Metinbilim ve Menteşe Belediyesi

Bu haber 30 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.584 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci ile Metinbilim Enstitüsü işbirliğinde 3 yıl önce başlatılan “Yerkesik Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği”nin bu sene dördüncüsü gerçekleştirildi.

Doğrusu benim bu güzel etkinliğin sürdürülebileceği konusunda endişelerim vardı.

Çünkü Büyükşehir Yasası ile belde belediyeleri kapatılıyordu ve AK Partili Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci’nin Menteşe Belediye Başkanı Adayı olup seçilme ihtimali çok düşüktü!

Ki kendisine partisi belediye meclis üyeliğini bile çok görmüştü…

Yeni kurulan Menteşe Belediyesi bu etkinliğe sahip çıkmayabilirdi.

Gerçi Metinbilim Enstitüsü kurucularından Prof. Dr. Namık Açıkgöz, böyle bir durumda etkinliği kendi imkanları ile sürdürebileceklerini söylüyordu, ama bu o kadar kolay değildi!

xx        xx        xx

Nitekim Milas Belediyesi kapanan belde belediyelerinden Ören Belediyesi’nin kuruluşu olan Ören Belediyespor’u kapı dışarı etmiş!

Böylece Büyükşehir Yasası ile birlikte belde belediyelerinin tüzel kişiliklerine son verilmesinin ilk mağduriyeti de yaşanmış oldu.

Ören Belediyespor‘a gönderilen yazıda, bulundukları binanın 7 gün içinde boşaltılması istenmiş. Basında yer alan haberlere göre, Milas Belediyesi’nin gönderdiği resmi yazıda, “Tahliye etmemeniz durumunda, fuzuli işgalden işlem yapılacaktır” denilmiş.

Böylece de sportif faaliyete “fuzuli” tanımı da getirilmiş oldu!

xx        xx        xx

Muğla il merkezinde 4 belde vardı. Bunlarda da Ören örneğinde birer amatör futbol kulübü var mıydı bilmiyorum. Sanırım Yerkesik’te yoktu. Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci futbol yerine geleneksel çocuk oyunlarına, oyuncaklarına para harcamayı daha uygun bulmuş.

Yerkesik’te, Bayır ve Kafaca’da futbol kulübü var mıydı onu da bilmiyorum… Varsa da Menteşe Belediyesi o kulüplerin kapanmasına neden olacak uygulama içinde olur mu işte onu da bilmiyorum.

Ama dönemin Pisi (Yeşilyurt) Belediye Başkanı Mehmet Güner’in geleneksel rahvan at yarışlarını senelerce sürdürdüğünü; ülkemizin dört bir yanından rahvan atları ve sahiplerini Pisi de ağırladığını biliyoruz.

Yeşilyurt Geleneksel Rahvan At Yarışları Başkan Güner’in ardından unutuldu, terk edildi!

xx        xx        xx

Elbette Rahvan At Yarışları bir avuç meraklının kurduğu derneğin “imkansızlıkları” içinde sürdürülmeye çalışılıyor. Bir iki yarış Muğla Belediyesi’nin desteği ile gerçekleştirildi. Sonra ne oldu ise Muğla Belediyesi sahip çıkmayınca geçen sene yarışa Yatağan Belediyesi sahip çıktı.

Meğer Yatağan’da 46 yıl öncesine kadar bu ata sporu yapılmış… Bence Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık bu sene bu yarışların 48’ncisi yapmalı…

Şimdi Muğla Belediyesi yok. Menteşe Belediyesi var.

Acaba Menteşe Belediyesi’nin elinde o gelenek geçmişte olduğu gibi yeni statüsüyle Muğla’nın yeni Mahallesi Yeşilyurt’ta yaşatılmaya devam edilebilir mi?

Aynı şekilde belediyelerin himayesinde yapılan Bayır, Kafaca ve Yerkesik Boğa Güreşleri sürdürülebilir mi onu da herkes gibi merak ediyorum…

xx        xx        xx

Çocuk Oyunları ve Oyuncakları konusunda yanıldım!

Önce galiba Büyükşehir Belediyesi etkinliğin il merkezinde yapılmasını istemiş. Ancak belediye yönetenlerine neden Yerkesik’te yapılması gerektiği Metinbilim yöneticileri tarafından bir güzel anlatılmış, ikna edilmiş…

Şenlik, yapıldığı günlerde hem Menteşe ve hem de Büyükşehir tarafından desteklenmiş. Her iki belediye Metinbilim’e ulaşım aracı tahsis etmiş.

İşte bu güzel olmuş…

xx        xx        xx

Geçen hafta sonunda Metinbilim Enstitüsü etkinliğine Vali M. Hakan Güvençer ile Yerkesik eski Belediye Başkanı Yusuf Demirci ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de katılmış. Çıkan haberlerde Metinbilim Enstitüsü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci şenliğin ikinci gününde yaptığı konuşmada şöyle devam etmiş:

Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Yerkesik Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği bu yılda tüm hızı ile devam ediyor. Şenliğimizin ilk gününe Valimiz, Kaymakamımız, Belediye Başkanımız katıldılar. Onlarda çocuklar ile beraber ip atladılar, çember çevirdiler, bu anlamda mutluyuz istediğimizi yakaladık.

Etkinlikte Başkan Gümüş ve eski Başkan Demirci ile birlikte çocuklar gibi çember çeviren Vali Güvençer de şöyle demiş:
Her şeyden önce fikir muhteşem. Ama ulusalda kalmaması gereken, uluslararasına taşınması gereken bir şenlik için son derece mütevazı. Geçmişte oynanan oyunlar, Türk gelenek ve göreneklerinin gelecek nesillere aktarılması açısından çok önemli. Bu organizasyon geleceğimiz olan çocuklarımızın babalarının, dedelerinin geçmişte oynadığı oyunları unutmamaları açısından önemli

Neden olmasın?

xx        xx        xx

Bana kalırsa bu topraklarda pehlivan güreşleri de, deve güreşleri de, boğa güreşleri de, rahvan at yarışları da, oyun ve oyuncak şenliği de yapılır, yapılmalı…

Ama yerinde, yani Menteşe’nin mahallelerinde yapılmalı.

Üstelik bu etkinlikler Vali Güvençer’in dediği gibi önce “ulusal” ardından “uluslararası” hale getirilebilir… Özellikle Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği…

Birbirlerinden bağımsız değişik zamanlarda yapılacak bu etkinlikler turizmimiz için de önemli, özgün etkinlikler olabilir…

Neden olmasın?

xx        xx        xx

Kim bilir belki bakarsınız gelecek sene beldelerde geleneksel hali devam eden (inşallah eder) etkinliklere Büyükşehir Belediyesi ücretsiz otobüs seferleri koyup il merkezindeki insanları yeni mahallelerimize taşır.

Bu hareketlilik de Bodrum, Marmaris ve Fethiye’den turların düzenlenmesine vesile olur…

Ben “Belde belediyesi kapanabilir, ama gelenek devam eder” diyen Metinbilim Enstitüsü yöneticilerini ve o geleneğe sahip çıkan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile Vali M. Hakan Güvençer’i kutlarım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Nabide Kılınç 30 Mayıs 2014 / 10:31

Günaydınlar. Önce sorularınızdan başlıyorum. Yerkesik spor kulübü var. Hatta diğer köyler yeni a dıyla Yerkesik mahalleleriyle futbol turnuvası maçları yapmaktadır. Yönetim hareketleniyor . Her şeyden önce çok da güzel bir spor sahası bunmaktadır, biliyorsunuz. Spor sahası deyince, Prof Dr. Yüksek Özden beyefendinin adını anmak gerekir.Diğer maçlara, futbol karşılaşmalarına ev sahipliği yapacak. Gelelim Menteşe Belediyesi ‘ne elbette ki, Metin Bilim Enstitüsü’nün Yerkesik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliğini devam ettireceği anlayışlarının bir parçasıdır, zaten görülmekteydi. Boğa Güreşleri de devam edecektir, her ne kadar hoş bakmasam da yörem de diye sevgiyle benimsedim. Ve Yerkesik parçası için konuşmam gerekirse , Boğa Güreşlerini Yerkesik Kültür ve Dayanışma Derneğimiz var, bu kuruluş üstlenmektedir, daha pek çok çalışmaları kucaklayacaktır. Elbette yazınca YERKESİK parçası için yazıyorum. Yalnız şu merkeze alalım her şeyi derken buralar çok hareketsiz bırakıldı veya eli kolu bağlandı. Elbette hoş olmadı Büyükşehir kapsamı olabilirdi ancak YERKESİK on dört köyü ile belediye olarak kalmalıydı. Yerel yönetime alışmış bu yerler için ve her şey Muğla’ya çekildi hiç te öylesine kolay olmuyor halk için önemli sıkıntılara yol açıyor. Üstelik bu sıkıntıları buradaki CHP li partililer karşılamaya çalışıyor. Yerkesik seçimlerde en başarılı oyu çıkarmıştır. Şimdi Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği’ne gelince, Metin Bilim Enstitüsü’nün başarılı ve özgün çok da önemli bir çalışmasıdır. Çocukları tekrar hayata döndürecek. beyinsel, fiziksel, ruhsal gelişmelerine katkılar sağlayacak. Metin Bilim Enstitüsü çalışma programlarını ilk başta zaten Muğla Valiliği aracılığıyla tüm ilgili kurum ve kuruluşlardan geçirmişlerdir. Dolaysıyla böylesine bir programı Yusuf Demirci Yerkesik Belediyesi adına sahip çıkmıştır. 4 yıldır süregelmektedir. Ancak ben yazım da önerdim bizim on dört köy çocuklarımız, hatta şimdi Yeşilyurt, Bayır, Kafaca mahalleleri de eklenerek Muğla’daki kırsalın çocuklarını bu şenliğe getirmelidir. Esas onların ihtiyacı bulunmaktadır. Şenliğin Pazar günkü oyunlarında evimden hep kulağıma yağ satarım, bal satarım oyunları sesleri geldi, çok mutlu oldum, çocukluğumda oynadığımız oyundu. Yerkesik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Otantiğinin festivale ve ulusal, uluslararası boyutları diğer ülkelerin çocukları bizim çocukların özgün duygularını yaşadıklarında düşünün o coşkuyu. Öncelikle ülkemin kırsalın yanık bağrı, yanık tenli güzelim kır çiçekleri kokan çocukları. Gök boncuk gibi hepsi… Geleneklerin çağdaş bir anlayışla geleceğe aktarılması Türk kültürünün yaşatılması hepsi çok önem taşımaktadır.
Sevgi dileklerimle. Nabide Kılınç.Yerkesik.

reşat öztepe 30 Mayıs 2014 / 12:04

Gocaman;yazınızı okudum ve beğendim.zira beğendim demek bile azdır bana göre.Fuzuli tanımınıza dair tepkinize aynen katılıyorum.Şair Nef’i nin bir sözü vardır amma,benim dilim varmaz söylemeye.Ancak;Sportif faaliyetlere FUZULİ deyen’e demelidir ki sen kendin fuzuli
sin.amma halk seçti napabiliriz.Allah bu gadın moğlama akıl-fikir ve iz an versin.sevgi ve saygılarımla.