MHP Menteşe Belediye Başkan Adayı Osman Can Yenice:

Bu haber 23 Mart 2014 - 19:45 'de eklendi ve 859 kez görüntülendi.

mhposmancan61615165“İLKLERİ BAŞARMAK ADINA GÖREVE TALİBİM”

MHP Menteşe Belediye Başkan Adayı Osman Can Yenice, bütüncül ve birlikte yönetim anlayışını benimseyerek Menteşe’de ilkleri başarmak adına Menteşe Belediye Başkanlığı görevine aday olduğunu söyledi. 27 yıllık İçişleri Bakanlığındaki Başkontrolörlük görevinden Menteşe Belediye Başkan Adayı olmak için istifa ettiğini beirten Yenice, “Artık masanın denetim tarafından, uygulamaya geçmek istiyorum. Bu anlamda MHP’den Menteşe Belediye Başkan Aday Adaylığı için 27 yıldır sürdürdüğüm görevimden istifa ettim. Menteşe Büyükşehir kapsamında yeniden kuruluyor. Bu geçiş sürecinde yerel yönetimlerde edindiğim tecrübem ile bana verilecek göreve hazırım” dedi.

Kadir Tamer

MHP Menteşe Belediye Başkan Adayı Osman Can Yenice, projelerini ve hedeflerini Hamle Gazetesi’ne anlattı. ‘Üretken Belediyecilik’ çerçevesinde içinde bütüncül ve birlikte yönetim anlayışını kendisine ilke edindiğini kaydeden yenice, 27 yerel yönetimler deneyimi ile Menteşe Belediye Başkanlığı görevine hazır olduğunu söyledi. Menteşe İlçesi’nin vizyonunu yeniden oluşturmak için projeleri ve meclis üyeleri ile birlikte Muğla için gece gündüz çalışacağını kaydeden Yenice, “İlkleri başarmak adına göreve talip oldum. Çünkü belediyecilik dokunmaktır, düşünmektir, hissetmektir ve aşkla sorunlara odaklanmaktır. Belediyecilik gülümseyen yüzdür, uzatılan eli geri çevirmeyen cömertliktir, darda kalanların acil yardımıdır” dedi.

Önce bürokrat sonra siyasetçi olduğunu belirten Osman Can Yenice, ‘Bütüncül Yaklaşım Birlikte Yönetim’ anlayışı ile üretken belediyecilik kapsamında kent sakinlerinin refah içinde olmalarını, güven ortamında yaşamalarını, kente karşı bir sevgi ve aidiyet sorumluluğu içinde her zaman görevinin bilinci içinde olacağını kaydetti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, ‘Vatan sevgisi, millete hizmetin en büyük gücüdür. Bu sevginin en iyi gösterileceği zeminlerden birisi de hiç şüphesiz yerel yönetimlerdir’ sözüyle hareket edeceklerini anlatan Osman Can Yenice, “Hizmetleri zamanında, hızlı, ekonomik ve adil bir şekilde sunacağız. Çevreye duyarlı ve mimari estetiğe önem veren, toplumsal çıkarları gözeten plan ve projeleri uygulayacağız. Doğal, tarihi ve kültürel miras korunacaktır. Her türlü afete hazırlıklı, fiziki ve sosyal alt yapı, yeterli yeşil alanlar, spor alanları ve sosyal donatılar sağlanacaktır. Yoksullar ve dezavantajlı toplumsal kesimler gözetilecektir. Hizmette eşitlik ile vatandaşı bilgilendirmenin amaç edinildiği yaşanabilir çağdaş kent ortamını temin edeceğiz. Avrupa kentsel şartındaki kriterleri Menteşe ilçesi içinde sağlayacağız” diye konuştu.

Belediyecilik ilkelerimizden taviz vermeyeceğiz

16 maddeden oluşturdukları belediyecilik hizmetlerinden taviz vermeden hizmet üreteceklerini kaydeden Osman Can Yenice şunları söyledi:

“Menteşe halkının tüm sosyal, fiziksel ve kültürel özelliklerini bir bütün olarak ele alarak, planlamalarımızı, Menteşe’yi çağdaş bir yapıya ve Menteşe’lileri gerçek bir kentliye dönüştürmek üzere hazırlayacağız. MHP anlayışı belediyeleri, halkla bütün olan ve ihtiyaçlarını yakından takip ederek karşılayan birer hizmet birimi olarak görmektedir. Menteşe’nin ihtiyaçlarının tespiti, proje geliştirme, uygulama ve hizmet etkinliğinin ölçümü adımlarında hemşerilerimizin katılımını göz önüne alacağız. Belediyecilik ilkelerimiz; millî ve manevi değerlere önem veren, çalışmayı ibadet kabul eden, hizmette hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan, hizmet götürürken hakkı ve hukuku ön planda tutan, adil ve eşitlikçi hareket eden, güç odaklı değil, vatandaş odaklı olacaktır. Bunun yanında şahsi menfaatleri değil, kamu yararını ön planda tutan, kamu kaynaklarının etkin kullanıldığı, popülist politikaların uygulanmadığı, ahlaki değerlerimiz üzerinden hizmet üreten, her zaman şeffaf, her zaman hesap verebilen, bir eliyle kente hizmet ederken, diğer eliyle modern dünyayı takip edip üretilen mal, hizmet, bilgi ve teknolojiyi kentinin ve ülkesinin çıkarlarıyla birleştirebilen bir yönetim olacağız. Menteşe’nin kalkınması için yapılacak planlama çalışmalarında, turizmi, yatırımı ve istihdamı öncelikli hedef olarak belirleyen, diğer sektörleri ise bu amaçları destekleyecek şekilde planlayan, yörenin ekonomisinde lokomotif olacaktır. Halk katılımını ön planda tutarak, halkımızın belediye karar ve hizmetlerine katılabilmesini, belediye faaliyetleri hakkında sürekli olarak bilgilendirilmesi sağlanacaktır. Menteşelilik bilincini yerleştiren, uzlaşma kültürünü geliştiren, tarihi, kültürel, doğal tüm değerlerine sahip çıkan ve bu değerleri zenginleştiren bir ekip olacağız. Sosyal hayata ve beldesine sahip çıkan, yerel hizmet üretiminde modern dünya kentleri ile rekabet edebilen, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerden azami ölçüde yararlanan, şehrinden dünya markası çıkartabilen bir belediyecilik anlayışının dışına çıkmayacağız. Şeffaflık, plan, proje ve hizmetlerinin tüm safhalarını ayrıntılarıyla kent sakinleriyle paylaşan, onlarla her zaman iletişim içinde olan ve onlardan gelecek geribildirimleri gelişme aracı olarak sayan, hemşerilerine değer veren, beldesine değer katan, sosyal ve demokrat, bir belediyeciliği Menteşe’ye kazandırmak için bu göreve adayız.”

Projelerim Menteşe’yi geleceğe hazırlayacak

Projelerini 3 ana başlık altında topladığını ve bu projelerinin Menteşe İlçesi’ni geleceğe hazırlayacağına inandığını kaydeden Osman Can Yenice, çalışmalarının insan odaklı olduğuna dikkati çekti.

Projelerini ‘Sosyal ve İyi Yönetim’, ‘İmar Planlama ve Kentsel Gelişim’, Tarımsal ve Hayvansal Üretim ve Pazarlama’ adı altında üç ana başlık altında buluşturduğunu kaydeden Osman Can Yenice, “Hizmetin yerinde, zamanında ve başarılı ulaşabilmesi için o hizmeti veren belediyenin yapılması çok önemli. Bu benim işim. 27 yıllık meslek tecrübelerim ile yani masanın bu tarafından, denetim tarafından uygulama sahasına geçmeye talip olduk. Denetim elemanlığı neyi nerede bulabileceği bilmektir. Olay karşısında bir muhakeme ve yoruma varabilmektir. Denetim elemanlığı budur. Ben 27 yıldır karşılaştığım değişik olaylarda bu yorumları yapabilmişimdir. Bu süreçte burada olmam gerektiğine ve diğer arkadaşlarımızda daha çabuk bir teşkilatlanmayı sağlayacağıma inandığım gibi bir hizmetin hangi yasal çerçevede, en ekonomik şekilde, ne kadar zamanda yapılabilirliğini bilirim. Denetlediğim işleri denetime açık olarak üretmeye talip olmuş bulunuyorum. Projelerim ve 27 yıllık tecrübem ile Menteşe halkının karşısındayım” dedi.

 

Osman Can Yenice’nin projeleri

I. SOSYAL VE İYİ YÖNETİM PROJELERİ

a) Menteşe’yi Birlikte Yönetiyoruz.

Belediyecilik anlayışımızın vazgeçilmez unsurlarından biri “Birlikte Yönetmektir”.

Kent konseyi, muhtarlar, sivil toplum örgütleri, ilgili kurum ve kuruluşlar, yerel gönüllüler ve oluşturulacak diğer sosyal gruplarda, öncelik dezavantajlı kesimlerde olmak üzere, yeni proje ve fikirlere açık olunacak, gelen talep ve öneriler değerlendirilecek, projelendirilecek ve uygun olanlar uygulamaya konacaktır.

Kentin farklı toplumsal aktörleri ile işbirliği yapmak onların da deneyim ve katkılarını toplamak temel hedefimiz olacaktır.

b) Kurumsal Devamlılık.

b. 1) Tüzel kişilikleri sona eren belde belediyelerimizde gerekli birimler kalacaktır.

Muğla’nın ilk defa büyükşehir statüsünde seçimlere girecek ve 30 Mart 2014 tarihinden itibaren Menteşe’deki 4 kasaba belediyesinin kapatılacak olması nedeniyle, bu beldelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın hizmet alışkanlıklarını ve kalitesini devam ettirmek amacıyla, Menteşe Belediyesine devredilen belde belediye binalarında, belde halkının temel belediyecilik hizmetlerinden en kısa yoldan yararlanmasını sağlamak amacıyla, belde belediye binalarında hizmet vermeye devam edilecektir.

Bu çerçevede, belde belediyelerimizde çalışan personel en iyi şartlarda istihdam edilmeye devam edilecektir.

b. 2) Tüzel kişilikleri sona eren belde belediyelerimiz ve köylerimizde yapılan tüm sosyal ve kültürel etkinlikler devam ettirilecektir.

Yerkesik ve Bayır boğa güreşleri, Yerkesik Otantik Çocuk Oyuncakları Şenliği gibi geleneksel hale gelmiş etkinlikler devam ettirilecektir.

Belen Kahvesi, Kerimoğlu Türküsü Evi ve Maşat çeşitli sosyal aktivitelerle canlandırılacaktır.

c) Hizmetlerde Yaygınlaştırma.

Büyük köylerimizde ve birlikte değerlendirilebilir birbirine yakın küçük köy gruplarımızdaki bir köyde gerekli hizmet birimleri oluşturulacaktır.

c. 1) Bilgi Destek Merkezi.

Menteşe’li hemşehrilerimizin belediye yönetimine aktif katılımını sağlamak, vatandaşın belediye hizmetleriyle ve kendi sorunlarıyla ilgili kolay ve hızlı bilgi almasının sağlanması amacıyla yerel yönetim bünyesinde sürekli açık bir “Bilgi Destek Merkezi” oluşturulacaktır.

d) Turkuaz Masa.

Vatandaşlarımızın belediyeye girer girmez karşılanacağı, çayını içerken sorununun dinleneceği, mümkünse çözüleceği, yönlendirileceği, ya da sonradan bilgilendirmek üzere bilgilerinin alınacağı karşılama masaları oluşturulacaktır.

e) Cenaze Hizmetleri: “Beşikten Mezara Hizmetinizdeyiz.”

Oluşturulacak Alo Cenaze hattı ve merkezi ile aynı zamanda cenazelerin naklinden, her türlü cenaze harcına kadar destek verilecektir.

f) Öğrencilere Destek. “Yalnız Değilsiniz”

f. 1) Üniversitemize gelen öğrenciler için mümkün olan en kısa zamanda öğrenci yurdu yapılarak, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesini kazanan ancak Devlet yurduna yerleşemeyen dar gelirli öğrencilerin kullanımına sunulacaktır. Yurdun öncelikle ticari sirkülasyonu sağlayacak, küçük esnafı canlandıracak bir bölgede yapılmasına çalışılacaktır.

f. 2) Ortaöğretim öğrencilerimiz için de yurt yapılacaktır.

g) El Emeği, Göz Nuru Pazarı.

Menteşe İlçemizde öncelikle ev hanımlarımız olmak üzere hanımlara yönelik “EL EMEĞİ GÖZ NURU PAZARI” adı altında alış-veriş yeri düzenlenecektir. Hanımlara tahsis edilecek olan bölgenin kurulumu belediyemiz tarafından yapılarak, ev hanımları kendi üretimlerini stantlarında sergileme imkanı bulacaklardır.

h) Çok Amaçlı Hayat Merkezleri.

h. 1) Sosyal Yardım Faaliyetleri

Menteşe Belediyesi bünyesinde kurulacak olan Hayat Merkezi, ilçe sınırları içerisinde ağır ekonomik şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışan dul, yetim, hasta, engelli, yaşlı, kısaca bakıma, doyurulmaya ve konaklamaya muhtaç kim varsa eksikleri tespit edilerek ihtiyaçları giderilecek; gıda, giyim ve ev eşyası, aşevinden yararlanma gibi sosyal yardımlar sunmayı amaçlayacaktır.

Hayat Merkezi bünyesinde; konusunda uzman kişilerden sağlanacak destekler ile çeşitli toplantı ve seminerler düzenlenecek, ilçede ikamet eden risk altındaki bu kimseler bilinçlendirilerek gündelik yaşamda karşılaşabilecekleri meselelere karşı donanımlı hale getirilecektir.

h. 2) Kadın ve Çocuk Konukevleri.

Kimsesiz kadın ve çocuklar için konukevleri en kısa zamanda faaliyete geçirilecektir.

h. 3) Geleceğimiz Çocuklarımız: Kreş ve Etüd Merkezleri.

Menteşe ilçesi sınırları içerisinde tüm mahallelerimizde etüt merkezleri açılarak öğrenciler bu merkezlerden ücretsiz olarak yararlandırılacaktır.

Bunun yanında, çalışan hanımlarımız için bebeklerinin kreş ihtiyacı karşılanacaktır.

Hayırsever vatandaşlarımız ve gönüllü eğiticilerimizin vasıtasıyla eğitim etkinlikleri, ilköğretim çağındaki 5–16 yaş grubu çocuklar için gelişim seviyelerine uygun olarak hazırlanmış yarıyıl düzeninde uygulanan etkinlikler planlanıp uygulanacaktır.

h. 4) Gençlik Merkezleri.

Gençlerin bir araya gelerek eğleneceği, birlikte zaman geçireceği, milli-manevi değerlerimizin öğretileceği, kişisel becerilerinin geliştirileceği, gençlik merkezleri kurulacaktır.

h. 5) Erinç Evleri.

İhtiyaç duyan yaşlılarımızın sosyal hayata katılabilecekleri, birlikte zaman geçirebilecekleri, hijyenik ve sosyal olarak ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sosyal merkezler kurulacaktır.

h. 6) Kent Kültürü, Sanat ve Spor Merkezi.

Belediye bünyesinde amatör kent tiyatrosu, musiki korosu, mehter takımı, bando ve folklor ekipleri kurulacak ve faaliyete geçirilecektir.

Ayrıca çocukların gelişimi için; çocuk koroları, tiyatroları ve bandoları oluşturulacaktır.

Gençler başta olmak üzere, herkesin katılabileceği folklor grupları, spor takımları kurularak amatör turnuvalar düzenlenecek ve amatör sporlar desteklenecektir. Bütün bu faaliyetler konumuna göre mahalle konaklarında veya birçok mahalleyi birleştiren noktalarda kurulacak Kültür Evleri vasıtasıyla yapılacaktır.

h. 7) Engelli Koordinasyon Merkezi.

Menteşe İlçemizde yaşayan özürlü kimselerin sosyal yaşamdan daha fazla pay alabilmelerini sağlamak ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla Engelliler Masası kurulacaktır.

Bu vatandaşlarımıza psiko-sosyal, danışmanlık, sosyal yardım ve rehberlik hizmetleri verilecek, park ve bahçelerimizde bulunan aletler, engelli vatandaşlarımızın da kullanabileceği şekilde dizayn edilecektir.

Engelsiz Kent Menteşe kapsamında sosyal ve kültürel etkinlikler devam ettirilecektir.

Evde Sağlık Hizmeti kapsamında bu vatandaşlarımıza pansumandan enjeksiyona, şeker tansiyon takibinden, yaşlı bakımına kadar her türlü hizmet sunulacaktır.

h. 8) Esnaf Rehberi.

Menteşe ilçesinde bulunan firma ve esnaflarımıza katkı sağlamak amacıyla “MENTEŞE ESNAF REHBERİ” hazırlatılacaktır. Esnaflarımızın ticaret hacimlerini artırmak, firma tanıtımlarını binlerce hane halkına ulaştırmak için bu rehberler Menteşe’de ikamet eden vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtılacaktır.

h. 9) Başarılı Öğrencilere Ödül: “Milli ve Manevi Değerleri Tanıtma ve Yaşatma”

Milli ve manevi değerlerimizi tanıtma ve yaşatmak amacıyla, aynı zamanda ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimizin başarıya teşvik edilmesi amacıyla, takdirname alan öğrencilerimize yönelik olarak Çanakkale başta olmak üzere, tarihi, kültürel ve manevi değeri olan mekanlara ve bölgelere rehberler eşliğinde turlar düzenlenecektir. Derece yapan öğrencilerimize ödül verilecektir.

h. 10) Kentli Kart Projesi.

Belediye ile kentli arasındaki iletişimi güçlendiren, hizmetleri hızlandıran ve kolaylaştıran, akıllı kent teknolojisini daha rahat ulaşılabilir hale getiren, kentin yönetimine yaşayanların da katılmasını sağlayan kentli kart projesi hayata geçirilecektir.

Kentli kart, sosyal yardım, kültürel etkinlikler ve diğer tüm belediye hizmetlerinde de geçerli olacak şekilde kurgulanacaktır. Kentli kartı olan ihtiyaç sahipleri, kartlarına belirli aralıklarla yüklenen limitler dâhilinde, kendi istekleri doğrultusunda belediye sosyal marketlerinden veya belediyenin anlaşması olan marketlerden alışveriş yapabileceklerdir. Böylelikle esnafa ve yerel ekonomik kalkınmaya da katkı sağlanacaktır.

h. 11) Menteşelilerle El Ele Projesi: “Menteşe’yi Düşünüyorum”

Ekonomik ve sosyal alanlarda başarılı olmuş, ancak kent dışında yaşayan hemşehrilerin kente hizmet etmeleri teşvik edilecek ve yatırım yapmak isteyenlere gerekli imkanlar sunulacaktır.

Bunun yanında kente katkı sağlamak isteyen tüm kişi ve kuruluşların, hazırlayacağı projelerinin tamamının sergileneceği, tartışılacağı ve uygun görüldüğünde kentte uygulanacağı proje merkezleri kurulacaktır.

h. 12) İşletmecilik ve Meslek Edindirme Kursları.

Herhangi bir şekilde yükseköğrenim imkanı bulamayanlara, gerek kendi işlerini kurabilmeleri ve gerekse bir meslek sahibi olup daha rahat iş bulabilmelerini teminen, işletmecilik ve meslek edindirme kursları açılacaktır.

ı) Düğün Salonları.

Menteşe merkezde ve mahalleye dönüşen kasaba ve köylerimizde düğün salonları yapılacaktır.

i) Gençlik ve Spor.

i.1) Amatör spor kulüplerine ayni ve nakdî yardım yapılacak, gerekli destek sağlanacaktır.

i. 2) Yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda üstün başarı gösteren veya derece alan öğrencilere, sporculara, teknik yöneticilere ve antrenörlere ödül verilecektir.

i. 3) Semt spor sahaları imkanlar ölçüsünde tamamlanacaktır.

j) Derneklerle İlişkiler.

j. 1) Derneklerle birlikte ortak projeler gerçekleştirilecektir.

j. 2) Derneklere sosyal etkinliklerinde yardımcı olunacaktır.

II. İMAR PLANLAMA VE KENTSEL GELİŞİM PROJELERİ

Her ölçekteki kent doğru yönetilmelidir. Bu doğrultuda kentlerin planlı gelişmesi sağlanmalıdır. Kentlerin sağlıklı gelişmesini sağlayan planlama, ülke düzeyinden yerel ölçeğe kadar her türlü yerleşmede fiziksel gelişmelerin bir düzen çerçevesinde biçimlenmesini sağlamaktadır. Yerleşmelerin gelişiminde etkili olan mekansal, sosyal, demografik, ekonomik ve teknik verilerle tarihi, kültürel, mimari ve doğal değerler birlikte değerlendirilerek geleceğe yönelik amaç ve hedeflerin ortaya konulduğu ve uygulama araçları ile süreçlerin tanımlandığı çalışmalar yapılmalıdır.

Menteşe sadece folklorik renkleri değil tarihi dokusuyla da, hakkı teslim edilmemiş, yeterince tanıtılamamış bir yerleşim merkezidir.

a) Planlama.

a. 1) Yörenin tamamı acilen planlanacak, tarım alanları kesinlikle korunacak, bundan asla taviz verilmeyecektir.

a. 2) İmar rantlarına müsaade edilmeyecektir.

a. 3) Sit bölgelerindeki koruma amaçlı imar planları en kısa zamanda hazırlanacaktır.

a. 4) Yeni AVM’lere izin verilmeyecektir.

b) Tip Proje.

Mahalleye dönüşen köylerde yapılacak konut amaçlı yapılar için yöremizin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun tip mimari ve mühendislik projeleri yapılacak, hemşerilerimize ücretsiz verilecektir.

c) Kentsel Gelişim.

Menteşe, hem tarihi dokusu, hem coğrafik yapısıyla yeniden ele alınmaya, güzelliklerinin su yüzüne çıkarılmasına ihtiyaç duymaktadır.

Bu çerçevede, Menteşe’de yeni bir kentleşme politikası uygulanacaktır. Yeni yapılaşma planlamasında, yapılacak konutlar çevreye ve araziye uyumlu konut mantığında, oturduğu zemine ve çevre yapılaşmalara uygun, yöresel Menteşe evleri mimarisi ile bütünleşmiş, kentle entegre olmuş, tüm sosyal ve teknik altyapı tesislerinin (kreş, ticari üniteler, sağlık ve spor tesisleri, otopark vb) kendi içerisinde barındıracak şekilde olacaktır.

d) Sanayi Sitesi.

Sanayi sitesi tamamen kaldırılarak kentte kirlilik yaratmayacak, daha fazla potansiyel olabilecek, kentin gelişim alanını bozmayacak bölgeye kaydırılacaktır.

e) Semt Pazarları.

Menteşe’nin tespit edilen en büyük noksanlarından biri yeterli ve sağlıklı semt pazarlarının bulunmayışıdır. Gerekli şartları taşımayan semt pazarları yerine, modern şekilde tasarlanmış, her hafta gelen satıcının aynı yerini koruduğu numaratajlı, normlara uygun pazar alanları oluşturulacaktır. Bu pazar alanlarının otopark problemi çözülecek, Menteşeye bağlı mahallelerden (Eski köylerden ve kasabalardan) gelen vatandaşlarımızın kolaylıkla mahalle araçlarına ulaşımı sağlanacaktır. Tüketicilerin pazar yerlerine kolaylıkla ulaşabilmelerini teminen belediye veya ilgili meslek kuruluşu tarafından ücretsiz servis hizmeti sağlanacaktır.

f) Arasta, Saatli Kule Caddesi, Saburhane Düzenleme ve Turizm Merkezi Oluşturma Projesi.

Bu bölge bir bütün olarak değerlendirilecek ve bu bölgeye bir bütün olarak fonksiyon yüklenecektir.

f. 1) Bıcılar Hanı, Saatli kule, Şeyh Camii ve Vakıf Hamamı ortaya çıkarılarak, etrafı küçük de olsa bir meydan olarak düzenlenecektir.

f. 2) Sokak sağlıklaştırma ve restorasyon projeleri uygulanarak Saburhanenin tarihi dokusu, geleneksel yapı mimarisinin muhafazası ve geleceğe taşınması, en önemli hedeflerden birisi olacaktır.

Arasta, Saatli Kule Caddesi ve Saburhane “Kültür, Sanat ve Turizm Alanı” yapılarak, yerel kıyafetlerin giyildiği, yöresel yemeklerin yapıldığı, gece yöresel müziklerin çalındığı mekanlar ve yöresel ürünlerin sürekli bulunduğu alanlar olarak değerlendirilecek, mimari, sosyal aktiviteleri ile bu alan alışveriş, kültür ve turizm mekanına dönüştürülecektir.

f. 3)  Bu bölgede kaybolmaya yüz tutmuş zanaatların yaşatılması amacıyla gerekli çalışmalar yapılacaktır.

f. 4) Bu bölgede bulunan kiliseler restore edilerek inanç turizmi canlandırılacaktır.

g) Rekreasyon Alanları Oluşturulması.

Menteşe İlçemizde yaşayan vatandaşlarımızın yıllarca özlem çektiği aileleri ile birlikte dinlenebileceği, piknik yapabileceği dev rekreasyon alanlarını oluşturmak birinci hedefimiz olacaktır.

Tüm hemşehrilerimizin ilgisini çekebileceği, iş ve kent hayatının stresini atabileceği, aileleriyle rahat bir ortamda dinlenebileceği alanları oluşturmak için Menteşe en ideal alanlara ve coğrafyaya sahiptir.

Menteşe merkezinde şimdiye kadar halkın ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde büyük bir rekreasyon alanı yapılamamış, ilçemiz bu hizmetten yoksun kalmıştır.

h) Eski Garaj Alanı.

Yapılacak paylaşımda sorumluluk alanımızda kalırsa bu yer öncelikle yaşam alanı olarak planlanacaktır. Ayrıca bu alanda yeni bir kent meydanı düzenlemesi yapılacaktır.

ı) Akbük Koyu.

Söz konusu yerdeki Melsa bariyeri kaldırılarak kıyı vatandaşa ücretsiz olarak açılacaktır. Menteşe’nin sahili gereken hareketliliğe kavuşturulacak, gerekli altyapı yapılacaktır.

III.TARIMSAL VE HAYVANSAL ÜRETİM VE PAZARLAMA PROJELERİ.

a) Tarım ve hayvancılığı desteklemek amacıyla her türlü faaliyet ve hizmet yapılacaktır.

Veterinerlik Hizmeti, Slaj, yem, tohum ve fide desteği verilecek, çiftçi bilinçlendirme toplantıları yapılacak, üretici (Çiftçi, imalatçı vb) ve tüketiciyi buluşturma (Üretici ve Tüketici Kurumsal Bilgi Merkezi) sağlanacak, Tarımsal ve Hayvansal Ürünler Tanzim Satış İşletmesi kurulacaktır.

b) Gerekli yerlerde soğuk hava depoları kurulacaktır.

c) Mevcut AVM’lerde Menteşe’de üretilen ürünlerin satılması sağlanacaktır.

d) Süs bitkileri üretim merkezi kurulacaktır.

e) Orman endüstrisine ait tesislerin kurulması için gerekli çalışmalar yapılacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.