Mestan Yayman çekildi mi?

Bu haber 19 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 2.080 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

İki gün önceki yazımda, 23. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır’ın 6 Eylül Cumartesi günü yapılan İl Danışma Kurulu’na katılması ile Adalet ve Kalkınma Partisi’ne hareketlilik geldi demeye kalktım.

Ama gerçekten yerel seçimler için geri sayımın başladığı şu günlerde Adalet ve Kalkınma Partisi gerçekten hareketlendi.

İl Başkanı Nihat Öztürk’ün önderliğinde partinin hemen hemen bütün teşkilatları Ramazan Ayı’nı muhtaçlara “Ramazan Paketi” ve herkese kahve dağıtımını da bahane ederek köy köy, belde belde dolaşmaya başladı. Önceki gün Kurşunlu Cami Meydanı’nda yapılan iftar programı da oldukça görkemli idi. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’ndan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bilmem kaçıncı “hastane müjdesini” aldık. Bu defa olacak gibi… Bakan Dr. Müezzinoğlu ve iftar programını ayrıca ele alacağım.

xx        xx        xx

Benzetmek yerinde olursa Adalet ve Kalkınma Partisi bu günlerde Muğla’da adeta düğün yaşıyor. Ama gidilen her yerde de Adalet ve Kalkınma Partisi’ne Başbakan Erdoğan’a gönül verenlerin ortak sorusu şöyle oluyor:

Gelin veya damat nerede?

Ortada gelin veya damat olarak dolaşan bir tek isim vardı. O da Vali Yardımcısı Mestan Yayman’dı.

Artık yok… Mestan Yayman önümüzdeki günlerde Vali Yardımcısı olarak Uşak’a gidiyor.

xx        xx        xx

Sayın Mestan Yayman Muğla’da eskidi… Bu sene gideceğini herkes bekliyordu. Kendisi de bekliyordu. Kaymakam olarak gitmeyi umuyordu, ama vali yardımcısı olarak gidiyor.

Demek ki Adalet ve Kalkınma Partisi’nde her siyaset yapan bürokraside yükselmiyor!

Ama tayini çıkmış olsa da O önümüzdeki günlerde ücretsiz izne ayrılıp resmen adaylığını ilan etmeye hazırlanıyordu. Ne var ki kendisine kimine göre “telkin” kimine göre “baskı” yapılmış…

Sen aday olma. Kaybedersin.” denilmiş!

xx        xx        xx

Vali Yardımcısı Mestan Yayman’a kimin “Sen aday olma. Kaybedersin.” dediğini biliyorum. İsmi bende kalsın, ama doğru demiş. Sayın Yayman ile Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Muğla’da işi kolay değil.

Peki, kiminle kolay?

23. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır ile kolaymış! Çünkü Dr. Nilhıdır 2004’te partisinin il başkanı iken 2002’de ülke iktidarına gelen partisi 2 yıl sonra Muğla’da il genel meclisinde iktidardı.

2004 yerel seçimi sonunda DYP 86 bin 87 oy alıp %20 oy oranı ile İl Genel Meclisi’nde 9 sandalyeye sahip olurken, CHP 107 bin 671 oy alıp %26 oy oranı ile İl Genel Meclisi’nde 13 sandalyeye sahip olabilmişti. Adalet ve Kalkınma Partisi ise 130 bin 91 oy alıp %31 oy oranı ile 22 sandalyeye sahip olmuştu.

Yani 2004’te Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla’da iktidardı!

xx        xx        xx

Bir kısım Adalet ve Kalkınma Partililere göre, Büyük Şehir Belediyesi’ni kazanmak için il genelinde birinci olmak gerektiğine göre, 2004’te bunu başaran Dr. Nilhıdır bu defa Büyük Şehir adayı olarak aynı başarıyı elde edebilir…

2009 yerel seçiminde ise oyların % 34’ünü alan CHP İl Genel Meclisi’nde 23 sandalyeye sahip olup iktidara gelirken, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yüzde 26 oy oranı ile 15, ilk kez il genel meclisine girebilen MHP’nin de % 20 oy oranı ile 6 sandalyeye sahip olduğunu görüyoruz.

Peki, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu “başarısızlığın” sahibi kim?

2006 yılında ikinci defa il başkanı olan Dr. Nilhıdır 2007’de milletvekili olunca yerine il başkanı olarak gelen Av. Gültekin Akça mı?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyelerinden birinin bu konudaki yorumu şöyle:

2004 başarısının mimarı Sayın Nilhıdır değil, 2002 de partimizin kurucu il başkanı olan eczacı Yavuz Ercan ve arkadaşlarıdır. Sayın Nilhıdır’ın il başkanlığında Sayın Ercan ve arkadaşlarının ektiği ekinin hasadı yapıldı, o kadar. 2009’daki başarısızlık da Sayın Akça’nın değil, Sayın Nilhıdır’ın il başkanlığı döneminin hasadıdır.

Hal böyle olunca mesele “2004 başarısı” ise Yavuz Ercan’ı Büyük Şehir adayı yapmak doğru olmaz mı?…

xx        xx        xx

Rakamların dili acıdır… Tabi 23. Dönem Muğla Milletvekili, İzmir Kuzey Bölgesi İl Sağlık Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mehmet Nilhıdıradayım” deyip ortaya çıkmış da değil… Adalet ve Kalkınma Partisi il teşkilatınca da “Adayımızdır” denilmiş değil…

Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi’ndeki hal ve hareketler Dr. Nilhıdır’ın aday gösterileceği izlenimini veriyor.

Peki, bu gelişmelere Partinin Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ve Ali Boğa buna ne diyecek? Pek öyle “evet” diyecekleri görünmüyor. Zaten kimseyi de beğendikleri yok! Nitekim Milletvekili Ali Boğa’nın Fethiye Belediye Başkanlığı için Karadere Belediye Başkanı Yakup Otgöz’ü (Emin değilim, Karaçulha Belediye Başkanı da olabilir) aday göstermek istediği, ancak parti teşkilatının Fethiye İlçe Başkanı Mustafa Ali Türkan’ı aday göstermek istediği ve Ali Boğa’nın da “Ne haliniz varsa görün” dediği konuşuluyor.

Evet, Adalet ve Kalkınma Partisi bu günlerde Muğla’da oldukça hareketli…

xx        xx        xx

Peki, gelinen noktada, oldukça yol almış olan Vali Yardımcısı Mestan Yayman ne yapacak? Yayman aday olur veya olmaz bilemem, ama bence aday olmaması halinde kırsal kesimdeki fanatik taraftarları ve fanatik ilçe başkanı yandaşları ne yapar o çok daha önemli…

Sayın Yayman kendisine “adaylıktan çekilmesi” telkini yapıldığında görüşmemizde “Henüz karar vermedim” demişti. Yorulmuş, yılmış bir hava içindeydi…

Büyük Şehir Belediye Başkanlığı için Muğla’ya aday olmaya gelen eski Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu ne yapar, o da önemli…

O şimdilik olup bitenleri şaşkınlık içinde izliyor…

Tabi partinin tabanı da şaşkınlık içinde… Gerçekten döndü ise Dr. Mehmet Nilhıdır’ın 2.5 yıl aradan sonra dönüşüne parti tabanında pek sıcak bakan yok!

xx        xx        xx

Tabi bu arada Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Nihat Öztürk’ün Vali Yardımcısı Yayman’ı arayıp, “Adaylığınıza devam edin” dediği de söyleniyor. Böyle dedi ise ilkeli davranmış. Çünkü Sayın Yayman neredeyse iki yıldır “memur olmasına” rağmen ortalıkta “adayım” diye geziyor. Bu yönde çalışıyor. Hatta Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bütün etkinliklerine katılıyor. O zaman “sen memursun” veya “seçilemezsin” demenin âlemi yok! Nitekim önceki gün kendisi ile yaptığım görüşmede, o “adaylıktan çekilmesi” telkini yapıldığı günlerdeki yorgunluk ve yılgınlığın üzerinden kalktığını gördüm. İl Başkanı Nihat Öztürk’ün “Adaylığınıza devam edin” sözü mü rahatlattı, yoksa Ankara’dan teşvik edici bir mesaj mı aldı bilmiyorum, ama bu defa “Adayım.” dedi. Kendisini oldukça kararlı gördüm.

Dr. Mehmet Nilhıdır ne yapar bilmiyoruz, ama şu anda görünen iki aday adayı var; Mestan Yayman ve Mustafa Kurtulmuşlu…

Bana sorarsanız, bence Adalet ve Kalkınma Partisi’nin “yüksek siyasetiCHP’nin eylülde yapılacak ön seçiminin sonucunu bekleyecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
mustafa ege 19 Temmuz 2013 / 09:38

MUTSO SEÇİMLER ÖNCESİ YAŞANAN HAREKETLİLİK YERİNE DURGUNLUĞA BIRAKTI VERİLEN SÖZLER YAĞILACAK İCRAETLER ŞUANDA RAFLARA KONDU PEKİ BİR SEÇİME DAHA 4 YIL VAR O ZAMANA KADAR BUNLARI YAZACAK SÖYLEYECEK HATIRLATACAK KİMSE OLMAZMI SİZCE BENİM KANAATİM SADECE ETİKET PEŞİNDE OLMAYI DÜŞÜNEN BU ARKADAŞLARA BİRİLERİNİN GERÇEK VE DOĞRU DÜŞÜNCELERİ, ANLATMASI GEREK BU VİZYONU MİSYONU ÇOK OLAN ARKADAŞLARA KRAL ÇIPLAK KALMADAN SÖYLEMELİ YADA GEÇMİ KALINDI???