Metinbilim Yeni Döneme Hazır « Hamle Gazetesi

Metinbilim Yeni Döneme Hazır

Bu haber 10 Temmuz 2018 - 2:12 'de eklendi ve 1.089 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

 2009 Haziran ayında Metinbilim Enstitüsü Derneği’ni kurarken, akademik hayatımıza bir zenginlik ve farklılık getirmeyi planlıyorduk. 9 yılda bunu büyük ölçüde başardık… 30 civarında konferans, bir o kadar da panel ile kültür dünyamıza katkıda bulunduk. Ayrıca ve özellikle belirtmek gerekir ki 2010’dan itibaren hayata geçirdiğimiz “otantik çocuk oyunları ve oyuncakları şenliği” ile Türkiye’de zengin bir alanın fark edilip çeşitli faaliyetler gerçekleştirilmesinin işaret fişeğini yaktık. Yerkesik beldesinde sekizincisini gerçekleştireceğimiz bu şenlik, çocuk oyunu ve oyuncağının pek çok kurum ve kuruluş tarafından fark edilmesini sağladı. Bu konuda 2013’ten beri pek çok bilimsel toplantı ve yayın yapıldı. Böyle bir kültürel hareketliliğe vesile olmak, Metinbilim için elbette sevindirici idi.

Metinbilim olarak 12-14 Mayıs 2017 tarihlerinde, Turgutlu-Manisa-İzmir’de gerçekleştirdiğimiz “Uluslararası Edebiyatta Tren, Trende Edebiyat Sempozyumu” ise alanında bir ilk idi. Hem tren olgusunun edebiyatta işlenişinin ele alınması, hem de sempozyumun garlarda (Turgutlu, Manisa ve İzmir-Alsancak) ve trende (Turgutlu-Alsancak arası) gerçekleşmesi açısından özgün bir faaliyete imza atan Metinbilim, bu faaliyetiyle de kültürel zenginliğimize bir katkıda bulunmuştu.

Metinbilim Enstitüsü Derneği olarak 3 yılda bir gerçekleşen olağan genel kurulun dördüncüsünü, 30 Haziran günü gerçekleştirdik. Yeni yönetim kurulu, Dr. Öğretim Üyesi Ümral Deveci, Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Arş. Gör. Gülden Yüksel, Ahmet Akgöl ve Damla Beştaşoğlu’ndan oluştu.

Genel kurullarda bir takım rutin ve alışılmış işlemler yapılır ve “Dilekler ve temenniler” maddesinde, bir takım görüşler dile getirilir ama bunların büyük bir kısmı, sadece dilek ve temenni olmaktan öte gidemez. Metinbilim genel kurulunda ise gerçekçi ve hayata geçirilebilir dilek ve temennilerde bulunuldu. Bunlardan biri, tren sempozyumunun ikincisinin yapılması idi ve bu defa hat Aydın-İzmir-Manisa-Turgutlu olmalıydı. (Niye bu hat? Çünkü bu topraklarda ilk tren hatları bu şehirler arasında açılmıştı.) Diğer talep gene tren ile ilgiliydi ve Dalaman’a yanlışlıkla yapılan tren istasyonunda “Tren gelmeyecek ama biz geldik” başlıklı bir tren panelinin yapılması teklif edildi. Tren konusunda bir teklif de Selçuk’a bağlı Çamlık köyündeki Tren Müzesi’nde bulunan bir trenin “Dünya Tren Edebiyatı Kütüphanesi” olarak tanzim edilmesi için çalışmalar yapılması idi.

Hasılı, Metinbilim tren gibi güçlü ve etkili bir sanayi olgusu ile kültür arasındaki ilişkilere ışık tutmanın da öncüsü olmaya niyetli olduğunu gösterdi.

Ayrıca son zamanlarda oluşturmaya çalıştığımız “Edebiyatta Jest ve Mimik” sempozyumunu da hayata geçirme konusunda fikir birliği oluştu. Bugüne kadar hiç ele alınmayan ele alınmayan jest ve mimik konusu, duyguların dışa vurumu olarak da önem arz etmektedir.

Kültürel üretmenin bir başka boyutu olan “gençlerin atölye çalışmaları” konusunda 14 haftalık bir program yapılması ve dönemsel panellerin gerçekleştirilmesi ile hem gençlerin kültürel üretime katkısının sağlanması hem de yeni kuşağın kitle karşısında konuşma becerisi kazanmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Lisans Üstü öğrencilerinin geçen dönemlerde gerçekleştirdikleri atölye çalışmalarının sonunda 3 ayrı panel yapıldı ve bu panellerde gençler özgün ürettikleri özgün bilimsel bilgileri sundular; oradan buradan fotokopi bilgi değil. Bu bir taşra kenti için büyük başarıdır.

Tren ve Mehmet Akif sempozyumlarında sunulan bildirilerin kitap haline getirilmesi ve bir elektronik dergi yayımlanması da teklif edildi.

Dikkat edilirse, Metinbilim, akademik kurum gibi çalışıp üretmeye göre tasarlanmış bir sivil toplum kuruluşu. İnşallah hedeflere ulaşılır.

Böylesine özgün bir akademik faaliyet serisinin merkezinin Muğla olması, elbette ayrı bir sevinç ve övünç kaynağıdır. Keşke her ilde bu tür STK’lar ve faaliyetler olsa!…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.