MHP´NİN MUĞLA´DA KARARI « Hamle Gazetesi

MHP´NİN MUĞLA´DA KARARI

Bu haber 09 Kasım 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.633 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

MHP’nin 10. olağan kurultayı müthişti. Kalabalıktı ve beklenen kavga, gürültü, patırtı çıkmadı.
Kongre salonunda Atatürk ve Türkeş’in dışında kimsenin fotoğrafının yer almaması ilginçti…
Kurultayda iki liste vardı. Kurultaya MHP lideri Bahçeli’nin adaylığında tek liste ile gidilmiş olsaydı o kalabalık yaşanır mıydı?
Sanmıyorum… Trabzon Milletvekili Koray Aydın’ın adaylığı parti içi rekabet ve dolayısıyla heyecan, sinerji yarattı.
Öyle ki kurultay delegelerinin sadece 20’si kurultay salonuna gelmemişti.
 
xx     xx     xx
Bilindiği gibi kurultaydan Bahçeli 6. kere güven alarak çıktı.
Bahçeli kullanılan bin 216 oyun 725’ini alırken, “değişimin” adayı Koray Aydın 441 oyda kaldı. Ancak Trabzon Milletvekili Aydın’ın aldığı 441 oy önemli. Önümüzde yerel seçimler var. Bu seçimlerde MHP’nin başarısızlığı halinde 441 oyun sahipleri “olağanüstü kurultay sandığını” partinin önüne koyarlar.
Ki bu beklenti var… Olmasa kurultayın üçüntü genel başkan adayı İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu kurultayın hemen ardından “MHP’nin hezimeti üzerine kurgulanmış bir siyasi stratejiyi kabullenmem mümkün değildir.” demezdi.
Demek ki böyle bir kurgu var!
 
xx     xx     xx
Kurultayın ardından MHP Muğla İl Yönetimi bir toplantı yaptı.
Toplantıda “toplu istifa” bekleniyordu. Ama İl Başkanı Osman Güven’e yönetimin geleceği ile ilgili “yetki kararı” çıktı.
İl Başkanı Güven ve yönetimi kurultaydan önce ve kurultayda “değişim” isteyenlerdendi. Ki Güven ve ekibi kurultay öncesi yapılan il kongresinin ardından neredeyse hiç çalışmadılar. Daha çok kurultaya dönük çalışma sergilediler. Adeta “Kurultay değişim demezse gideriz. Kurultay değişim derse, kalır çalışmaya başlarız.” havası içindeydiler.
Kurultaydan ise “değişim” değil, güven tazeleyerek Bahçeli çıktı. Şimdi o Bahçeli de “değişim” diyebilir ve muhalif il yönetimlerini görevden alabilir. Çünkü o yönetimlerin olağanüstü kurultaya dönük, yerel seçimlerde başarısızlığa oynayabileceklerini düşünebilir.
 
xx     xx     xx
Ancak şunu görmek lazım… “Değişim” diyen muhalif il yönetimleri yönetimden istifa etmez, genel merkez kendilerini görevden almaz, partiye kurgulanmış hatayı işletip, seçimde hezimet yaşanmasını sağlarlarsa hezimetin sorumlusu olarak görevden alınabilirler! Ortaya olağanüstü kurultay sandığını koyamaya bile gerek kalmaz…
Öyle ya da böyle görevden alınma kaçınılmaz. Bu durumda muhalif il yönetimleri ve hatta belediye başkanları istifayı tercih edebilirler.
Nitekim kurultayın hemen ardından Trabzon’un MHP’li Şalpazarı Belediye Başkanı Fehmi Cengiz, MHP Genel Başkanlığına aday olan Trabzon Milletvekili Koray Aydın’ın genel başkanlığa seçilememesi nedeniyle partisinden istifa edeceğini bildirdi.
Ama vazgeçebilir… Tıpkı MHP Muğla İl Yönetimi gibi “Beklemeyi” tercih edebilir!
Elbette Koray Aydın, İzmir İl Başkanı Dervişoğlu’nun açıklamasının ardından destekçilerine “bekleyin” de diyebilir… “Yerel seçim için çalışın” diyebilir mi?
 
xx     xx     xx
İdeoloji partilerinde “tolerans” olmaz. Zira toleransın “zafiyet” olduğu bilinir…
Ki Bahçeli de kurultayın ardından bir araya geldiği il başkanlarının yanına Muğla’nın da içinde bulunduğu bazı illerin başkanlarını çağırmamıştır.
Bu noktada önceki gün MHP İl Yönetimi toplantısından “istifa kararı” çıkmamakla birlikte “devam kararı” çıktığını söyleyebilmekte mümkün değil.
Çünkü, MHP İl Başkanı Osman Güven, kendisi ile görüşen Bekir Tosun arkadaşıma şöyle demiştir:
“Kongre sonrası sayın genel başkanın ‘Fitne başkaldırmıştır’ sözü beni derinden yaraladı. Değişim istemek fitnelik midir?”
Ardından şöyle devam etmiştir:
“Biz MHP İl yönetimi olarak kurultay öncesi fikirlerimizi açık açık kamuoyu ile paylaştık ve değişimden yana olduğumuzu belirttik. Görevden alınıp alınmamam konusu genel merkezin takdirinde. Fakat beni genel merkez değil, ilimdeki delegeler il başkanı yaptı. Yapacağım geniş istişareler sonunda istifa ya da göreve devam konusunda kararımızı vereceğiz.”
 
xx     xx     xx
MHP Muğla İl Yönetimi’nin kararı ne olur?
Görevden alınmayı hazmedemezler, istifa ederler.
İstifa etmeyip, “kahraman” olmak için görevden alınmayı da bekleyebilirler.
Ancak kalmaları da gitmeleri de MHP için hayırlı olmayacaktır. Her iki halde de MHP yara alacaktır.
Bu noktada MHP genel merkezi daha az yaralayacak ve fayda sağlayacak yolu tercih edecektir.
Ancak bilinen gerçek şudur; MHP gibi ideoloji partileri taviz vermez, kol kırılır yen içinde kalır denmez. Yeri geldiğinde kol kesilir!
 
xx     xx     xx
Tabi bütün bunlar MHP’nin sorunu.
Bir de bu kurultayın ilginç olaylarından biri CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’ın oğlu Erkan Bülent Haberal’ın MHP Yönetiminde yer alması oldu.
Bu da CHP’nin sorunu…
09.11.2012 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.