Mestan Yayman Olur Mu?

Bu haber 11 Şubat 2013 - 2:11 'de eklendi ve 4.853 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Vali Yardımcısı Mestan Yayman ne olur mu?

Belediye Başkanı…

Hem de Büyük Şehir Belediye Başkanı.

Neden olmasın? Olanlardan neyi eksik? Herkes gibi O da olur…

xx        xx        xx

Bilindiği gibi Muğla’nın sayılı sanayici ve ihracatçılarından Safa Altaş Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’na aday.

Tabi TOBB’da işler siyasi partilerin il, ilçe ve hatta genel başkanların veya belediye başkanlarının seçimlerinde olduğu gibi yürümüyor. Önce odanın meslek kollarından seçilip Oda Meclis Üyesi olunuyor. Sonra oda meclisinin içinden oda yönetim kurulu üyeleri çıkıyor. O yönetim kurulu üyeleri de odanın yönetim kurulu başkanını seçiyor.

Kolay değil ve oldukça da demokratik…

Safa Altaş başkan olabilmek için bu yollardan geçecek.

Belediye Başkanı olabilmek için böyle bir yola gerek yok.

xx        xx        xx

Yerel seçimler 2014’te.

Partilerde gerek ilçe belediye başkanlıklarına ve gerekse büyük şehir belediye başkanlığına adı geçenler, basında ve kamuoyunda yakıştırılan pek çok isim var.

Ancak henüz çıkıp resmen “adayım” demiş isim yok.

Herkes partisinin adayları hangi yöntemle seçeceğini kolluyor.

Son genel seçimde AK Parti’den milletvekili adayı olan Vali Yardımcısı Mestan Yayman’ın adı son zamanlarda belediye başkan adaylığı için oldukça öne çıkmaya başladı.

Ben Menteşe Belediye Başkanlığı’na aday olur diye umuyordum, ama kendisinin şansını büyük şehirde aradığını görüyoruz.

Bu noktada “Mestan Yayman Belediye Başkanı olur mu?” sorusunu sormak için erken. “Aday gösterilir mi?” diye sormak lazım.

xx        xx        xx

Mestan Yayman’da geçen hafta ortaya “adayım” diye değil, “Benden aday olur mu?” diye çıktı. Ki basın buluşmasında “Kanaat önderlerinin kanaatlerini alıyorum. Işık görürsem Kasım ayında görevimden istifa eder aday olurum.” diyordu.

Kendisini “cesareti” için kutlamak lazım.

Özellikle AK Parti’de “Benden aday olur mu?” diye ortaya çıkan bir başka isim yok.

Elbette eşe dosta soranlar vardır, ama Mestan Yayman geçen Salı günü Muğla Basınının önüne çıktı ve kendisini gazetecilere sorgulattı.

Bu Muğla siyasetinde ilk kez yaşanıyor.

Sanıyorum önümüzdeki günlerde de muhtarların önüne çıkacak.

Partilerde böyle bir teamül olmadığı gibi, Yayman sanki bir biçimde TOBB’un seçim yöntemini kendine uyarlıyor.

Geçen Salı günü basın buluşmasında “400 bin seçmen var. Hepsi de aday olabilirler. Ben onlardan sadece biriyim.” diyordu.

Bence Mestan Yayman basın önünde iyi bir sınav da verdi.

xx        xx        xx

Vali Yardımcısı Mestan Yayman bana göre muhtarlarla buluşmasında da başarılı bir sınav verecektir.

Bunu basın buluşmasında gösterdi. Karabağlar Yaylası’nda Süpüroğlu Restoran’da gerçekleşen buluşmada tesadüfen bir başka masada üç köy muhtarı vardı. Yayman konuşurken, masalarından kalkıp gelip gazetecilerin arkasına badigard gibi dikildiler. Gazetecilerden birisi kasıtlı bir soru sormaya kalksa, adeta üzerine atılmaya hazır gibi duruyorlardı…

Elbette muhtarların hepsi böyle değildir. Ancak önemli bölümünün öyle olduğuna inanıyorum.

Çünkü Yayman, vali yardımcılığı görevini yaparken öyle ya da böyle Muhtarların ve kırsal kesimin gönlünü fethetmeyi becermiş.

xx        xx        xx

Vali Yardımcısı Mestan Yayman neredeyse 10 yıldır Muğla’da ve kırsal kesimle, muhtarlarla kurduğu ilişkinin semeresini Milletvekili adayı olduğu AK Parti’nin yaptığı temayül yoklamasından birinci çıkarak görmüştü.

Tabi AK Parti’nin de kendine göre kriterleri var. O nedenle olsa gerek temayülden birinci çıktığı halde partinin açıkladığı aday listesinde yer alamamıştı.

Bana göre Mestan Yayman AK Parti’nin belediye başkanı adaylıkları için yapacağı temayül yoklamasından da birinci çıkacaktır.

Ancak AK Parti de kriter çok. Daha anketler var… İl, ilçe başkanlarının görüşü var. Milletvekillerinin görüşü var. Daha pek çok sorgulama var ve son söz partinin genel Başkanının…

xx        xx        xx

Ancak bundan sonra AK Parti’den Büyük Şehir’e kim aday olursa olsun, Vali Yardımcısı Mestan Yayman hepsinden bir adım önde yola çıkmış bulunuyor.

Adı gündemde…

Adı gündemde olan anketlerden de çıkar.

Ama AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan da Yayman’a milletvekili adaylığını anımsatıp, “Sen mutlaka bir yere seçilmek zorunda mısın?” diye de sorabilir!

xx        xx        xx

Her ne olursa olsun Vali Yardımcısı Mestan Yayman’ın AK Parti’den büyük şehir belediye başkanı adayı olma şansı yüksek.

Çünkü medeni cesareti yüksek…

Üstelik AK Parti’de ciddi bir aday da çıkmayabilir ve AK Parti seçeneksiz kayabilir…

Peki, aday olur da seçilir mi?

Sorunun yanıtı için öteki partilerin adaylarının belli olması gerek, ama kırsal kesime dikkat!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

14 ADET YORUM YAPILDI
EMİN GÜRER 11 Şubat 2013 / 15:53

Sayın özgür Özcan,
“AK Parti’den Büyük Şehir’e kim aday olursa olsun, Vali Yardımcısı Mestan Yayman hepsinden bir adım önde yola çıkmış bulunuyor” diyorsunuz “Mestan Yayman Olur Mu? başlıklı yazınızda.

Vali Yardımcısı Mestan Yayman 657 sayılı yasaya tabi bir memur değilmi?657 sayılı yasa memurun polika yapmasını yasaklamazmı?
AYIPTIR,GÜNAHTIR,TERBİYESİZLİKTİR.
İyi güzelde bu zatı muhterem alışılmış kuralları,yasaları,tüzükleri,yönetmelikleri çiğneyerek siyasi faliyetlerini yürütüyor.Bu durum AKP için normal.Nihai amaçları olan seçilmiş teokratik diktatörlük için her şey mubah kurallarını uyguluyorlar.
Siz bu zatı muhteremin görev yaptıgı ilde siyasi faaliyetlerini açıkca yazıyor ve reklamını yapıyorsunuz ama eleştirmeyi hiç düşünmüyor,yazınızda bir kelime ile bile eleştirel davranmıyorsunuz.
Tamam o zat öyle yada böyle bir makam sahibi olacak ama siz ne için bir kelime bile yazmıyor,yazamıyorsunuz.?????
AYIPTIR,GÜNAHTIR,TERBİYESİZLİKTİR.

İdris Koç 11 Şubat 2013 / 23:28

Mestan Yayman’ı ayıplayan, terbiyesizlikle suçlayan arkadaş nerede yaşıyor acaba? Bugün hangi devlet memuru siyaset yapmıyor, siyaset konuşmuyor? İşyerinde siyasi düşüncesi doğrusunda ulu orta fikirlerini söylemiyor? Karşı görüşlere hakaret etmiyor?

Arkadaş bu yorumu ile bile siyasetin neresinde olduğunu göstermiş. Bu memleket için hedefi olan ve bir şeyler yapmak isteyen ve açıkça ortaya çıkan insan mı terbiyesiz, yoksa tahammülsüzler mi?

muanli 13 Şubat 2013 / 11:17

Sayın Mestan Yayman’ı öncelikle üst düzey kamu çalışanı rolüyle değerlendirmek, sonra Mestan Yayman Olur mu? sorusuna yanıt vermek gerekiyor diye düşünüyorum.
Mevcut konumunda tutumunu, sorumluluğunu üstlendiği birimler açısından da değerlendirecek olursak; halk ile iletişimi ve alt birimlerinde çalışan kamu çalışanlarına yönelik idareci tavrıyla iki boyutlu irdelemek gerekiyor.
Bana kalırsa “halk adamı” kavramını her iki kesimle olan iletişiminde, etkileşiminde ortaya koyarak üst düzey bir bürokrat olarak “ezber bozmuştur” Mestan Yayman. Sıcak, sevecen, yardımsever, anlamaya ve sorun çözmeye yönelik yaklaşımı, çok ağır bir sıkıntıyla girdiğiniz odasından ne kadar rahat çıktığınızı farkettiğinizde de, amir olarak yapılamsı gereken işleri size verirken emir aldığınızı hiç hissetmeden, o işi yapmaya ne kadar istekli olduğunuzu hissettiğinizde de, “İNSAN” kavramına götürür sizi.
Kesinlikle iyi bir siyastçi olur… Olur olmasına da…Kamu büyük bir fenomenin kaybını yaşar kanımca…

Doğan Özlem 13 Şubat 2013 / 13:02

Ressam Frida Kahlo resimlerini değerlendirmesi için ünlü ressam Diego Rivera’ya götürdüğünde adam neden göstermek istediğini sorar.
Kahlo:” resim yapmaya devam edip etmeyeceğime karar vermeni istiyorum ” der. Eğer ressamsan yapmadan duramazsın” der.
Fıtratında var olan tüm özellikleri Sayın Mestan Yayman”ı siyasete taşıyacaktır mutlaka…

Ahmet KAYACIK 13 Şubat 2013 / 18:38

Mestan Yayman, vatandaşa kapısı ve gönlü hep açık; köy köy, kurum kurum dolaşıp insanların mutluluğu ve toplumun huzuru için dil döken, faydalı olmak için çabalayan bir gönül adamı. Bu güne kadar siyasilerin vatandaşa uzaklığından, toplumdan kopukluğundan yakınmadık mı?

Alın size bir gönül adamı, hizmet sevdalısı…

Hayırlı olsun…

Yolu açık olsun…

D. ÇAVUŞOĞLU 13 Şubat 2013 / 22:02

Sayın Mestan YAYMAN’ ı bir siyasetçi olarak düşündüğümde;kendisinin bir siyasetçi gözü ile gelecek seçimi değil; bir devlet adamı olarak gelecek kuşağı düşünen bir zat olarak hatırlıyor, her daim böyle kalacağını kendimden emin olduğum kadar biliyorum. Kişisel tercihlerimizi bir kenara bırakıp, Muğla için bize en verimli olabilecek, bizlere hizmet verecek, başarısı, çalışkanlığı, azmi, kişiliği, halk ile iletişimi ile bizlere yol gösterici olabilecek,her daim gurur duyabileceğimiz başkan adayı Mestan YAYMAN olmayacakda kim olacaktır değerli hemşehrilerim, memleketimizin böylesine cevval bir siyasetçisi varken başka kişileri düşünmek ne hacettir? Her zaman için arkasında destekçisiyiz…….

Bülent ÇEÇEN 13 Şubat 2013 / 23:48

657 ye tabi Devlet memurları siyaset yapamaz diyorsunuz ama seçim zamanı sandığı önlerine koyuyorsunuz…sizden siyasetçi olmaz siz KOYUN gibi takılın üç beş burjuvanın peşine onlar seçilsin demeye getiriyonuz…ama olsun sevdim sizi ii yi ki eleştiriyosunuz…hani bir ata sözümüz vardır…”ATEŞ OLMAYAN YERDEN DUMAN ÇIKMAZ” demek ki Mestan YAYMAN ismi daha kesinleşmeden böyle etki yapmış insanlar üzerinde “helal olsun ” o Mestan YAYMAN’a ki cesaretli bir şekilde yola çıkmış…birde yazılanları ve adamın ağzında çıkanları anlayabilsek.adam adayım demiyo ki…benden aday olur mu? diye soruyor…400. bin kişiden biriyim diyor…Emin GÜRER abicim yazıyı ve konuşmayı iyi dinle bence.. saygılarımla…

Önder YÜCEL 14 Şubat 2013 / 23:55

Mestan Yayman olur mu?

Bu soruyu iki soru ile desteklemek lazım.

1. Ak Parti kırsal kesimin oyunu almadan büyükşehiri alabilir mi?

2. Ak Parti olarak Muğla’da farklı kesimlerin, özellikle kırsal kesimin oyunu alacak bir başka isim var mı?

Tuna Han 20 Şubat 2013 / 23:54

Yerel seçimlerde CHP karşısında iddialı olabilecek tek kişi Sayın Mestan Yaymandır.

yaşar mertoğlu 21 Şubat 2013 / 17:38

sayın yayman evet olabilir nedenmi kendi sinin görev yaptıgı yerlerden tanıyorum bir kitap sayın rcep yazıcığlunu anlatıyordu kitabın ismi adam gibi valiydi yani sayın recep yazıcığlunu anlatıyordu sayın mestan yayman bütün bu kitapdaki va sıfları uyuyor makam kapısı hic kapanmıyor halk adamı hangi parti olursa olsun desteklerim yolu acık olsun

sefa kara 06 Mart 2013 / 12:12

Merhabalar,degerli arkadaşlar herkes birşeyler yazmış bende yazmak istedim degerli özcan abinin Mestan Yayman için yazmış olduğu yazıya.Bizler hep eleştiriyoruz memur siyaset yapamaz yok sunu yapamaz bunu yapamaz kim yapacak .Siyaseti ve halk önderliğini yürekli insanlar yapar.Mestan Yayman Halkın adamı herkesle iletişim kuran. muğlamıza hizmet için yüregini ortaya koyan bir yiğit.Bu memleketin yetiştirdiği ender insanlardan birisi neden sahip çıkmıyoruz.evet biz sahip çıkacağız halkımız sahip çıkacak emin olun.Muğla hizmeti hakediyor.acımasızca eleştirmek yerine sahip çıkın.her insanın hataları olabilir.önemli olan bunu kabul edip bende varım demektir.Evet Mestan Yayman Muğla için bir şanstır bu şansı umarım Ak Parti yöneticileri görür ve gerekeni yapar.Artık yeni yüzler yeni fikirleri ortaya atıp halkımızın layık olduğu hizmeti muğlada görmek istiyoruz…Başarılar

Mehmet EKİZ 30 Mayıs 2013 / 14:13

Muğlamız için en mükemmel adaydır.Hayırlı olur inşallah.Sonuna kadar destekleriz.

ÖZCAN 19 Temmuz 2013 / 09:56

BEN MUĞLA’YI DIŞARIDAN TAKİP EDEB BİRİSİYİM, HEMEN HEMEN YILDA BİRKAÇ KEZ MUĞLA’DA BULUNUYORUM.
MUĞLA KÖY OLMAKTAN ÖTEYE GİTMEMİŞTİR, BAŞKA ŞEHİRLERDEN GELENLER MUĞLA’NIN BU HALİNİ DAHA İYİ GÖRMEKTELER.
ŞEHİRLEŞME, KENTLEŞME ADINA HELE HELE TÜRKİYENİN İLK 4 TURİZM KENTİ ARASINDA OLMASINA RAĞMEN MUĞLA VE İLÇELERİ SINIFTA KALMIŞTIR.BELEDİYELER ASGARİ BİR YOL VE KALDIRIMI BİLE REVA GÖRMUŞLER BURALARA.
MUĞLA TÜRKİYENİN DİĞER İLLERİ GİBİ NEDEN HİZMETİ HAK ETMESİN ? MUĞLA’DA YAŞAYANLARIN BUNA HAKKI YOK MU ?
MUĞLA GELENEKSEL PARTİCİLİK ANLAYIŞINI BIRAKIP GÜZEL HİZMETLERE DE LAYİKTI.
MUĞLA KAŞARLANMIŞ, YILLARIN STATİKO KAFASINDAKİ, MUĞLA DIŞINDA BİR YERİ BİLMEYEN ( HİZMET AÇISINDAN), MUĞLAYA HİZMETİ REVA GÖREN ANLAYIŞ VE İNSANLARDAN ÖTEYE ;
GENÇ, DİNEMİK, BÜROKRASİYİ İYİ BİLEN, HİZMET ANLAYIŞI GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİR, PROJECİ VE HALK ÇOCUĞU BİR BÜYÜKŞEHİR ADAYINI HAK EDİYOR VE OLMASI HERKESİN YARARINADIR. MESTAN YAYMAN DA BU KRİTERLERE UYAN KİŞİLERDEN BİRİDİR.
MUĞLA HALKI BU SEFER SAĞDUYULU OLSA O KADAR GÜZEL ŞEYLERİ YAŞAYACAKTIR Kİ İNANIN GÜZEL HİZMETLERİ YAŞADIKLARINDA İŞTE HAYAT BU DİYECEKLERDİR,
GÜZEL YARINLARA,…

SEYHAN KANMAZ 27 Ekim 2013 / 11:25

EĞİTİMİ İLE, BİRİKİMİ İLE, BÜROKRASİ TECRÜBESİ İLE MESTAN YAYMAN MUĞLA’ MIZ İÇİN ÇOK İSABETLİ BAŞKAN ADAYIDIR.
UMUYORUM Kİ MUĞLALILAR UZUN YILLAR MUĞLA VALİ YARDIMCILIĞI YAPMASI NEDENİYLE MESTAN BEY’İN HALKA YAKINLIĞI , ÇÖZÜM BULMADAKİ YETENEĞİNİ BİLDİKLERİNDEN ONU MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇERLER.
MUĞLAMIZ İÇİN, HALKIMIZ İÇİN, MESTAN BEY İÇİN HAYIRLI OLSUN. SEYHAN KANMAZ