Metinbilim kuruluşunun 10. yılını kutladı « Hamle Gazetesi

Metinbilim kuruluşunun 10. yılını kutladı

Bu haber 09 Temmuz 2019 - 1:37 'de eklendi ve 463 kez görüntülendi.

Metinbilim Enstitüsü Derneği, kuruluşunun 10 yılını düzenlenen kokteylle kutladı.

Haber Merkezi

Metinbilim Enstitüsü Derneği, kuruluşunun 10 yılını düzenlenen kokteylle kutladı. Kokteylde bir araya gelen Metinbilimciler ve davetliler, 10. yıl pastasını birlikte kestiler. Kokteylde konuşan Dernek Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ümral Deveci, “2008-2009 yıllarında oluşan ‘metinbilim’  zihniyeti, önce üniversite öğrenci topluluğu ve sosyal medya grubu olarak hayata geçirildi. 2009 bahar aylarında 7 akademisyen ve uzman tarafından Muğla Valiliğine başvurulmasıyla kurulan Metinbilim Enstitüsü Derneği, 10 yıl içinde pek çok akademik faaliyete imza attı” dedi.

Deveci konuşmasına şöyle devam etti:

“Metinbilim Enstitüsü Derneği 7 kişilik kurucu heyet ile faaliyete başladı. Bu heyette Dr. Öğr. Üyesi Ümral Deveci, Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Prof. Dr. A. Cüneyt Issı, Öğr. Dr. Öğr. Üyesi. Ferda Zambak, Gör. Serap İncidağı, Arş. Gör. Kubilay Ünsal ve Erdal İncidağı yer almıştı.

Kuruluşundan itibaren 60 kadar konferans, panel ve seminere gerçekleştiren Metinbilim Enstitüsü Derneği,  2011’de “Millet Şairi Mehmet Akif Sempozyumu” ve 2017’de “Uluslararası Edebiyatta Tren Trende Edebiyat sempozyumu” gerçekleştirdi. 2010 yılından beri de Yerkesik beldesinde “Otantik Çocuk Oyunları ve Oyunları Şenliği” düzenledi.  İki dönem “tematik atölye” bir dönem de “etkin yazarlık atölyesi” gerçekleştiren Metinbilim Enstitüsü Derneği, son faaliyet olarak “Edebiyatta jest ve Mimik” ortak kitabı hazırlığına girmiştir; derneğimiz bu çalışmasıyla bir ilke imza atmaktadır. 10 yıla çok güzel, nitelikli ve özgün çalışmalar sığdırdık. Bundan sonra genç Metinbilimcilerle yolumuza devam edeceğiz.

Bugüne kadar çalışmalarımıza katılan, destek veren ve çalışmaları gerçekleştiren herkese teşekkür ediyoruz. Ayrıca, derneğimizle kamuoyu arasında iletişimi sağlayan basınımıza da müteşekkiriz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
özcan özgür 09 Temmuz 2019 / 11:16

“Kamu Yararına Dernek” statüsünü çoktan haketmiş, Muğla’nın doğasına, insanına, geçmişine, gelmişine dokunan bir dernek, bir okul oldu Metinbilim… Onun büyüdüğüne, ergenliği geçip delikanlılığa eriştiğine tanıklık etmek ne güzel. Bize “Ne geçmiş tükendi ne yarınlar
Hayat yeniler bizleri
Geçsede yolumuz bozkırlardan
Denizlere çıkar sokaklar…” dedirten başta Ümral Deveci hocam ve şahsında tüm emeği geçenlere ve özellikle üniversite gençliğine çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Hamle’nın “Yılın EN’leri” devam ediyor olsaydı, Yılın STK ödülü mutlaka Metinbilim’in olurdu.