Metin Ergun’dan soru önergesi « Hamle Gazetesi

Metin Ergun’dan soru önergesi

Bu haber 13 Temmuz 2019 - 0:18 'de eklendi ve 683 kez görüntülendi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, TBMM Meclis Başkanlığı’na deniz kirliliğinin araştırılması için bir araştırma önergesi verdi.

 Muhittin Direk

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, TBMM Meclis Başkanlığı’na Deniz Kirliliğinin araştırılması için bir araştırma önergesi verdi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili   Prof .Dr. Metin Ergun, TBMM Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede;“ Türkiye denizleri, kronik bir kirlilik tehdidi ile karşı karşıyadır. Bu kirlilik tehdidi gittikçe tehlikeli bir hal almaya başlamıştır. Arıtılmamış endüstriyel sular ve yine arıtılmamış kanalizasyon suları, evsel atıklar, kara kökenli diğer kirleticiler ve deniz araçlarından kaynaklanan atıklar denizlerimizin kirlenmesindeki en önemli kaynaklar arasındadır.
Kara kökenli kirlenmenin en fazla kendisini gösterdiği denizimiz Marmara Denizi’dir. Marmara Denizi’nin kirlenmesi, bu deniz aynı zamanda biyolojik bir koridor olduğu için Karadeniz’den gelen ve Kuzey Ege ile Çanakkale Boğazı’nda oluşan kirlilikten de etkilenmektedir. Bu sebeplerden dolayı, Kalkan, Kılıç, Orkinos, Berlam gibi balık stoklarında son 20 yılda ciddi azalma olduğu gözlenmektedir. Bu yüzden bölgedeki belediyelere yönelik arıtma tesislerinin kurulumu ve geliştirilmesi konusunda daha fazla devlet desteğine ve denetimine ihtiyaç duyulduğu aşikârdır” dedi.
Ergun açıklamasına şöyle devam etti:

“Türkiye’yi çevreleyen bir diğer önemli deniz olan Ege ise Türkiye’nin turizm konusunda en büyük sermayesi olarak değerlendirilebilir. Ege Denizi ise başta deniz araçları kaynaklı kirlenmeye maruz kalmakla beraber, kara kökenli kirleticiler de bu denizimizi baskı altına almaktadır. Oluşan kirlilik denizin sahip olduğu canlı çeşitliğini ve ekolojik sistemi tehdit etmektedir. Dünyanın en büyük oksijensiz su kütlesine sahip olan ve Türk balıkçılığının %60’ının gerçekleştirildiği Karadeniz de yoğun bir kirliliğe maruz kalmaktadır. Özellikle yabancı gemilerin denize bıraktığı katı atıkların oranı çok yüksektir.”

Metin Ergun’un meclise verdiği önerge şu sorulardan oluşuyor:

“Türkiye Cumhuriyeti 3 tarafı denizlerle çevrili olan ve son derece önemli bir coğrafi konuma sahip Anadolu yarımadası üzerindedir. Hem Akdeniz’e, hem de Karadeniz’e kıyısı olan tek ülkedir. Böyle bir coğrafi konuma sahip olduğu için Türkiye denizleri; Türkiye’nin ekonomisinde, ikliminde ve sahip olduğu canlı çeşitliliğinde hayati bir unsur haline gelmiştir.
Türkiye’yi çevreleyen Akdeniz, Karadeniz, Ege ve bir iç deniz olan Marmara çok ciddi ve karmaşık kirlilik tehditleriyle yüz yüzedir. Bu kirliliğin oluşmasında evsel atıklar, arıtma tesisi yetersizliğinden kaynaklanan ve arıtılmamış kirli suların denize boşaltılmasından kaynaklanan kirlenme, kara kökenli diğer kirlenmeler, deniz araçlarından kaynaklanan kirlenmeler gibi çok çeşitli faktörler etkilidir. Denizlerimizin hızla kirleniyor oluşu artık gözle görülen, sonuçları ciddi şekilde ortaya çıkan bir vaka haline gelmiştir. Denizlerimizin karşı karşıya olduğu kirlilik riskleri, ekonomiden ekolojik hayata kadar birçok alanda çok olumsuz etkiler yaratabilecek bir potansiyele sahiptir. Bu nedenlerle, denizlerimizin kirliliğinin ne aşamada olduğu, denizlerimizi söz konusu kirliliklerden korumak için alınan tedbirlerin verimliliğini incelemek ve ek olarak alınması gereken tedbirleri ortaya koyabilmek ve Türkiye denizlerinin karşı karşıya olduğu bu riskleri bertaraf edebilmek için Anayasa’nın 98., İçtüzük’ün 104. ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması konusunda gereğini arz ve teklif ederiz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.