Mete’den o iddialara yanıt

Bu haber 03 Nisan 2018 - 1:32 'de eklendi ve 884 kez görüntülendi.

Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete SİT alanların genişletmesi ile ilgili yer alan haber ve açıklamalara cevap verdi. İl Başkanı Mete sit alanların yeniden belirlenmesinde Uluslararası Doğa’yı Koruma Birliği’nin belirdiği kriterlere göre yapıldığını ve SİT alanlarının azalmadığı gibi arttığını ve korumanın arttığını belirtti.

Muhittin Direk

Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete Ak Parti İl Başkanlığı binasında SİT alanların genişletmesi ile ilgili yer alan haber ve açıklamalara cevap verdi. İl Başkanı Mete sit alanların yeniden belirlenmesinde Uluslararası Doğa’yı Koruma Birliği’nin belirdiği kriterlere göre yapıldığını, SİT alanlarının azalmadığı gibi arttığını ve korumanın arttığını belirtti.

Ak Parti İl Başkanı Mete, “Doğal SİT alanlarında kullanılan1.,2.,3. Doğal SİT Alanı derecelendirilmesi yerine Uluslararası Doğa’yı Koruma Birliği’nin, ‘Kesin Korunacak Hassas Alan, Nitelikli Doğal Koruma Alanı ve Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü kullanım alanı kriterleri kullanılmaktadır. Yani yeni yapılan bu derecelendirmeler uluslararası kriterledir. Kesir Korunacak Hassas Alan eski 1. Derece SİT’in karşılığı değildir. Kesin Korunacak Hassas alanalar 1. Derece den daha üst bir koruma sağlamaktadır. Örneğin 1. Derece SİT alanlarında tek katlı günübirlik tesis yapma imkânı varken Kesin Korunacak Hassa Alan da ise hiçbir inşa faaliyetine izin verilmesi söz konusu değildir. Kesin Korunan alanlarda sadece doğanın gözlenmesi ve kuş gözlem evleri gibi yerlere izin veriler devrilen ağacın kaldırılması bile söz konusu değildir. Herhangi bir inşaat, tarım söz konusu olmadığından devlet tarafından kamulaştırma zorunluluğu getirilmiştir. 1. Derece sit alanında araziniz varsa bu sizde kalıyorsa ancak Kesin Korunacak Hassas alanda araziniz varsa devlet bu arazileri de kamulaştıracak” dedi.

İl Başkanı Kadem Mete, “ Bölgede bulunan köylere ne zaman gitsek. Köylülerin oğlumuz evlilik çağına geldi ama kendi arazimizde, dedelerimizden kalan arazimizde inşaat yapamıyoruz, ev yapamıyoruz şikayetleri ile karşılaştık. Bu alanlar hep ÖÇK ve SİT alanları olduğu için bu insanlara inşaat izni verilmemiş. Muğla’da 20 binin üzerinde kaçak yapı var. Bu kaçak yapıların şu SİT alanlarının içerisinde olanları rant amacı ile yapılanları savunacak kimseyi görmüyorum ama kendi arazisinde ranttan uzak çocuğunu evlendirmek için yaşamını sürdüre bilmek için, yapılan binaları hesapladığınız da bu çok ciddi rakamlara ulaşıyor. Burada yapılan çalışmada korunması gereken alanlar kesin koruma altına alınmıştır. Ranta dayalı hiçbir yer söz konusu değildir. Bakın sahilde denize sıfır yerlerde mevcut köyler hariç hiçbir yer sürdürülebilir koruma kontrol alanı değildir. Hepsi Mutlak Korunacak alana içerisindeler değil yapılaşma yıkılan ağacın kaldırılmasına bile izin yok. Yani korunan azaltılamamıştır akşına 36 bin hektardan 44bin hektara çıkartılmıştır” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.