbir Allah’ın Kulu bana haber vermedi. Fikrimi bile almadılar. Ben herkes gibi basından duydum.

Başkan İspirli sanıyorum, işte bu noktada “yalnız kurtluğunu” ilan ediyor!

xx        xx        xx

Marmaris’te hareketlilik büyük… İspirli’nin MHP’den istifa edeceği söyleniyor…

İspirli buna, “Önümüzdeki süreçte alacağımız her kararda vicdanımız rahat olacaktır. Acele etmeden çok sayıda insanla temas ve istişare ederek yol çizmeye çalışıyoruz. Beldibi’nin ve Marmaris’in menfaatlerini düşünüyoruz. Aynı zamanda ülkemizin genel durumunu masaya yatırıyoruz. Ama insan 37 yıl emek verdiği bir hareketten de kopabilir.” diyor.

Ardından özetle şöyle ekliyor:
Siyaset için 24 saat uzun bir süredir ancak ne olacağı belli olmaz büyük konuşmak istemiyorum. Ama dediğim gibi ben özgürlüğü severim ve baş olmalıyım. Bizi hainlikle suçlamayı düşünenler ya da dedikodu çıkaranlar gaflet uykusundan uyansınlar. Ancak, bugüne kadar olmadı. Marmaris’te MHP’yi bu hale getirenler kına yaksınlar. Yola çıktığınız arkadaşlarla ölüme gidebilmelisiniz. Satmayacak ve satılmayacaktır. İstişare edilip bir yönetim oluşturulursa ona göre bir yol haritası çizilebilir. Vatandaşın gözünde bize karşı bir ışık varsa Marmaris’in de bize ihtiyacı varsa görevden kaçmayız.

Başkan İspirli’nin sözleri ilginç ve düşündürücü. Bu açıklaması ile “Bana ve dolayısıyla Marmaris’te partiye sahip çıkın.” mesajı veriyor olabilir, ama…

xx        xx        xx

Partide kurultay rüzgârları ilk günlerdeki kadar olmasa da hala sert esiyor!

Başkan Saatcı’ya Fethiye’nin yeni teşkilatı sahip çıktı. Başkan İspirli’ye kim sahip çıkacak? Kendisinden habersiz ilçe yönetimi atandı ise, o yönetim ve o yönetimi iş başına getirenler verdiği mesajı almayacaklardır. O zaman ne olur?

Bu sorunun yanıtı Başkan İspirli’nin sözlerinde var. Satır aralarında “Ama insan 37 yıl emek verdiği bir hareketten de kopabilir.” diyor!

xx        xx        xx

Son kurultayda Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun da “muhalifti”… Ama Tosun’un kurultayın hemen ardından Bahçeli ile görüşüp, kurultay rüzgarlarının Bodrum’da esmesini engellediği söyleniyor… Öyle olmalı ki, Başkan Tosun şu anda MHP’nin Bodrum Belediye Başkanı adayı…

Ve görünen o ki, kurultay rüzgarı İlçe Başkanı Çay ile Fethiye’de yumuşatılmış görünüyor. İlçe Başkanı Çay ise 2015 seçiminde muhtemelen milletvekili adayı olacaktır. O zaman Bahçeli’nin büyük şehir adayı olması için değil, Fethiye Belediye Başkanı adayı olması için Ankara’yı ikna edecektir…

Çünkü büyük şehre aday göstermesi halinde Başkan Saatcı 2015’te kendisine rakip olacaktır! Bu durumda Saatcı için MHP’nin Fethiye Belediye Başkanı adayı diyebiliriz…

xx        xx        xx

Peki, büyükşehir ne olacak?

Son zamanlarda MHP’nin yerel kurmaylarının bir medya patronu ile temas halinde olduklarını duyuyoruz. Bir de Saim Gürsoy çok konuşuluyor. Gürsoy ise “Mazeretim var.” derken, önceki dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin ErgünBen partim için kendimi feda ederim.” diyor.

Ancak Prof. Dr. Ergün de “kurultay muhalifi”… MHP lideri Bahçeli Konacık Belediye Başkanı Tosun’u affettiği gibi Prof. Dr. Ergün’ü de il yönetimine rağmen affedebilir. Prof. Dr. Metin Ergün de büyük şehir adayı olabilir.

MHP’de esen kurultay rüzgarları Muğla’da MHP yelkenlisini başarılı bir yerel seçim seferine mi çıkarır, yoksa “yalnız kurtlarla” yelkenli demir alamadan limanda çakılıp kalır mı hep birlikte göreceğiz…

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.