MHP Atağa Geçti!

Bu haber 22 Mayıs 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.466 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hayır, dalga geçmiyorum. MHP Muğla’da her ne oldu ise birden atağa geçti.

Öyle ki, geçenlerde gördüm; MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz da bir minibüs giydirmiş. Minibüsün üzerinde Kormaz’ın kendi fotoğrafı ile Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fotoğrafı yer almış…

Herkesin verdiği tepkiyi verdim, güldüm… Kendi kendime “Mehmet başkan son anda aday mı oldu?” diye sormaktan kendimi alamadım. Olabilirdi… Ne de olsa adaylarından ikisi istifa etmişti. Fedakârlık yapmış olabilirdi, ama hayır…

Galiba Mehmet başkan coştu!

xx        xx        xx

MHP için Muğla’da coşulacak bir durum var mı?

Bilmiyorum. Belki vardır, biz göremiyoruzdur! Ancak İl Başkanı Korkmaz’a göre MHP Muğla’da 2 milletvekili çıkarıyor. Neden olmasın, AK Parti’de de “Üç çıkarırız” diyenler var!

Üç gündür yazılarımın AK Partili dostların pek hoşuna gittiğini sanmıyorum. Bu gün de MHP’li dostları kızdıralım… Sonra da CHP’li dostların öfkesini üzerimize çekeriz.

Bu günlerde HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Muğla’da 25 Mayıs’ta miting yapacağı anonsu yapılıyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bugünlerde Muğla’ya gelmesinin beklendiği, o nedenle resmi kurumlarda hareketlilik yaşandığı duyumlarını alıyoruz.

MHP Lideri Bahçeli’nin gelip gelmeyeceği hala belli değil. Belki de Bahçeli Muğla’da bir milletvekiline razıdır!

xx        xx        xx

MHP’de sıralama bilindiği gibi Milletvekili Mehmet Erdoğan, Yatağanlı Prof. Dr. Peyami Cinaz, Bodrum İlçe Başkanı Asım Başaran, Toros Yörük Türkmen Federasyonu 2. Başkanı Fethiyeli Ramazan Kıvrak, Milaslı Mühendis Dr. Ferat Yüksel, Fethiyeli Mühendis Arif Ziya Keloğlu şeklinde olmuştu.

Çok kısa bir süre sonra Ramazan Kıvrak sıralamanın Yörükleri, Türkmenleri incittiğini belirterek adaylıktan istifa etti. Parti Ramazan Kıvrak şokunu yaşarken, yine Fethiyeli olan 6. sıradaki aday Keloğluda istifa etti. Kıvrak’ın yerine yine Fethiye’den Eczacı Nuri Öztürk getirilirken, 6. Sıraya da il merkezi Menteşe’den Nazmi İyibilir getirildi.

Ben bu gelişmelerle MHP’nin düne kadar Muğla’daki en güçlü kalesi olan Fethiye bölgesinde ciddi bir yara aldığını düşünüyorum.

AK Parti’nin liste başı adayı Hasan Özyer Seydikemer ağırlı olarak bölgeden yüzde 60 oy çıkarırsa şaşırmamak lazım. Bu sonuçta Fethiye’de MHP’ye rağmen güçlü isim Behçet Saatcı’nın da bu sonuca önemli katkısı olacaktır…

xx        xx        xx       

Doğruyu söylemek gerekirse tıpkı AK Parti’de olduğu gibi MHP’de de ortaya çıkan sıralama halen parti tabanında hazmedilebilmiş değil. Oysa bu seçimde MHP için 2 milletvekili çıkarabilme olasılığı oldukça güçlüydü.

Çünkü AK Parti’nin Muğla’da genel seçime sıkıntılı gitmekte olduğu ta il başkanı belirleme sürecinde yaşananlarla kendini gösteriyordu.

Ancak MHP’de de evlere şenlik bir il kongresi yaşandı. Ciddi ayrılıklar, kırgınlıklar ortaya çıktı. İl kongresinde yaşanan sıkıntı giderilemeyip, artarak milletvekili adayı belirleme sürecine taşındı… O yüzden “MHP böyle giderse elindeki bir milletvekilliğinden de olur.” diyenler çıktı.

Tabi hem MHP’ye, hem AK Parti’ye bakıp “Bu gidişle CHP 5 çıkarır” diyenler de oldu!

Neredeyse ben de “Acaba?” demeye başlamıştım!

xx        xx        xx

Evet, CHP bu seçimde Muğla’da 2 milletvekili çıkarabilirdi.

Hiç unutmuyorum. Fethiye’de Behçet Saatcı’nın MHP ile veya MHP’nin yolu Başkan Saatcı ile ayrıldığı günlerde MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz’a “yanlış yaptıklarını” söylemiştim… Hatta o günlerde Muğla il merkezinden Fethiye’ye gençlerin gidip, protestoda bulunmalarını doğru bulmadığımı da söylediğimde İl Başkanı Korkmaz, “O MHP’siz belediye başkanı seçilemez.” diyordu.

Seçilebildiğini hep birlikte gördük… Başkan Saatcı’nın başına gelen neredeyse Marmaris’te Beldibi Belediye Başkanı İdris İspirli’nin başına geliyordu!

Bu gün Marmaris’te Beldibi, Milas’ta Beçin, Bodrum’da Gündoğan ve Konacık, Köyceğiz’de Beyobası beldeleri ve dolayısıyla belediyeleri kapandığı için MHP’nin 5 belediyesi yok. Fethiye ve Dalaman ilçeleri kapanmadı, ama oradaki MHP’li belediyeler de yok! Dün Muğla Belediyesi’nde 5 meclis üyesine sahip olan MHP, bu gün Menteşe Belediyesi’nde 3 meclis üyesine sahip!

Yani hala ‘kurultay hesaplaşmasından’ çıkamayan MHP Muğla’da erimeye devam ediyor…

xx        xx        xx

MHP’nin bu seçimde Muğla’da sıralaması Asım Başaran, Ramazan Kıvrak ikilisini ilk ikiye getirmiş olsaydı; “Sakarın altı, Sakarın üstü” dengesini kurup, üçüncü sırada da Yatağanlı Prof. Dr. Peyami Cinaz’a yer vererek iki milletvekilini garantileyebilirdi. İki milletvekili çıkarılmasında Ramazan Kıvrak’ın popülaritesi, Asım Başaran’ın toparlayıcılığı ve siyasal gücü etkili olabilirdi…

Ancak Ankara Milletvekilliği şereftir. O şerefi Mehmet Erdoğan bir kere yaşadı.” deyip kendisini dinlenmeye alamadı.

MHP’de hala 2 umudunu yaşayanlar, yaşatmaya çalışanlar olabilir, ama böyle bir olasılık yok! Ki bence İl Başkanı Mehmet Korkmaz da bir milletvekilliğini “koruyabilmeyi” başarı görüyor… Darılmaca yok. Dost acı söyler Mehmet başkan.

xx        xx        xx

Seçime start verildiğinde en çok çalışan, büyük bir performans gösteren tek aday ikinci sırada yer alan Yatağanlı tıpçı; Prof. Dr. Peyami Cinaz oldu. Hatta bir pastane karşılaşmamızda kendisine “Hocam Allah kolaylık versin. Bu performans senin işine yaramaz, ama Mehmet Erdoğan’ın bir kere daha seçilmesine ciddi katkı yapar.” demiştim.

Peyami Cinaz inatçı bir kişilik. Yorulmak nedir bilmiyor. Canla başla çalışıyor, emek veriyor. O “emek kervanına” son günlerde iki isim daha katıldı; listenin üçüncü sırasında yer alan Asım Başaran ve genç aday Dr. Ferat Yüksel katıldı.

Milaslı ve Maden Mühendisi olan Dr. Ferat Yüksel sanırım Aytaç Durak’ın keşfi… Kendisi halen Adana Büyükşehir Belediyesi’nde Daire Başkanı olarak görev yapmakta. MHP Genel Merkezi Muğla için iyi bir sıralama yapamamış olabilir, ama hiç değilse Muğla’ya genç ve sağlam bir siyasetçi kazandırmış oldular.

xx        xx        xx

Asım Başaran sanki liste başı gibi çalışma sergilemekte. Muğla ilinin altını üstüne getiriyor. Adeta Peyami Cinaz ile yarış halindeler… Kendisiyle geçenlerde Menteşe-Köyceğiz yolu üzerinde “kuru fasulyeci” de karşılaştık.  Lokantadan çıkıp otomobile binerken bir anda yanımda MHP’nin Ula Belediye Başkanı Adayı Ahmet Çalca bitti…  “Hayırdır” demeye kalmadı, “Milletvekilimizle çalışma yapıyoruz.” dedi. Çalca’nın MHP’liliğine hala alışamadım mı ne CHP’li Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ile dolaştıklarını düşünüp arkama baktım, Asım Başaran duruyordu…

Ayaküstü sohbet ettik. Ben şaka yollu “Çok çalışıyorsunuz, ama 3 milletvekili çıkmayacağını biliyorsunuz değil mi?” diye sordum. Güldü, “Biz dava adamıyız. Taşıdığımız su yangını söndüremese de yolunda ölürüz. Ama ben milletvekili olmasam da o yangın sönecek.” dedi.

xx        xx        xx

Sonuç olarak;

MHP’nin yerel kurmaylarına göre bir milletvekilliğini korumak gerçekten bir başarı imiş gibi algılanıyor, algılatılmaya çalışılıyor. Buna karşılık gerek il yönetiminin belirlenmesinde ve gerekse milletvekili aday sıralamasının şekillenmesinde yapılan hatalarla MHP’nin Muğla’daki bir milletvekilliği bariz şekilde tehlikeye girmişti.

Şimdi ise Peyami Cinaz ve Asım Başaran gibi isimlerin çabaları ile MHP’nin Muğla oylarında bir artış kaydedilirse buna şaşırmam. Ancak bu oy artışı 2 milletvekili getirmez, sadece Mehmet Erdoğan’ı bir kere daha parlamentoya gönderir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Cevdet Zaifoğlu 22 Mayıs 2015 / 09:02

Bugünkü yazını okuduktan sonra Mehmet Korkmaz inşallah o aracı olması gereken hale getirir, yoksa Muğlalıların alaylı bakışlarına maruz kalmaya devam edeceğiz.
Yazının tamamına söyleyecek söz yok, MHP’yi ve Muğla siyasetini yakından takip ettiğiniz aşikar.

resat öztepe 22 Mayıs 2015 / 10:24

Gocuman; yazınızı okudum,beğendim ama…Ak Partili dostlarımı kızdırdım diyorsun. Kızmayız. Kızmadım. Görüşlerinize (Bazılarına) katılmadığımı da ifade ettim.MHP Teşkilatında çok yakın dostlarım var.Çalışıyorlar. Allah kolaylık versin. İdeolojik olması bakımından kitlelere ulaşmaları şimdilik zor görünüyor. Bir de Vatan Partisi çıktı. Vatan Partisinin tüm Mlv. Adayları MHP teşkilatının güçlü isimleriydi zamanında.Ak Parti ciddi bir çalışma da yapıyor. Üç Milletvekili çıkarmamız hiçbir zaman zor görünmez. sürpriz de olmaz. sevgi ve saygı.

ilker baş 24 Mayıs 2015 / 14:50

üstat mrb öncelikle her kelimeni tekrar tekrar okuyup bu yazıyı kaleme aldım şimdi gecmişte bu ülkede en çok acı çekenlerden birisin! şimdi sorup cevapladığın bir kaç konuya hakim olmayan kişilere hitap ederken sizi bir kişinin okumadığını her seferinde dikkat ediyoruz. şimdi ben size bir kaç soru sorim cevaplarsanız mutlu oluruz !!
yörükler küsmüş hangi yörükler kime göre yörükler ülke bu kadar çıkmaza girmişken insanlar bankaya ödemelerini yapmamak için telofonlarını kapatırken kişisel çıkarlarını öne cıkaran bir birey nasıl oluyorda yıllarca bu savaşta yer almış bir partiye size göre kırılgan bize göre ihanettir. !! bugun kişisel çıkarlar nedeni ile toplum sıradanlaştırlmıken sizin böyle bir bireyi sözde yörük !!! bende yörüğüm Yörük, göçebe yaşam tarzını seçmiş Türkmenlerdir. Anadolu’da yaylak-kışlak hayatı yaşayan Türkmen aşiretleri (obaları) için de kullanılır. Anadolu halkının çok önemli nüfus çoğunluğunu oluştururlar. Balkanlar’daki Türkler arasında da yüksek miktarda Yörük bulunmaktadır.zaten yaşam tarzları gereği bir çoğu el emeği ile yaşayan TÜRKLERDİR!!! bir kişi çıkıyor kırıldık diyor kırılmadık hocam kıvırdık dese idi sorun olmazdı !! 2. konu İnsanlar emelleri gercekleştiğinde hayalleri olduğunda mutlu olurlar !! bugun sizin öngördüğünüz aday olsaydı sanırım bu yazılar kaleme alınmıyacaktı. 3. konu ilk 6 adayımız her biri şimdi size soralım kedni kaleminizden bu sözlere yer vermişsiniz gece gündüz demeden çalışıyor didiniyorlar unutmayın oy versenizde vermesenizde muğlada süpriz sayıda milletvekilimiz olucaktır. ikdidar yürüyüşünde biz gelecez !!
bugune kadar yaşca benden oldukça büyüksünüz bir çok seçim gördünüz kalemiz diyen her parti gecmişte dyp şimdi chp hangi sıralaması daha doğrusu 3, sıradan itibaren hangi adayı çalıştı. objektif bakınız kişisel çıkarlarınız ile yorumcu olunmuyor malesef sizin istedikleriniz olmayınca mantığı zaten bugun bizi bu hale sokmadı mı?
diğer konu Seçilmiş il başkanıdır !! Takdir onundur ne hikmetse dedikodu yapanların bir çoğu bugun ne hayırlı olsuna nede çalışmalara iştirak etmiştir. yazık günahtır 25 kişilik kadroya davranış eksikliği içinde bulunmanız sizin gibi değerli gazeteciye yakışmaz!! ben bu yazımı kaleme alırken objektif yaklaşıyorum !!! siz ya takipte sorun yaşıyorsunuz yada mhp web sitesini ziyaret eksikliği yaşıyorsunuz !!! buda size özel sorudur !! NE HİKMET İSE HER DESTEKLEDĞİNİZ KİŞİ KİŞİLER ADAYLAR HEP KAYBEDİYOR SİZCE BU BİR TESADÜF MÜ? SAYGILARIM İLE İLKER BAŞ

Hamle Gazetesi 24 Mayıs 2015 / 15:18

İlker bey yorumunuzun bazı noktalarına katılmıyorum, ama saygı duyarım. Keşke kimi desteklediğimi de yazsaydınız. Özcan Özgür