MHP’de Başvurular Yarın…

Bu haber 11 Mart 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.360 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu gün niyetim CHP’yi yazmaya devam etmekti. CHP’den kontenjan adaylık başvurusu yapan Parti Meclisi Üyesi Rana Bozkurt, PM eski Üyesi Nazmiye Halvaşi, Yatağan’dan Prof. Dr. Akın Kapubağlı, Fethiye’den Kadir Özdemir ve Konya’dan Ömer Süha Aldan’dan söz edecektim.

MHP’de adaylık başvuruları yarın başlıyor. O nedenle bugün MHP’deki gelişmelere bakalım istedim. CHP’nin kontenjan aday adaylarına yarın bakarız.

xx        xx        xx

CHP 21 Mart’ta Muğla’da milletvekili adaylarının belirlenmesi için genişletilmiş delegeleri ile temayül yoklaması yaparken, MHP Ankara’da Büyük Kurultayını topluyor. Burada partiler milletvekili adaylarının listelerini 7 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na bildirmiş olacaklar. Tabi bunun yapılabilmesi için adayların kesinleşmiş olması gerekiyor.

Bunun için MHP Muğla’dan adaylık başvurularını 12 Mart’ta, yani yarın kabul etmeye başlamış olacak. MHP öteki partilere göre biraz geç kalmış gibi görünse de problem yok. Çünkü başvurular yarın başlayacak olsa da aday adayları çalışmaya başlayalı epey zaman oldu.

xx        xx        xx

MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz’ın verdiği bilgiye göre, MHP’de de adaylar AK Parti’de ve CHP’de olduğu gibi bu ay içinde kesinlik kazanmış olacak. Korkmaz, bu konuda şöyle dedi:

Aday adayı arkadaşlarımız başvurularını genel merkeze giderek yapacaklar. Zaten birçoğu adaylıklarını ilçelerinde ve İl Merkezimizde açıklamış bulunuyorlar. Herkes kendine göre bir çalışma yürütüyor. Başvurular 18 Mart’ta sona erecek ve ben de Genel Merkezin belirlemesi doğrultusunda genel seçime hangi isimlerle gideceğimizi 19 Nisan ile 30 Nisan arasında bir gün yapacağımız görkemli yemekte ilan edeceğim.

xx        xx        xx

Benim İl Başkanı Korkmaz’dan bilgi aldığım gün, yani önceki gün Marmaris’in eski Beldibi Belediye Başkanı İdris İspirli ile Milas’tan emekli eğitimci Faruk Çam il merkezine gelerek adaylıklarını açıklamışlardı.

Hamle Gazetesi’nin Geleneksel Yılın EN’leri ödüllendirmesinde okurların oyları ile bilmem kaç defa “Yılın Siyaset Adamı” ve “Yılın Yerel Yöneticisi” ödülleri almış olan İspirli adaylığını açıklarken şöyle demiş:

Beldibi’nde 2 dönem başkanlık da nasip oldu ve tüm siyasi partilerden oy alabildim. Bu durumun partimize fazladan bir oy katacağının yanında partimizi iktidara taşımak ve Muğla’mıza daha iyi hizmet edeceğimize inandığım için aday adayı oldum.

Bu sözlerin anlamı şu olsa gerek:

Benim seçilmemden çok, partimin oylarının artması önemli. Sıralamada yer alarak partime yeni oylar taşımak istiyorum.

Ben bu anlayışı şu ana kadar hiçbir partide, hiçbir adayda görmedim! Herkes kendi derdine düşmüş durumda…

xx        xx        xx

Aynı gün Avrupa’dan sosyal medyada çok paylaşılan bir haber geldi. Haberin spotunda “Davetli olarak Almanya’nın Duisburg şehrinde dün bir toplantıya katılan Kültür eski Bakanı Namık Kemal Zeybek, Milliyetçi Hareket Partisi’nden Tunceli milletvekili aday adayı olacağını açıkladı.” deniliyordu. Çok paylaşılan habere göre, Duisburg Merkez Ülkü Ocağı‘nın davetlisi olarak Almanya’da konferans veren Zeybek bir soru üzerine, Tunceli’den milletvekili aday adayı olacağını belirtirken, gerekçesini “Birileri diyorlar ki ya Devlet Bahçeli’ye mi oy vereceğiz. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlara göre, secim barajını aşacak dört parti görünüyor. Artık büyük bir ihtimalle bölücü parti de, barajı aşıyor. Bu durum karşısında Türk milliyetçilerinin, partilerine oy vermek için nazlanmalarının ve mazeret üretmelerinin hiç bir anlamı kalmamıştır.” diye anlatmış.

Ardından şöyle devam etmiş:
Bu seçimde de ne olursa olsun bizler, Devlet Bahçeli’yi dolayısıyla MHP’yi desteklemeliyiz, milletvekili sayısını artırmalıyız. Ben bunları söylediğimde, diyorlar ya Devlet Bahçeli sana randevu bile vermiyor, vermesin. Devlet Bahçeli’nin randevu vermemesi, benimle olan şahsi bir meseledir. İnsanlar, eğer şahsi meselelerini vatan meselesi uğruna geri plana atmıyorsalar, o zaman samimi değiller.

Şimdi Bahçeli bir samimiyet testi ile karşı karşıya…

xx        xx        xx

Aslında sadece Bahçeli değil, ortalıkta  “eski Ülkücü” tanımlaması ile dolananlar ve milletvekili adayları da samimiyet testi ile karşı karşıyalar. Bakan Zeybek milletvekili çıkmayan bir yerden adaylık talebinde bulunurken, Muğla’da adaylar her sırayı liste başı görebilirler mi?

İdris İspirli o samimiyeti ortaya koymuş. “Ben milletvekili olmazsam olmaz” dememiş.  Listede yer alarak oyları arttırmaya talip olduğunu söylemiş. Namık Kemal Zeybek’in yaptığı da çok farklı değil… Zeybek, sözlerinin devamında Bahçeli ile ilgili “Görüşmezse görüşmesin, onun bileceği bir iş. Benim meselemde Devlet Bahçeli meselesi değildir ayrıca. Türk milliyetçilerin partisi deniyor MHP’ye. Bir Türk milliyetçisinin, MHP’yi desteklemekten başka yapacak bir işi yoktur.” derken şöyle devam etmiş:
Ben de sırf bu inançla, MHP’den hiç bir gelecek ya da bakanlık beklemeden, MHP’nin seçimi kazanamayacağı bir kenti Tunceli’yi seçtim. Herkes biliyor MHP’nin adayı bile çıkmıyor oradan. Böyle bir yerden aday adayı olduğumu ilan ediyorum, ayın 12’sinden sonrada dosyamı partiye teslim edeceğim. Eğer adaylığım kabul edilirse, gidip Tunceli’de çalışacağım. Neden MHP’ye oy verilmesi gerektiğini halka anlatmak istiyorum. Aday göstermeyebilirler, o da onların yetki alanlarına giriyor. Olmasa da yine insanlara, oyunuzu MHP’ye verin diye anlatmaya devam edeceğim.

Ben Bakan Zeybek’in ayın 12’sinde, yani yarından sonra parti genel merkezine teslim edeceği başvuru dosyasının geri çevrileceğini sanmıyorum…

xx        xx        xx

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan adaylığı ile ilgili bir soruya yanıt verirken, “Arkadaşlarım izin verirse inşallah olacağım.” demiş. Sayın Erdoğan’ın izin verip vermeme noktasında olan arkadaşlarını bilmiyoruz. Eğer kastettiği partisinin genel merkezi ise, genel merkezden arkadaş olmaz!.. Tabi kastettiği genel merkezdeki arkadaşları olabilir!

Ancak MHP’den her kim aday olursa önümüzdeki seçimde Muğla’daki partili arkadaşları ile çalışmak durumunda. Parti tabanında ise pek o niyet görünmüyor. Herkeste “taze kan” beklentisi var.

xx        xx        xx

Ben bu yazımı kaleme alırken Ortaca’dan Milletvekili Erdoğan ile Bodrum’dan eski ilçe başkanı Asım Başaran,  2011’de de aday olan Milaslı eğitimci Faruk Çam, Kavaklıdere’den Murat Bıçak, Yatağan’dan Prof. Dr. Peyami Cinas, İl Merkezi Menteşe’den Av. Salih Soykan, Marmaris’ten İdris İspirli, Fethiye’den Gazeteci-Yazar, TV Belgeselcisi Ramazan Kıvrak ve sağlıkçı Sadi Taşkın adaylıklarını açıklamış bulunuyorlar.

23. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun ve geçen seçimde 3. sırada yer alan il merkezinden Saim Gürsoy ile eğitimci Cihan Şimşek ve Nazmi İyibilir’in, Marmaris’ten Gökhan Ekin ve Mehmet Altınova’nın, Köyceğiz’den daha öncede aday olan Dr. Hacı Çelik’in, Fethiye’den MHP’nin Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Alper Çağrı Yılmaz’ın, Amerika’da yaşayan Dış İlişkiler Uzmanı Ebru Servi’nin, Makine Mühendisi Halil Demirci’nin, geçen sefer ikinci sırada yer alan Süleyman Taşkın’ın, Yener Ertürk’ün ve Seydikemer’den Mustafa Tanır’ın Ankara’ya gidip başvuru yapmaları bekleniyor.

xx        xx        xx

MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz 19 Mart, 30 Mart arasında ilk altıda kimlerin adını açıklar? Bilemeyiz. Kendisinin bildiğini de sanmıyorum. Ancak herkes Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın liste başı yapılacağını kabullenmiş!.. Eğer böyle olursa MHP’nin Muğla’da bir milletvekiline razı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kabullenmişlik içinde “isyanı” da taşıyor…

MHP öncelikle Kurultay’dan genel merkez vitrinini yenileyerek çıkar ve Namık Kemal Zeybekler’e görev verirse… Muğla’da MHP seçmenin karşısına Bodrum-Milas’ı; Yatağan, Menteşe ve Ula’yı; Marmaris ve Datça’yı; Köyceğiz-Ortaca-Dalaman’ı; Fethiye ve Seydikemer’i temsil eden bir dağılım ile ve de tek kadın aday adayı Ebru Servi’yi mesela liste başı yaparak çıkarsa Muğla’da ilk kez iddialı hale gelebilir.

İşte o zaman Namık Kemal Zeybek ile İdris İspirli’nin samimiyetleri de pratiğe dönüştürülebilir, “yeni ruh” olarak ortaya konabilirse MHP için Muğla’da 2 milletvekilliği sürpriz olmaz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.