MHP Nasıl Kapatılır?

Bu haber 28 Ocak 2013 - 18:32 'de eklendi ve 1.447 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önce bir özür ve açıklama.
Dünkü yazımda Köy Hizmetlerinden emekli ‘Anam’ lakaplı sevgili Necip Zabun için ‘rahmetli’ demişim. Yaşıyor diye uyarılar geldi. Allah daha çok ve sağlıklı yaşam versin. Kendisinden ve okurlarımdan özür dilerim.

xx xx xx
Son zamanlarda basınımıza da bir haller olmaya başladı.
Hafta sonunda MHP Muğla İl Yönetimi’nin görevden alınması bazı haber sitelerine bu başlıkla düştü:
“MHP Muğla İl Teşkilatı Kapatıldı”
Başlığı görünce kendimi “Nasıl yani?” demekten alamadım.

xx xx xx
Bilindiği gibi Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın seçimleri 16 Şubat’ta yapılıyor.
Yine bilindiği gibi MUTSO Başkanı Bülent Karakuş yine aday. 8 yılın ardından yeniden neden aday olduğunu anlatmaya çalıştığı, ama benim bir türlü anlayamadığım basın toplantısında, 8 yıllık yönetimi ile ilgili “Arka bahçe” iddialarına, “Bu söylemleri ortaya çıkaran bir iki gazeteci var. Kendilerine gazeteci bile demek istemiyorum.” diye karşılık vermiş.
Üzüldüm. O gazetecilerden biri benim…
Ben de Sayın Karakuş’a “Odacı” demek istemiyorum.

xx xx xx
Sayın Karakuş ile ilgili ben “O’na oda başkanı demek istemiyorum” desem de bu O’nun “Odacılığını” ortadan kaldırmaz… Kendilerinin sözü de bizim gazeteciliğimizi ortadan kaldırmaz!
Odacılığın nasıl yapılıp yapılamayacağı konusunda bir kurs düzenlenebilir mi bilemiyorum, ama bildiğim “gazetecilik” ile ilgili kurs düzenlenebilir… Bakarsınız yeniden seçilir meçilir, Sayın Karakuş’un projelerinin içine “gazetecilik kursunu” da koymasını öneriyorum. Anlaşılan Muğla Basını olarak buna gereksinimimiz var.
Yoksa MHP nasıl kapatılır?

xx xx xx
MHP deyince aklıma geldi.
Oda seçimleri sadece Muğla’da değil, Marmaris, Milas, Bodrum ve Fethiye’de de yapılıyor.
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda Şubat ayı içerisinde yapılacak olan seçimlerde mevcut Başkan Akif Arıcan ile Odanın Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke yarışacak.
Fethiye’nin MHP’li Belediye Başkanı Behçet Saatcı ilçesindeki oda seçimi için, “Kamuoyunda Şubat ayı içerisinde yapılacak olan Fethiye Sanayi ve Ticaret Odası seçimiyle ilgili, Başkanın adayı, Belediyenin adayı yakıştırmaları, aday olmayı düşünen kardeşlerime yapılan en büyük kötülüktür. Hiçbir sivil toplum örgütü seçiminde bir adayın yanında ya da karşısında olmadım. Siyaseten yapılacak en büyük hatalardan birisi budur seçilen bizim başkanımızdır.” diye açıklama yapmış.

xx xx xx
Demek ki Fethiye’de “arka bahçe” yok. Açıklamadan anlaşılan Başkan Saatcı’nın da odaları arka bahçesi gibi görme derdi yokmuş…
Dedik ya Fethiye ile aynı günlerde Muğla’da da seçim var. Elbette Muğla’da da Belediye var, belediye başkanı var…
Ama nedense bizim Belediye Başkanımız Sayın Osman Gürün çıkıp, Fethiye Belediye Başkanı Saatcı gibi açıklamada bulunmaz.
Tabi ön yargılı olmayalım. Bakarsınız bir açıklama gelir…

xx xx xx
Bir MHP dedik nerelere geldik…
Benim başlığını tuhaf bulduğum haber şöyle devam ediyordu:
“MHP’nin son kurultayında Koray Aydın’ı destekleyen MHP Muğla İl Teşkilatı, Genel Merkez tarafından hem görevden alındı hem de il teşkilatı kapatıldı. Muğla İl Başkanı Osman Güven, ‘Görevden alınma değil, ‘kapatılmıştır’ sözü bizi yaraladı.’ dedi.”
İnsanın “İl teşkilatı açık mıydı?” diye sorası geliyor, ama gerçekten il teşkilatı kapatılmış!
O zaman bizim basının kabahati yok… MUTSO Başkanı Karakuş’un kurs düzenlemesine de gerek yok…

xx xx xx
Peki, Osman Güven Başkanlığı’ndaki MHP Muğla İl Yönetimi gerçekten son kurultayda Koray Aydın’ı desteklediği için mi görevden alındı?
Ben sanmıyorum… Genel merkezin gerekçesini görmek lazım. Ki, Sayın Güven’e gelen faks mesajında parti tüzüğünün 52 ve 54. maddelerine istinaden alındıkları belirtilmiş.
Maddelere baktım, Parti Genel Merkezi’ne teşkilat kurmak ve kaldırmak yetkisi verirken, bunun için “çalışmalarda uyum ve işbirliği sağlamak, teşkilatı bir bütün halinde geliştirmek ve yaygınlaştırmak için kullanılır.” tanımı yapılıyor.
MHP Muğla İl Yönetimi ile MHP Genel Merkezi arasında uyum var mıydı?
Yoktu… Olmuş olsa Genel Başkanları Bahçeli’ye karşı Koray Aydın’ı mı desteklerlerdi?
Bana sorarsanız, MHP İl Yönetimi görevden alınmayı beklememeliydi. Madem genel merkeze karşısınız; uyum içinde değilsiniz ve onlara karşı desteklediğiniz ekip kaybetti, o zaman görevi bırakmalıydınız!

xx xx xx
Sayın Güven’e gelen görevden alındıklarına dair faks mesajında, ayrıca “Tüzüğün 34. maddesine göre yeni bir il teşkilatı atanıncaya kadar il teşkilatının kapatıldığı” da belirtiliyormuş.
Doğrusu biraz ağır olmuş…
Sanki MHP Genel Merkezi ‘kapatılmıştır’ ifadesi ile görevden aldığı yönetime “Size güvenmiyorum” demiştir! Adeta “il binasına girip çıkmayın” uyarısı yapılmış…
Ne zamana kadar?
Yeni il yönetimi atanıncaya kadar…
Demek ki öyle kapatılan filan bir şey yok.
Tabi MHP’nin iç işlerine karışacak değiliz. Bu gelişme MHP’nin iç meselesi. Yeni yönetim ataması elbette yapılacaktır. Ayrıca ilçe yönetimleri, kadın kolları görevdedir… O nedenle Muğla’da MHP Teşkilatının kapatıldığını söylemek doğru olmaz.
Bence MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, “Gazetecilere kursu” projelerinin arasına alabilir…
Ben O’nu beni gazeteci görmediği gibi odacı görmüyorum, ama olsun…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.