Metin Ergun su kirliliğini sordu

Bu haber 06 Mart 2019 - 2:35 'de eklendi ve 378 kez görüntülendi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, meclise verdiği önerge ile Milas ilçesi ve çevresinde bulunan feldspat rezervlerine yönelik kurulan maden tesislerinden kimyasal atıkların içme suyu kaynaklarına bulaştığı iddiaları üzerine meclise soru önergesi verdi.

Muhittin Direk

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM’ye soru önergesi verdi.

Meclise verdiği soru önergesi hakkında açıklamada bulunan Metin Ergun, “Muğla’nın özellikle Milas ilçesi ve çevresinde bulunan feldspat rezervlerine yönelik kurulan maden tesislerinin bulundukları yerlerde ciddi çevresel etkilerinin bulunduğu bölgedeki vatandaşlarımız tarafından yoğun şekilde dile getirilmektedir. Bu tesislerin üretim sürecinde kullandığı kimyasal atıkların içme suyu kaynaklarına bulaşması ve bu kaynakları kirletmesi söz konusudur. Geçtiğimiz yıllarda, Geyik barajına kadar ulaşan kimyasal atık kirliliğinin görüntüleri basına yansımıştı. Bu tesislerin oluşturduğu kimyasal atıkların zararlı çevresel etkilerinin denetimsizlik, tesislerin teknolojik eksikliği, personelin bilgisizliği ve çeşitli finansman yetersizlikleri gibi yapısal ve sistemik problemlerden kaynaklandığı anlaşılmaktadır” dedi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplandırılmak üzere meclise verdiği önergesi şu sorulardan oluşuyor:

*Bakanlığınız, bu bölgedeki maden tesislerinin neden olduğu su kirliliği konusunda şimdiye kadar herhangi bir kirlilik ölçümü yapmış mıdır?

*Böyle bir ölçüm yapılmışsa, bu su kaynaklarının kirliliği ile ilgili olarak insan sağlığına tehdit oluşturan herhangi bir sonuca rastlanmış mıdır?

*İnsan sağlığını olumsuz etkileyecek bir sonuç tespit edilmişse, söz konusu kirliliğin kaynağı olan tesislere yönelik ne gibi müeyyideler uygulanmıştır?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.