Meteorolojide tahmin oranı yüzde 90’ı buldu

Bu haber 24 Mart 2014 - 19:26 'de eklendi ve 478 kez görüntülendi.

meteorolojitahmin651615615Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) son 11 yılda Muğla’ya yaptığı yatırımlarla hava tahminlerindeki isabet oranını yüzde 90’ın üzerine çıktığı açılandı.
Haber Merkezi
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada Türkiye’yi meteorolojik gözlem istasyonlarıyla donattıklarını vurgulayarak, “Meteorolojide çağı yakaladık” diye konuştu.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Meteoroloji alanında 2003 yılından günümüze kadar Muğla’da tarihinde görülmemiş hızda ilerleme kaydettiklerini ifade ederek “2003 yılından önce Muğla’da Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) yoktu. Yaptığımız yatırımlarla 19 adet OMGİ’yi Muğla’ya kazandırdık. Ayrıca denizcilik faaliyetlerine destek maksadıyla 7 adet deniz OMGİ’sini de aynı dönemde kurarak, denizcilik için önemli adımlar attık. Dalaman Havaalanı, Milas Havaalanı kurulan Otomatik Meteorolojik Bilgi Ölçüm ve Raporlama Sistemi sayesinde havacılık faaliyetleri sürecinde hava muhalefetinden kaynaklanacak tehlike arz eden durumları en düşük seviyeye indirdik.” dedi.
Can ve Mal Kayıpları En Aza İndiriliyor
Muğla’da kurulan meteoroloji radarını da hizmete aldıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu radarı Muğlalıların hizmetine sunduk. Bu radar, Muğla ve çevresinde iklim koşulları sebebiyle oluşabilecek kuvvetli sağanak yağışların oluşturduğu sel ve taşkın risklerini, kısa süreli hava tahmini ve meteorolojik uyarılarla önceden haber vererek oluşacak mal ve can kayıplarının en aza indirilmesine imkân sağlıyor. Yaptığımız bütün bu hizmetler için ise 8 milyon 556 bin liralık yatırım yaptık” diye konuştu.
10 OMGİ Kurulacak
MGM’nin Muğla’ya yapacağı meteorolojik yatırımlara 2014 ve sonrasında da devam edeceğini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yeni projeler kapsamında Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) standartlarında 10 adet OMGİ’nin ve 1 Adet Yüksek Atmosfer Gözlem İstasyonu’nun Muğlalıların hizmetine sunulacağını kaydetti.
Meteoroloji konusunun önemli olduğunu ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Orman ve Su işleri Bakanlığı arasında okullarda öğretmen ve öğrencilere meteoroloji konusunda eğitim verilmesi için protokol imzalandığını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “22 milyonluk Milli Eğitim camiası ile böyle bir protokolü imzaladığımız için mutluyuz. Meteoroloji Genel Müdürlüğü elemanları bütün okullara giderek, iklim değişikliği hakkında, genel meteorolojik tahminler nasıl yapılıyor ve bunlara nerelerden ulaşmak mümkün bu konular hakkında bilgi verecek” diye konuştu.
Veysel Eroğlu’nun açıklaması şöyle devam etti:
“Biz özellikle küresel olarak Balkanlar, Kafkaslar, hatta Orta Asya’ya kadar, Akdeniz ülkelerine kadar meteoroloji tahminlerde en ileri noktadayız. Dünyada Meteorolojik tahminlerde ilk 7’ye giren, teknolojide ilk 7’ye giren Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz var. Hakikaten gurur duyuyoruz. Biz şu ana kadar bütün Türkiye’de 700’den fazla otomatik meteoroloji istasyonu kurduk. 10’dan fazla meteorolojik radarlarımız var, her yerde hatta ilk defa denizlerde dahil otomatik meteorolojik ölçümleri kurduk. Dünyanın sayılı bir bilgi işlem merkezimiz var. Bütün dünyadaki aletleri kalibirize edebilecek, kalibirasyon merkezimiz var. Hakikaten teknolojide ileri noktaya geldik.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.