Mermer atıkları ekonomiye kazandırılıyor « Hamle Gazetesi

Mermer atıkları ekonomiye kazandırılıyor

Bu haber 23 Ekim 2014 - 0:02 'de eklendi ve 982 kez görüntülendi.

mermeratiklriiKavaklıdere Belediye Başkanlığı tarafından başlatılan çalışma ile mermer fabrikalarında mermerin işlenmesi esnasında ortaya çıkan katı mermer artıklarının oluşturdukları çevre kirliliği önlenerek yeniden ekonomiye kazandırılıyor.

Haber Merkezi

Kavaklıdere Belediye Başkanlığı tarafından başlatılan çalışma ile mermer fabrikalarında mermerin işlenmesi esnasında ortaya çıkan katı mermer artıklarının oluşturdukları çevre kirliliği önlenerek yeniden ekonomiye kazandırılıyor.

Kavaklıdere Belediye Başkanlığı bünyesinde bulunan ve Çayboyu Mahallesi Değirmen üstü mevkiinde faaliyet gösteren saatte 200 ton/saat kapasiteli kırma eleme tesisinde yapılan çalışmalar ile mermer fabrikalarında ki katı mermer artıkları kum, çakıl ve mıcır haline dönüştürülüyor. Kırma eleme tesisinde mermer atıklarından elde edilen kum, çakıl, mıcır ve değişik ebatlardaki kırma mermer parçaları dekoratif doğal taş düzenlemeleri, inşaat işlerinin yapımında kullanılmasının yanında, bölgedeki orman yollarının stabilize çalışmalarının yapılmasında kullanılarak yeniden ekonomiye kazandırılıyor.

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, belediye tarafından başlatılan çalışmanın önemli olduğunu belirterek, “Bölgemizdeki mermer fabrikalarında mermerin işlenmesi esnasında ortaya çıkan mermer artıklarının yeniden ekonomiye kazandırılması için çalışma başlattık. Sadece son iki ayda yapılan çalışmalarımızda yaklaşık 20 bin ton mermer artıklarının kum, çakıl ve mıcır haline dönüştürerek yeniden ekonomiye kazandırdık. Bölgemizin bir başka problemi olan mermer fabrikalarında mermerin işlenmesi esnasında ortaya çıkan mermer çamurları ve filtre pres ünitelerinde mermer keki haline getirilen sıvı mermer atıklarının Yatağan Termik Santrali Baca Gazı Arıtma ünitesinde kullanılması ile ilgili projemizi hayata geçirmek için uğraşıyoruz. Kavaklıdere Belediyesi olarak çevreye duyarlı, sürdürülebilir kalkınmaya yönelik çevreci projeleri hayata geçirmeyi ve desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.