Meydan’da ‘Sınırsız şarj’ « Hamle Gazetesi

Meydan’da ‘Sınırsız şarj’

Bu haber 09 Haziran 2014 - 0:48 'de eklendi ve 818 kez görüntülendi.

sınırsızsarsjMenteşe Belediyesi ile Filli Boya iş birliğinde sınırsızlık meydanına güneş enerjisi ile çalışan cep telefonu şarj istasyonu kuruldu.

Cem Durna

Halkın yoğun olarak geçiş yaptığı sınırsızlık meydanına Menteşe Belediyesi ve Filli Boya işbirliğinde güneş enerjisi ile çalışan cep telefonun şarj istasyonu kuruldu. Sınırsızlık meydanında düzenlenen etkinliğe Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, filli boya temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Güneş enerjisi ile çalışan cep telefonu şarj istasyonu hakkında bilgi veren Filli Boya temsilcisi Seyhun Serdar Ayhan, sadece ticari faaliyetlerde bulunmadıklarını sosyal faaliyetlerde de birçok çalışma yaptıklarını belirtti. Yenilenebilir enerji kaynakların insan hayatına çok önemli bir yeri olması gerektiğine işaret eden Ayhan,  “Yenilenebilir enerji kaynaklarını hayatımıza çok çabuk adapte edebileceğimizi bu projemizle sizlere göstermek istedik. Ankara, İstanbul, Adana gibi birçok il ve ilçede istasyonlarımız hizmet veriyor. Bizim için gurur verici bir şey burada da bu sistemi kurmak” dedi.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise,  firmaya teşekkür ederek sistemin çok önemli bir proje olduğunu söyledi. Gümüş, “Böyle bir sisteminde buraya kurulması bizim içinde ayrı bir önemi var. Bu kurulan sistem ile aynı anda bir fazla cep telefonu şarj olabilecek. Güneş enerjisi sistemi ile yağmurlu ve güneşli havalarda da telefonlarınızı şarj etmeye devam edecektir. Aynı zamanda bu sistem doğal afet veya elektrik kesintilerinde de hizmet verecektir. Yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması konusunda şüphesiz yerel yönetimlere de önemli görevler düşmektedir” diye konuştu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak güneş santralinin kurulması için çalışmalar yapıldığını ifade eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, şunları söyledi:

“Yenilenebilir elektrik enerjisini sivil hayatta farkındalık yaratmak için yaptığımız birçok projelerimiz oldu. İlk olarak güneş evimiz oldu, daha sonrada mezbahanın enerjisini güneşten elde etmek yoluna gittik. Bundan sonra arkadaşlarımızla görüşerek yeşil evler, çevreci evleri yaratmak durumundayız. Sonsuz enerji olan güneş enerjisinden azami şekilde kullanmamız gerekiyor. Muğla güneş enerjisi kapasitesi bakımından Türkiye ortalamasının 7 saat olmasına rağmen, Muğla’nın güneşlenme saati 8,5 saat. Muğla’da bizim hayalımız büyük bir güneş santralinin kurulması idi. Bu konuda bakanların yapacağı ihale ve bu ihaleye giriş ile bu santralin kurulması buda önemli bir başlangıç olacaktır. Önümüzdeki günlerde bizde bu ihaleye girme durumumuz olabilir inceliyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.