Menteşe’ye gelen kiralık ev bulamıyor

Bu haber 29 Ağustos 2014 - 0:19 'de eklendi ve 1.739 kez görüntülendi.

evyokkkMuğla’nın Menteşe İlçesi’nde yeni evlenen çiftlerin yanı sıra, tayin olarak atanan memurların ve yeni gelen üniversite öğrenci sayısındaki artış kiralık ev talebinin artmasına neden oldu. Talebin artması ile Menteşe’de kiralık ev adeta bulunamazken Muğla Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ziya Ercan, “Muğla’da kiralık ev yok denecek kadar az” dedi.

Cem Durna

Muğla’nın Büyükşehir olması ile birlikte 99 bin 911 kişilik nüfusa sahip Menteşe ilçesinde yeni evlenen çiftlerin yanı sıra, tayin olarak Menteşe’ye atanan memurların ve yeni gelen üniversite öğrencilerinin sayısındaki artış, kiralık ev talebini arttırdı. Talebin artması ile Menteşe İlçesi’nde kiralık ev bulmak adeta çileye dönüştü. 34 bin 350 meskene sahip Menteşe ilçesinde kiralık ev sayısındaki azlık nedeni ile vatandaşlar ev bulamakta zorluk çekmeye başladılar. Kiralık ev sıkıntısının 4 Eylül’de üniversite kayıtlarının başlaması ile birlikte daha da artması bekleniyor.

Konuyla ilgili olarak Hamle Gazetesi’ne açıklama yapan Muğla Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ziya Ercan, kiralık evlere taleplerin çok olduğunu ama bu talebi karşılayacak evin bulunmadığını söyledi. Menteşe’nin kiralık konut sayısında son yılların en büyük sıkıntısı olduğunu dile getiren Ercan, “Menteşe’de kiralık konut konusunda son zamanlarda büyük bir sıkıntı var. Şu an kiralık ev bulmak neredeyse mümkün değil. Biz Emlakçılar Derneği olarak bunu arz ve talep meselesi olarak değerlendiriyoruz. Şu anda kiralık eve talep çok ama Menteşe’de üniversite öğrencilerinin barına bileceği, hatta yeni evlilerin ve tayini buraya çıkan memurların barına bileceği konutlarda çok büyük bir sıkıntımız var. Gelen müşterilerimize ev bulmakta zorlanıyoruz. Bu sadece bizim için geçerli değil tüm emlakçıların ortak sıkıntısı” dedi.

4 Eylül’den sonra sıkıntı büyüyecek

21 yıldır bu meslekle uğraştığını anlatan Dernek Başkanı Ercan, dışarıdan gelen kişilerin sayısında her geçen gün artış yaşanmasının yanında bu sorunun yeni inşaatların olmamasından da kaynaklandığını belirterek, “Bu sorunda ön plana çıkan imara açılan yer az olduğu için, yapılan binalar da az. Dışarıdan gelen sayısı arttıkça, bu talebi karşılayacak derecede maalesef Menteşe’de inşaat yapılamıyor. İnşaatlar yapılamadığı içinde sanıyorum Eylül Ayının 4’ünden itibaren bu sıkıntı daha da büyüyecek. İnşallah bir çözüm bulunur. Ben buradan inşaat yapan şirketlerin, kiraya veren kişilerin çözümde bize yardımcı olacaklarına inanıyoruz. Çünkü bu sadece bizim problemimiz değil. Tüm buraya gelen kişiler konut istediklerinde bütün emlakçılar yok yanıtı veriyorlar” diye konuştu.

“Öğrencilerin alternatifi apartlar”

Gelen müşterilere yardımcı olmak istediklerini kaydeden Ercan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Öğrenci arkadaşların bir alternatifi var oda Kötekli Mahallemizde bulunan apartlar. Eğer öğrenciler onlar dolmadan yerleşirlerse onlar için sıkıntı olmaz. Tabi ailesi ile gelen öğrenciler yada memur olarak gelen ve yeni evlenen çiftlerin de sanırım bu Eylül ayında büyük bir sıkıntı yaşanacağını düşünüyoruz.”

11 bin öğrenci kayıt için Menteşe’ye gelecek

Bu arada 2013-2014 eğitim öğretim sezonunda Menteşe İlçesi’nde bulunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne okumak için gelecek olan öğrencilerin kayıtları 4 Eylül itibariyle başlıyor. Toplamda 11 bin 266 öğrenci kayıt yaptırmak için Eylül ayı itibariyle Menteşe’ye giriş yapacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.