Mevsim geçişlerine dikkat

Bu haber 02 Ekim 2015 - 22:56 'de eklendi ve 613 kez görüntülendi.

MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKATMuğla Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, vatandaşların mevsim geçişlerine dikkat etmesi gerektiği bildirildi.

İlkay Yıldız

Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, vatandaşların mevsim geçişlerine dikkat etmesi gerektiği bildirildi.
Yaz aylarından çıkan bünyelerin serinleyen havalara adapte olmakta zorluk çektiğini belirten Muğla İl Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, “Bu dönemde hastalıklardan korunmanın yolu bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçer. Bunun için Havaların soğuması, okulların açılması ve toplu taşıma araçları gibi kapalı mekanlarda geçirilen zamanın uzaması özellikle nezle grip gibi hastalıkların bulaşma ve görülme sıklığını İnsan vücudunun ısı değişimlerine uyum sağlaması için 2-4 hafta gibi bir süreye ihtiyacı vardır. Havaların aniden ısınıp soğuması ile ortaya çıkan kısa süreli ısı değişimleri, vücudun adaptasyonunu da zorlaştırmaktadır. Bu durum, vücudun strese girip savunma sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Hem kolay bulaşması hem de vücudun hassaslaşması özellikle sonbahar- kış döneminde görülen gribal salgınlara yakalamayı da kolaylaştırmaktadır. Bu durum kronik rahatsızlıkları olan hastalarda daha sık görülmektedir” diye konuştu.
Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, mevsim geçişlerinde hastalanmamak için dikkat edilmesi gereken hususları ise şu şekilde sıraladı; “El temizliğine özen gösterilmeli. Eller bol su ve sabunla yıkanmalı. Yüzümüze elimizi götürmemeye özen gösterilmeli. Kapalı mekânlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı. Mevsim koşullarına uygun, ne ince ne de çok kalın giyilmemeli. Ofislerde ve okullarda özel eşyaları ortak kullanmamaya dikkat edilmeli. Beslenme ve uyku düzenine özen gösterilmeli. Doğru ve dengeli beslenilmeli, özellikle C vitamininden zengin meyve ve sebzeleri tüketmeye özen gösterilmeli. Ortam ısısı 25 derecede tutulmalı. Her yıl düzenli olarak grip aşısı yaptırmalı. Şeker, böbrek, akciğer hastaları gibi bağışıklığı zayıflamış kişiler, doktor kontrolünde zatürre aşısı da yaptırmalı.”

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.