MHP´DE NE OLDU?

Bu haber 11 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.568 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

ÖNCE BİR DÜZELTME; Dünkü AK Parti değerlendirmemde, ilçe başkanı arkadaşları ile oturması gerekirken, protokole oturup “krize neden” olan ve il başkanının eşinin bir başka yerde oturmasına neden olan Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çelebi’nin soyadını sehven “Öztürk” olarak yazmışız. Düzeltir özür dileriz.
 
xx     xx     xx
MHP’de neler olmadı?
Taşlar yerinden oynadı…
Hafta sonunda yapılan kongrede, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin adayı olduğu söylenen İl Başkanı Mehmet Korkmaz kaybetti. Bahçeli’ye muhalif olduğu öne sürülen eski il başkanlarından Osman Güven kazandı.
Ben hem yanıldım, hem yanılmadım. Yola çıkıldığında 4 aday vardı. 3 isim yarıştı. Ben seçimin Korkmaz ve Güven arasında geçeceğini, kazanan ve kaybeden arasında oy farkı olmayacağını, bıçak sırtı bir seçim yaşanacağını yazmıştım. Öyle oldu… Ama Bahçeli’nin adayı olarak anıldığı için Korkmaz için bıçak sırtı kazanabilir diye de yazmıştım. Bıçak sırtı kaybetti!
 
xx     xx     xx
Kongre sürecinde partinin üçüncü sıra Milletvekili adayı Saim Gürsoy adaylardan hiç biri için aktif çalışma sergilemedi. “Abi” olarak kalmaya özen gösterdi. Ama eski Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun ile bu günkü Milletvekili Mehmet Erdoğan İl Başkanı Mehmet Korkmaz’ın yanında görünüyordu. Milletvekili adaylarından Ferhat Kırtaş’ta Osman Güven’in yanındaydı…
Ama Korkmaz için olmadı… Üstelik Merkez İlçe Kongresini de almışlardı.
Demek ki artık Muğla siyasetinde merkez ilçeyi kazanmak ili kazanmak anlamına gelmiyor!
 
xx     xx     xx
Korkmaz’ın yanında yer alan Muğla eski Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun’un durumu herkesi şaşırttı. Kafaları karıştırdı…
Çünkü Ergun’un ismi Korkmaz’ın Üst Kurul Delegesi listesinde yoktu! Ama Güven’in listesinde yer verilmişti… Ancak Güven yeni il başkanı olurken, Ergun Üst Kurul Delegesi olamadı!
Kongreyi 29 oyla kaybeden Mehmet Korkmaz ile 63 oyda kalan üçüncü aday Mehmet Arslan’ın Üst Kurul Delegesi listelerinde yer alan 4 ortak isim yeni İl Başkanı Güven’in Üst Kurul Listesi’nden daha fazla oy alınca liste başı Üst Kurul Delegesi haline gelmişler. Hal böyle olunca Güven’in Üst Kurul Delegesi listesinin sonunda yer alan 4 isim de liste dışı kalmış. Prof. Dr. Metin Ergun’da o dördün içinde imiş!
Kulislerde Mehmet Korkmaz’ın son anda Ergun’u Üst Kurul Delegesi listesinden çıkarmış olması nedeniyle kongreyi kaybettiğini öne sürenler olurken, Korkmaz, “O zaten doğal delege olduğu için çıkarmıştım.” diyordu…
 
xx     xx     xx
Kongreyi kaybeden İl Başkanı Mehmet Korkmaz’ı severim. Babamın hacı arkadaşıdır. Çok iyi insandır. Doğrusu kaybetmesine çok üzülmedim. Muhalefet partilerinde il başkanlığı yapmak kolay iş değil. Külfetli iştir. Kim bilir böylesi hakkında hayırlı olandır. İşine gücüne bakar, ekonomisini toparlar!
 
xx     xx     xx
Hafta sonunda AK Parti 4’ncü, MHP 10’ncu olağan kongresini yaptı. İki parti arasında adeta gövde gösterisi yaşandı. Kongre yapılabilecek büyük salonu sahip olmayan Muğla’da AK Parti Kapalı Spor Salonu’na, MHP Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’ne sığmaya çalıştı.
AK Parti’de delegeler ve konuklar pehlivan güreşlerinde olduğu gibi davul zurna ekipleri ile karşılanırken, MHP’de İl Başkanı Mehmet Korkmaz’ın davetiyle Manisa’dan gelen “Turgutlu As Mehter Takımı” kent merkezinde gösteri yaptı. Recai Güreli Caddesi’nden başlayan yürüyüşle, Cumhuriyet Meydanı’na kadar gelen mehter takımının gösterisi büyük ilgi gördü. Ama bu ilgi kongre salonuna yansımadı…
MHP Kongresinde asıl şaşırtan ise AK Parti Kongresi’ne çelenk göndermekle yetinen Belediye Başkanı Osman Gürün’ün MHP Kongresine bizzat katılması ve Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı ile oturması oldu!
 
xx     xx     xx
MHP Kongresi’nde 3 liste yarıştı. Bu MHP’nin Muğla’da iddialı olduğunu gösteriyor. Ancak bu iddialı hal içinde “kırgınlıkları, küskünlükleri, hesaplaşmaları” da taşıyor. Yani MHP yerel seçimlere yaralı bereli gidiyor. Yerel seçimlere giderken bu MHP için sıkıntı yaratabilir…
Mehmet Aslan aday olmasa idi Mehmet Korkmaz yeniden seçilebilir miydi?
MHP’de şu günlerde bu sorunun yanıtını arayanlar da az değil! En önemli soru ise şu; Bahçeli Muğla’da kaybetti mi?
Yanıtı aranan şu sorular da var; MHP’de bundan sonra ne olur? Yeni İl Başkanı Osman Güven’in kongrede karşısında yer alan Merkez İlçe ve öteki muhalif ilçelerle ilişkisi nasıl olur? Partiyi derleyip, toparlayıp yerel seçimler hedefine kilitleyebilir mi?
Bu soruların yanıtlarını önümüzdeki günlerde göreceğiz.
 
xx     xx     xx
Osman Güven döneminde başarılı bir il başkanlığı profili çizmişti. MHP’yi temsil etmiş ve yine temsil edebilecek bir kişi.
Kendisi bu yazıyı okuyunca yalanlayacak, “Böyle bir şey yok” diyecektir, ama kongre sürecinde genel başkanları Devlet Bahçeli’ye “muhalif” gösterildi. Ki kendisi de kongre konuşmasında partiyi tabandan tavana yenileyeceklerini söylüyordu.
Bu söylenti İl Başkanı Güven’i genel merkezle olan ilişkilerinde de sıkıntıya sokacaktır.
Yani MHP’yi Muğla’da oldukça sancılı günler bekliyor.
 
xx     xx     xx
Ben yine de kendisini tanıdığım kadarıyla İl Başkanı Osman Güven’in kongre sürecinde ve kongrede yaşanan söylentileri, ortaya çıkan kırgınlıkları aşabileceğine ve partisini kısa sürede derleyip, toparlayacağına inanıyorum.
Tıpkı AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk ve ekibi gibi MHP’nin yeni İl Başkanı Osman Güven’i de izleyip göreceğiz…
(11.05.2011)
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.