Mesleki yeterlilik belgelerini aldılar « Hamle Gazetesi

Mesleki yeterlilik belgelerini aldılar

Bu haber 30 Ocak 2019 - 1:08 'de eklendi ve 572 kez görüntülendi.

İkinci el motorlu kara taşıtları alım satımı yapanlara yönelik düzenlenen Mesleki Yeterlilik Eğitiminde başarılı olan 14 kişi belgelerini aldı.

Metin Karakoç

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ile Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri (MEYBEM) işbirliğinde verilen Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarının, ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti kapsamında gerçekleştirilen ilk sınavlarında, başarılı olan 14 kişi belgelerini aldı. 28-29 Ekim 2018 tarihlerinde teorik ve uygulamalı olarak düzenlenen sınavlar sonucunda başarılı olan kişilere Mesleki Yeterlilik Belgeleri MUTSO’da düzenlenen törenle takdim edildi.

MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Ticaret İl Müdürü Mehmet Demirtaş, Ticaret İl Müdürlüğü Şube Müdürü Ergün Yıldız, Ticaret İl Müdürlüğü Yetkilileri Hatice Durmaz ve Eşref Çelik katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, “İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yönetmelik uyarınca ikinci el araç alım satımı yapan firma sahipleri ve personellerine yönelik mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmişti. Bu kapsamda, Odamız ve MEYBEM işbirliğinde 28-29 Ekim 2018 tarihlerinde Muğla’da ikinci el araç alım satımı yürüten firma sahipleri ve personellere yönelik mesleki yeterlilik sınavlarının ilki düzenlenmişti. Teorik ve uygulamalı gerçekleştirilen sınavlara katılarak bilgi, beceri ve yetkinliklerini gösterme imkânı bulan ve sınavlardan başarılı olan katılımcılar MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazandı. Kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

Başkan Mustafa Ercan’ın açıklamalarının ardından Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından yetki belgesinin ne olduğu ve yapılması gerekenler hususunda bilgilendirme yapıldı. Bu kapsamda şu bilgilere yer verildi:

6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanuna dayanılarak hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik 13/02/2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmî Gazetede yayımlanmıştır. 13 Ağustos 2018’den önce faaliyette olan işletmeler 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi alacak. Toplu işyerleri, 13 Ağustos 2019, Taşıt pazarları ise 13 Ağustos 2020 tarihine kadar Yönetmelikte öngörülen nitelikleri sağlayacak. Yetki belgesi, 13 Mayıs 2018 tarihinden itibaren Ticaret İl Müdürlüklerince verilmeye başlandı. 13 Ağustos 2018 tarihi itibariyle satış öncesinde, TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi sahibi işletmeler tarafından düzenlenmiş ekspertiz raporu alınması zorunlu olacak.”

Yapılan açıklamaların ardından, düzenlenen ilk sınavlarda başarılı olan ikinci el araç alım satımı yürüten firma sahipleri ve personellerinden olan 14 kişiye Mesleki Yeterlilik Belgeleri takdim edildi.

Başvurular sürüyor

MUTSO tarafından ikinci el araç alım satımı yapan firma sahipleri ve personellerine yönelik 19-20 Ocak tarihlerinde ikinci etap olarak gerçekleştirilen sınavın sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Üçüncü tur sınavın ise başvuruları sürüyor. Sınava girmek isteyen ikinci el araç alım satımı yapan firma sahipleri ve personellerinin MUTSO Eğitim Birimi ile iletişime geçmesi gerekiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.