Meydan Projesine Dava Mı Geliyor?

Bu haber 17 Ağustos 2018 - 2:30 'de eklendi ve 2.092 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Av. Kemal Ertuğrul‘un üç hafta kadar önce sosyal medya hesabından Büyükşehir Belediyesi‘nin Menteşe‘de “meydan projesi” ile ilgili yaptığı paylaşımın altında sosyal medyada pek rastlanmayan kaliteli bir tartışma yaşandı. O yüzden tartışmayı sizlerle de paylaşmak isterim.

Bu paylaşımdan önce Makine Mühendisleri Odası Muğla Şube Başkanı Münnami Özyurt‘un uyarısını paylaşalım. Meslek Odası olarak kendilerinden görüş alınmadığını belirten Özyurt, “Umarım proje müellifinden ileride herhangi bir tadilat, düzenleme yapılabilmesi için taahhütname alınmıştır.” dedi. Bu gerçekten önemli…

Biz devam edelim; Söz konusu renderdeki Büyükşehir logosunun altında yazılı “Sevgi, Hoşgörü, Güleryüzle Hizmet ifadesiyle ilgili olarak paylaşımın altına Kemal Kabaklıoğlu Hepsini biz yapıyoruz, ama sevgiyi biz gösteriyoruz. Hoşgörünün alası var. Artık gülmeyi de deliliğe verdik gari nedem” diye yazdı. Av. Kemal Ertuğrul da kalkıp altına “Ama afişi yapanlar büyük fırça yiyecek. Başkan’ın gülen resmî yok burada” diye yazınca beni gerçekten bi gülmek aldı…

Benim gözümden de kaçmış. Gerçi yasal zorunluluğu da yok, ama nasıl olduysa o renderin üzerine bir gülen Osman Gürün portresi nasıl olduysa artık unutulmuş…

xx           xx           xx

Son yerel seçimde Menteşe Belediyesi aday adaylarından Mustafa Şahin arkadaşımız tartışmaya o gece “Kemal Ağabeyim fikrimizi CHP yetkili kurullarında defalarca söyledik. Muğla’nın tamamını ilgilendiren bu gibi projelerde yöntemin ne olması gerektiğini açıkladık.Proje yarışmaları açın dedik. Önceliği Muğla’da yaşayan mimarlara verin dedik. STK’lara görüşleri için danışılsın dedik. Halkın onayı en son şekli belirlesin dedik… Dedik abi de??.. Şehrin Logosu, Katlı otopark, Otogar, Tek yönlü yollar, paralı otopark, AVM’ler vs… Ne diyeyim ağabeyim???” şeklinde bir yakınma ile katıldı. Av. Kemal Ertuğrul da Şahin‘in yakınmasının ardından gayet relaks şöyle deyiverdi:

Yeni bi müjde vereyim. Dün Atatürk Heykeli’nden Akyol’a giden yola girdim yürüyerek.. Yolun bir tarafının epey daraltılmış olduğunu farkettim. Galiba o yol da tek yön olacak ve bilim kazanacak”

O çalışma şimdi Cumhuriyet Meydanı‘na da geldi…

Tartışmaya dayanamayıp ben de şöyle katıldım:

Türkiye’nin ilk ve tek ‘yarı açık’ meydanı… Üstelik benim oraya girmemin engellenmesi bile düşünülmüş… O meydan görmemiş, meydan dayağı bile yememiş mimarı kutluyorum. Bu meydan denilen yere merdiven çıkıp girebiliyorsunuz. Bir şehrin gerçek meydana sahip olabilmesi için yönetenlerin gerçekten demokrat olmaları gerekir. Üstelik mahkeme o alana rezidans yapılması ile ilgili yürütmeyi durdurma verirken ‘Bu alan ticari alan değildir’ demişti. Suç işliyorlar.

Biraz sert olmuş…

xx           xx           xx

İşte Rajon Adnan da tam bu noktada devreye girdi. “Delikanlı Muğlalı ayaga kalksın, baş kaldıralım hadi diyeceğim, tek başına kalıyosun. Bıktık artık bu ve bu şekildeki yönetimden.Yakında zaten kiracı olacağız. Memleketimizde elimizden gitti gidiyor.” deyiverdi.

Av. Kemal Ertuğrul ise Yahu bu şehirde özellikle son bir yılda olup bitenler gerçekten inandırıcı değil.. Ama sesimizi daha gür çıkarma zamanı geldi sanırım..” diye karşılık verdi.

Bunun üzerine Rajon Adnan da “Aynen Kemal abicim. Yeter artık Muğla sahipsiz değil” diye karşılık verirken, S. Ömer Şimşek şu ifadede bulundu:

Şehri açık hava otoparkına çevirecekler ağabey. Eğer birileri, yetkililer buna dur demezlerse geri dönüşü olmayacak şekilde yamuk kaynayan kemik misali şehrin anasını ağlatacaklar.

Şimşek‘in benzetmesini beğendim… “Çeşitli mahvillerde Tıp Fakültesi Dekanı Nevres beyin büyükşehir adaylığı da konuşuluyor. O da Ortopedist. Olmadı kemiği o kırıp kaynatır.” dedim.

Şimşek de Kadavradan pek bir farkımız kalmadı zaten.” esprisiyle noktayı koydu. Ama Av. Kemal ErtuğrulŞehrin anası ağlıyor zaten kardeşim. Düşündüm de bu kadar fikre de gerek yok belki. Yap o üst kısmı da otopark al sana on numara rantıbıl” deyip noktalı virgülle tartışmaya yol verdi…

xx           xx           xx

Kemal Ertuğrul yol verirken, Kemal Kabaklıoğlu prestij yol”dan bir meşhur bisiklet yolu fotosu paylaştı. Ertuğrul da şairane “Burada ki acemice boyanmış mavinin üzerindeki beton bloklar beni benden alıyor” diyerek, “Ahha şiir geliyor” dedirtti.

Kabaklıoğlu‘ndan bu defa İngilizceCity is just like jigsaw” paylaşımı ve birde tartışmanın orta yerine bir mimar, hem de Eniz Tunca Özsoy çıkageldi… Ağabeylerinin olmasa da O’nun fikri varmış. “Aslında çok fonksiyonlu bir tasarım olmuş; mesela açık pazar yeri, otobüs terminali, otopark alanı, hatta helikopter pisti olarak kullanılabilir.. Şehrin doğallığından yeşilliğinden, ağaçlarından bıkanlar için nefis bir kaçış yeri olmuş” yorumunda bulundu…

Beni yine bir gülmek daha aldı… Hiç bu yönden bakmamıştım. Pozitif insanın hali başka…

Av. Didem Alaca Özbek öyle mi? Benden betek mızılı… Birilerini kızdırabilecek sözler etti. Şöyle:

Bu proje, mimarının sunumuyla, halka ve basına açık bir toplantıyla ve geniş katılımlı olarak tanıtıldı. Bu çekinceler orada dile getirilmedi, bol bol alkışlandı. Mimarlar Odası’nın görüşünün çok olumlu olmadığını ve tasvip etmediklerini biliyorum. Ancak resmi bir açıklamaları yok. Önceki projenin iptali davasındaki mimarlar odası vekili olarak şunu söylüyorum; Bir projenin herkesi mutlu etmesi mümkün değil tabiki, ancak birşeyler yine ele yüze bulaşmaz inşallah. Zira 10 yılı aşkın süredir adeta ‘suriye’nin bombalanan sokaklarında’ yaşamayı tercih eder hale geldik. Çok sıkıldık, bunaldık. O yüzden ciddi çekincelerim var. Hadi hayırlısı!

xx           xx           xx

Av. Didem Alaca Özbek‘e de yanıtlar gecikmedi. Mustafa Şahin Ben de tam bundan bahsediyorum.Yapılmış bitmiş uygulanması kesinleşmiş bir projeyi geniş katılım (!) la alkışlayacak geniş kitle hazır zaten. Her işleri aynı. Ben bilir yaparım, siz isterseniz alkışlamayın. Alkışlayacaklar hazır? Yarış, danışma, fikir mikir yok! Selamlar.” diye geri döndü…

Bu arada Mimar Eniz Tunca Özsoy da “Didemcim hangi meslektaşım çizmiş bilmiyorum. Kimseyi de üzmek istemem. Bin türlü tasarım yapılabilir elbette, ama sadece ağaç dikseler bile muhteşem olmaz mı? Küçük bir koru yapsalar… ne gerek var bunca merdivene betona…” dedi.

Espri mi yaptı anlamadım, ama işte “şehirciliği” bilen “uygar” bir mimar… Alkışlıyorum…

Bilmem Başkan Gürün de anımsar mı, Akyaka‘da bir Nail Çakıhan anma gününde MSKÜ Mimarlık‘tan bir kadın hoca, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün gözlerinin içine bakarak “Bugün nerede boşluk görülse yeşil alan düşünülmeli, ama hala konut, işyeri düşünenler var” demişti…

CHP’li Belediyelerde böyle düşünenler olmaz tabi?!!

xx           xx           xx

O gün Ömür ÖztürkBu proje halka soruldu mangalda kül bırakmayanlar gezmeye gideceğinize gelip fikrimizi söyleseydiniz. Oturduğunuz yerden yazması ne güzel ama..” sözü ile şimşekleri üzerine çekti. Mustafa Şahin, “Bu proje ve daha niceleri halka sorulmadı. Mangal konusuna gelince evet ben o mangalın kömürü olarak doğdum. Haa ben eleştirilerimi hiç oturduğum yerden yapmam. Hepsini yüzlerine söyledim gerekli yerlerde. Söylemeye de devam edeceğim. Karşılaşırsak size de izah ederim gidişatın vehametini…” diye yanıt verdi.

Gerçektende durum vahim, ama çaresiz değil…

Neyse ÖztürkMustafa bey siz herşeyi üzerinize alınıyorsunuz, bana birşey izah etmeyin. Sen beni tanımıyor olabilirsin ama ben sizi tanıyorum. Kemal beye sor kim bu diye.” diye karşılık verdi.

O sırada Av. Didem Alaca Özbek de Mimar Eniz Tunca Özsoy‘a Muğlalı bir mimarmış, ancak Muğla’da yaşamayan bir mimar? Yaa buraya yazıyorum Eniz Abla, gelir bu kabak yine benim başa patlar. İptal davası dilekçesini hazırlamaya başliyim en iyisi ben?? İnşallah haksız çıkarım dileklerimle..” diye yanıt verdi.

Bu muhabbet bitmez… Tamamını buraya alamadığım tartışmaya başladığı gibi Serap Türer nokta koydu. “Beton, beton, beton.. Bıktık artık beton yığınlarından…” dedi.

Kafalar betonlaşınca böyle oluyor işte… Yukarıda da vurguladım, yanlış amımsamıyorsam, eski garaj alanında konut üretimini durduran mahkeme kararında “ticari alan” engeli de vardı…

Hadi bakalım Av. Didem Alaca Özbek, Muğla sana güveniyor… Biyon daha mızılanıve… Naha osa bi biz galdıg sayılı…

Ha birde kimse Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş‘ün “Meslek Odalarına sormadan iş yapmayacağım” sözünü ve kendisine teslim edilen eski garaj alanına sahip çıkamadığını unutmayacak…

——————————                                                                          ———————————–

 

GÜNÜN SÖZÜ: Kula bela gelmez hak yazmayınca, hak bela yazmaz kul azmayınca. Hak kuldan intikam kul ile alır, dini irfan bilmeyen bunu kul etti sanır.

ÇİVİ

CHP’nin olağanüstü Marmaris İlçe Kongresi’ne, istifa edip belediye başkan adayı olan eski ilçe başkanı Acar Ünlü katılmamış.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

————————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.