“MHP Genel Başkanı Bahçeli’den de mi yaşlı bu?”

Bu haber 21 Ekim 2019 - 0:02 'de eklendi ve 1.527 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) yaklaşık 8 ay sürecek kurultay süreci 14 Ekim 2019 Pazartesi günü başladı.

Kongre takvimine göre CHP Genel Merkezi tarafından muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş ‘Üye Çizelgeleri15 Ekim Salı günü CHP İl ve İlçe Başkanlıklarına gönderilmeye başlandı.

21 Ekim Pazartesi günü, yani bugün ‘Üye Çizelgeleriİlçe Başkanlıklarında askıya çıkarılacak ve itiraz süresi resmen başlayacak.

Bir hafta süreyle askıda kalacak üye çizelgelerine yönelik itirazlar 27 Ekim 2019 tarihine kadar yapılacak ve 29 Ekim 2019 tarihinde de itirazlar karara bağlanacak.

Takvime göre 8 Kasım 2019 tarihinde delege seçimlerine geçilecek ve seçimler 1 Aralık 2019 tarihinde sona erecek. 14 Aralık 2019 ve 27 Ocak 2020 tarihleri arasında ilçe kongreleri tamamlanacak. 3 Şubat 20202 Mart 2020 tarihleri arasında il kongreleri yapılacak.

Kurultayın ise 2020’nin Nisan ayının ikinci haftasında yapılması öngörülüyor.

xx      xx      xx

Bazı gazetelerimizde “CHP’de Kongre süreci başladı, kulislerde hareketlendi.” ifadelerini görüyoruz. İsteyen inanır. Ama yarısı tasfiye edilmiş, yok sayılmış bir partide kim kimin, kimlerin, neyin kulisini yapacak ki?

Aslında bir kulis var tabi… Bu kulis bilinenlerden değil… Yerel ve genel seçimden çıkalı daha bir yıl olmadı, kulislerde kimin ilçe, il başkanı olacağından çok, kimin belediye meclis üyesi, belediye başkanı, milletvekili olacağı konuşuluyor.

Geçenlerde birisi “Boşver bunları Ticaret Odası Başkanı kim olacak? Sen onu söyle.” dedi. Bir başkası da alakasız espri ile karışık “THK’na kayyum atandı. Kızılay’a da atanır mı?” diye sordu. CHP ve AK Parti‘deki kongreler kimsenin ilgisini çekmiyor. Kime sorsanız her iki partide de sonuç üç aşağı beş yukarı belli.

Ben bana sorulanı, MUTSO çevrelerinden birine sordum. “Osman Gürün bilir” diye yanıt aldım.

Kızılay’ı kimseye sormaya gerek yok. Orada yangın söndürme uçağı bulunmuyor!

xx      xx      xx

Tabi Muğlaspor‘u, Erol Kapiz‘in durumunu “Menteşe İlçe Başkanı seçilenin, sonra belediye başkanı olup olmayacağını” soranlar da çıkıyor. Bu soruların yanıtını aramama gerek yok. Ha MUTSO, ha Muğlaspor, hangisi olsa Osman Gürün bilir… CHP İlçe Başkanının geleceğini de…

Geçenlerde bunu birine söyledim, gülerek “Abi AK Parti il başkanı kim olacak? Osman Gürün, onu da bilir mi?” diye soruyla karşılık verdi.

Eh beni de bi gülmek aldı…

Bence Osman Gürün AK Parti İl Başkanını da bilir. Yani belirleyebilir.. 31 Mart yerel seçimlerinin muhabbeti daha bitmedi… Kulislerde kongrelerden çok o seçimler konuşuluyor. “Osman beyin Atatürk İlkokulu arkadaşı AK Parti’nin Büyükşehir adayının belirlenmesinde etkili oldu. Yoksa Cumhur İttifakı Muğla’da İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer ile seçimi alırdı. Aslında aday Gencer’di, ama o ‘arkadaş’ Mehmet Nil Hıdır’ın adaylığında etkili olmasa da Gencer’in aday gösterilmemesinde etkili oldu.” diyorlar.

Bu tezin sahiplerine göre, AK Parti‘de İl Başkanı Kadem Mete‘ye karşı aday olabilecek, hatta seçilebilecek en ciddi isim de 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu

Onlara “Seyfi bey kaç yaşında biliyor musunuz?” diye sordum, onlar da Osman Gürün‘ün ilkokul sınıf arkadaşı olan Seyfi bey için “MHP Genel Başkanı Bahçeli’den de mi yaşlı bu?” diye karşılık verdiler.

xx      xx      xx

AK Parti‘yi bilmiyorum, ama CHP‘de sadece il, ilçe kongreleri değil, kadın ve gençlik kolları kongreleri de var. Bu konuda “Osman Gürün kadın kollarına müdahale etmeyebilir, ama gençlik kolarını başıboş bırakmaya gelmez” diyorlar.

Kongreler için aday bolluğunun Bodrum‘da yaşandığı söyleniyor. Bence de öyle. Eğer İl Başkanı Adem Zeybekoğlu‘na karşı bir aday çıkarsa o da oradan çıkabilir. Gençlik Kolları Başkanı da öyle…

BodrumEtna Yanardağı” gibi, hep aktif… Nüfusta ve CHP oylarında birinci olmasına rağmen bir milletvekili çıkaramamış olmanın acısını içinde yaşamaya devam eden Bodrum sanki bu dönem siyasetin her alanında ağırlığını hissettirecek gibi görünüyor. Ya da öyle olmasını isteyenler var.

Mehmet Kocadon döneminde bağımsız olan Bodrum’da, Osman Gürün’e rağmen bu olabilir mi bilmiyorum!

xx      xx      xx

Bodrum‘dan Özay Kartal arkadaşımızın “Büyük İskender ile Osman Gürün Bağlantısı’nı” da dikkate almakta yarar var.

Malum Büyük İskender Halikarnasos‘u; Bodrum‘u işgal için Myndos Kapısı‘ndan girmiştir. Bir de Mylasa Kapısı var. Osman Gürün bu kapıyı deneyebilir. Hatta İskender‘in kuşatmadan yorulup şehri Prenses Ada‘ya bırakıp Likya üzerinden yoluna devam ettiği gibi, Osman Gürün de Bodrum‘u İlçe Başkanı Halil Karahan‘a bırakmayıp bir prens veya prenses Ada arayabilir.

Çünkü Osman Gürün yeni dönemde yoluna Karahan‘a yakın gösterilen Mürsel Alban olmadan gitmek isteyebilir. Bunun için Bodrum‘da değişim yaşanırken, Marmaris‘ten de Yamaç Kaya İlçe Başkanı olarak gelebilir…

Tabi Osman Gürün “Hayır, Bodrum’un prensi Halil Karahan’dır.” deyip, Mürsel Alban’ın da kolunu kanadını kırarak Kaleyi Prens Karahan’a teslim edip, Physkos üzerinden de Likya’ya yürüyebilir…

Geçtiğimiz günlerde Bodrum Gençlik Kolları Başkanlığı‘ndan “nöbet değişimi zamanı geldi” deyip istifa eden Alkım Denizaslanı da İl Gençlik Kolları Başkanlığı‘na aday olabilir. Osman Gürünicazet verir mi” bilmiyorum, ama başta Bodrum ve Fethiye olmak üzere ilçelerden gelecek isimleri geçecek bir isim Menteşe‘de görünmüyor.

xx      xx      xx

Menteşe de il başkanı adayı bile yok… Çıkmasını da beklememeli. Çünkü Menteşe her bakımdan nadasta…

Osman Gürün, eğer Adem Zeybekoğlu‘ndan vazgeçerse; Zeybekoğlu‘na verdiği vizeyi bir başka Zeybekoğlu‘na da verebilir. Rakip çıkması mümkün değil gibi görünüyor.

Çünkü ne rahmetli Mehmet Kocagöz, ne Vecdet Seçer, ne Süleyman Uslu, ne de Tuncer Besi Zeybekoğlu’nu geçemez… Belki Nevzat Sarıçoban veya Mustafa Öztürk geçebilir!

Tabi önümüzdeki seçimlerde Osman Gürün milletvekili mi belediye başkanı mı olmak ister, önemli…

Kulislerde milletvekili olabileceği ve kongrelerin buna göre şekilleneceği de konuşuluyor. Ben tersini düşünüyorum. Eğer Osman Gürün‘ü tanıyorsam Suat Özcan gibi milletvekilliği yapacağına, bir dönem daha belediye başkanlığı yapmayı tercih edecektir. Hatta Allah gecinden versin, Azrail ile anlaşma imkanı olsa “Ben başkanlık yaparken öleyim” diyecektir…

Osman Gürün, alacağı ve almaya başladığı tepkileri göze alarak MHP’li Osman Can Yenice‘yi genel sekreter yaparak başkanlıkta yola devam edeceğini göstermiştir.

Bu yerel seçimlerde “Cumhur İttifakını” bozan bir hamledir.

Kongreler buna göre şekillenecektir…

xx      xx      xx

Yeniden Büyükşehir Belediye Başkanlığını hadeflemiş olan Osman Gürün, başarılı bir seçim geçirebilmek için (üstelik genel merkez de böyle isteyecektir) Milletvekili Listesinin ilk iki sırasının Fethiye ve Bodrum arasında paylaşılmasına “evet” diyecektir.

Üçüncü Milas‘tan ve Muhammet Tokat olacaktır. Mürsel Alban yeniden adaylığını garantileyebilmek için Tokat‘a “Sana Büyükşehir yakışır” diyor olabilir, ama OAnkara” diyecektir.

Dördüncü milletvekili adayı da Menteşe‘den çıkacaktır. Ya Mürsel Alban ya da Süleyman GirginOsman Gürün ile son zamanlarda karelerde daha çok Süleyman Girgin yeralıyor. Girgin aynı zamanda Bahattin Gümüş ile de karelerde… O da “Başkan sen Büyükşehir’e oyna, ben milletvekilliğine devam edeyim” diyor mudur bilemeyiz. Bildiğimiz, oyun kurucunun Osman Gürün olduğu ve Mürsel Alban‘ın hala Muğlalı bile kabul edilmediği, Süleyman Girgin‘in ise Kavaklıdere doğumlu olmasına rağmen o algıyı nasıl yarattı ise Kavaklıdere‘den çok Milaslı, Yatağanlı ve Menteşeli olarak görüldüğü…

Yarın devam ederiz.

——————————                                                                 ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Ben biraz kavga etmeleri gerekiyor dedim. Okul bahçesindeki iki çocuk gibi kavga etmelerine izin vereceksiniz, sonra da ayıracaksınız. Birkaç gün kavga ettiler … -Trump

ÇİVİ

Haluk Beyimoğlu, Muğlaspor’un hafta sonundaki karşılaşması için “…Memleketini Satmayan ne pahasına olursa olsun takımının yanında olan Taraftarı yarın görecez” diye yazmış. Arkadaşım, “Memleket o kadar ucuzmu?” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Keza KUNDAKÇI 21 Ekim 2019 / 09:07

Günaydın üstad,
mevcut durumun acı gerçeğini çok ve dosdoğru ortaya yazmışsınız, yüreğinize sağlık, acının en katmerlisi, bu tabloda HALK YOK, NİYE,
CHP MUĞLA’da SİYASET SİMSARLARINA BOYUN EĞMEYE DEVAM MI EDECEK,
ASLA,
KESİNLİKLE HAYIR,
KERVANI BU SEFER İSTANBUL’dan YOLA ÇIKARDIK, “HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK DİYE,”
“HERŞEY ÇOK GÜZEL OLSUN,VE ÖYLE İLERLESİN DAİMA,diye..”
HERŞEY RAĞMEN,İSTANBUL’u KAZANAN HALKIMIZ,
Mürsel Alban ile dip yapan,en düşük profili de , halka değil nereye çalıştığı kapalı kapılar arkasından halka rağmen talimatlandırılan,silik,CHP’lilikle uzak yakın hiç bir alakası olmayan koltuk kapıcısı şahıslardan CHP KURTARMAK BİRİNCİ VAZİFEMİZDİR,
ATATÜRK İLKE VE İNKİLAPLARINDAN,HİÇ BİR KİŞİSEL BEKLENTİSİ OLMADAN,SADECE KENDİ ÇIKARLARINI TOPLUMUN ÇIKARLARININ ARKASINDA GÖREBİLME ERDEMİNE ve ASALETİNE ULAŞMIŞ,
KUVAYI MİLLİYE RUHUNDAKİ HALKIMIZ, BU KARA SAYFAYI KAPATIP TERTEMİZ BİR GELECEĞİ TEMİNAT ALTINA ALACAKTIR,
Selam ve saygılarımla,
Mehmet Keza KUNDAKÇI

Ortaca’nın İMAMOĞLU’su,