Menteşe’nin Patronu Ünal

Bu haber 17 Temmuz 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.471 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti Menteşe’de Av. Mustafa Çelebi’nin yönetim kurulu üyeleri ile birlikte görevden istifasının ardından çok beklenmedi. Yeni ilçe başkanı atandı; Erdoğan Ünal

Ünal, genç ama deneyimli bir siyasetçi…

Çelebi’nin yerine ilçe başkanlığına getirileceği geçen Ramazan ayında da gündemdeydi.

Nasip bu Ramazan’a imiş…

Şimdi ne olacak?

Erdoğan ilçe başkanlığına getirildikten sonra Hamle’ye yaptığı açıklamada, “Arkadaşımızın bıraktığı yerden devam edeceğiz.” diyordu. Sorunun yanıtı bu olabilir!

xx        xx        xx

Biz hafta sonunda Milletvekili Yüksel Özden’in delaletiyle Kıran’a kazandırılan caminin ibadete açılışı ve iftar yemeğine giderken, AK Parti’den 5 isim de “ilçe başkanı olma umudu” ile Ankara yollarındaydı. Ama o isimlerden biri; İl Yönetim Kurulu Üyesi Hamza Akercan dolgu aday olduğunun farkındaydı.

Çünkü parti genel merkezine İl Yönetimi’nden 5 isim bildirilmiş ve o isimlerden eski İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer duyumlarımıza göre adaylığının söz konusu olmadığını bildirmiş.  Böylece Ankara’ya 4 isim; Erdoğan Ünal, Yelda Gökcan, Hamza Akercan ve İhsan Küreci isimleri yola çıktı. Son anda bu dört isme yine İl Yönetimi’nden  Mustafa Karataş eklenmiş. Karataş ismi ilginç bir isim… Kendisi hem AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi hem de Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi

Böylesine başarılı bir isim neden atanmamış anlayamadım… (!)

xx        xx        xx

AK Parti’nin en yeni isimlerinden biri Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Yusuf Kayacık. Kendisi Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilen Süleyman Soylu ile birlikte AK Partili olmuştu. Siyasi çevrelerde kendisinin Soylu’nun Muğla’daki prensi olduğu söylenir.

Kulislerde hem Menteşe İlçe Başkanlığı hem de Muğla İl Başkanlığı için adı geçti. Milletvekili adaylığı da söz konusu ediliyor. Zor tabi… AK Parti’de bu işler akşamdan sabaha oluvermiyor. Ancak Seyfi Terzibaşıoğlu örneğinde olduğu gibi DP’den belediye başkanı seçilemeyip, AK Parti’ye gelir gelmez milletvekili seçilmeniz de mümkün olabiliyor!

Her neyse… Dün “Cemaatin desteği” ile MUTSO Meclis Üyeliğine seçildiği söylenen Mustafa Karataş güya MUTSO Meclisinde birlikte çalıştıkları Yusuf Kayacık tarafından ilçe başkanlığına aday gösterilmiş. Kayacık güya Soylu kredisini kullanmak istemiş, ama Karataş’ın İlçe Başkanı atanması için diploması yetmemiş!

Bunlar parti çevresinden söylenti tabi…

xx        xx        xx

Partisinin İl Yönetimi’nde Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkanı Yardımcısı iken İlçe Başkanı olarak atanan Erdoğan Ünal ile birlikte Hamza Akercan, İhsan Küreci ve Mustafa Karataş, yani bu dört isim AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi… İlginç değil mi? Bence Muğla İl Yönetimi Ankara 5 isim istediği için Erdoğan dışındaki ilden öteki 3 ismi “dolgu” olarak yazmış olabilir…

Bu durumda Mustafa Karataş’ın Yusuf Kayacık’ın adayı olduğu doğru olamaz. Doğruysa Kayacık’ın Soylu’nun Muğla’daki prensi olduğu doğru olamaz!

Peki ya Yelda Gökcan?

Kendisi Erdoğan’ın atanacağını bildiğini, O’nun yanında adının dolgu olarak yazılmasına izin verdiğini söylüyor, ama kulisler başka türlü konuşuyor… Orada, Gökcan’ın Milletvekilleri Yüksel Özden ve Ali Boğa tarafından desteklendiği söyleniyor…

Eğer bu da doğru ise Ankara’nın milletvekillerini değil, “teşkilatı” dinlediği söylenebilir…

xx        xx        xx

Önceki gün AK Parti İl Yönetimi, Kadın Kolu Başkanı Armağan Erol ve ilçe başkanları ile Muğla Basınının katılımıyla iftar yemeği gerçekleştirdi…Yemekte 50 kişilik il yönetiminin önde gelen isimleri Miraç Cin, Ali Yörük, Esat Tuğay, Ozan Balcı, Orhan Reyhan, Ramazan Pekün, Şadi Pirci ve Tamer Topal’ı göremedik. Şaşırdık… Sanki il yöneticilerinin büyük bölümü gelmemişti. İki milletvekili de yoktu!

Ama yemekte 5 yeni ilçe başkanı; Menteşe İlçe Başkanı Erdoğan Ünal ile Bodrum ilçe Başkanı Çiğdem Demiralp, Seydikemer İlçe Başkanı Salih Gümüş, Ortaca İlçe Başkanı Yavuz Kırmızı, Köyceğiz İlçe Başkanı Nejat Ülgen Şener ve Menteşe İlçe Başkanı Erdoğan Ünal basına tanıtıldı.

Yeni ilçe başkanları Cumhurbaşkanlığı seçiminden başarı ile çıkacaklarını ifade ettiler.

xx        xx        xx

Son 5 ilçenin de yenilenmesiyle rahatlamış görünen İl Başkanı Nihat Öztürk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Milletvekillerinin Ankara’da olduklarını belirten Öztürk’e 13 ilçeden 10’unun değiştiğini, İl Kadın Kollarının da değiştiğini anımsatarak, “Sıranın İl Başkanlığına geldiği söyleniyor. Ne dersiniz?” diye sordum.

Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Herkes dedikoduyu bırakıp seçime katkı versin.” diyen İl Başkanı Öztürk seçim kampanyasında Başbakan Erdoğan’ın 6 Ağustos’ta Muğla’da eski garaj alanında Muğlalılara hitap edeceğini söyleyip, şöyle devam etti:

Benim alınmama meraklı arkadaşlar var. Kimse heves etmesin. Görevimin başındayım. Yerel seçimin hemen ardından il başkanları operasyonu yapıldı. Muğla’da ilçe başkanları operasyonu da tamamlandı. Bizim hakkımızda o dedikoduyu çıkaranların hedefi 10 Ağustosta Nihat Öztürk’ü indirmek, benim hedefim ise 10 Ağustosta Başbakanımızı, Cumhurbaşkanı yapmak. Herkes işine gücüne baksın.”

xx        xx        xx

Peki, 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu bu işlerin neresinde?

İl Başkanı adaylığı söz konusu edilen Terzibaşıoğlu İl Başkanı Öztürk’ün sözlerine ne der bilmiyorum ama yemekte, milletvekilliğinin ardından belediye başkanı adayı olmuş olsa da il başkanı adayı olmayacağını savunanlar vardı.

Hayır. Aday olacaktır.” diyenlerde çıktı. Onlara göre, Sayın Terzibaşıoğlu Kireç Sanayi kapattırabilmek için il başkanı olmak isteyebilirdi… Neden olmasın?

Tabi herkesin kendine göre bir yoğurt yiyişi var.

xx        xx        xx

AK Parti’de önümüzdeki Ekim ayında kongreler var. Sayın Terzibaşıoğlu’nun aday olup olmayacağını o zaman görürüz. Erdoğan Ünal 4 ay sonra yapılacak kongrede aday olduğunu şimdiden söylüyor. “Bu göreve seçimle gelmek isterim.” diyor.

O böyle derken, Ünal’ın Menteşe Başkanlığına eski Genel Başkanı Süleyman Soylu tarafından atandığına dikkat çekip, Demokrat Partililerin AK Parti’yi adım adım ele geçirdiklerini söyleyenler de var! Soylu’dan alınan vizeyle partinin yeniden dizayn edildiği de iddia ediliyor.

Ben sanmıyorum…

Öyle olsaydı DP’den gelen Av. Mustafa Öztürk istifa ettirilmezdi. Erdoğan Ünal değil, Yusuf Kayacık atanırdı. Çünkü Erdoğan DP değil, ANAP kökenlidir!

xx        xx        xx

Bu gün Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olduğu için il, ilçe başkanlarının atanmasında etkili olan Süleyman Soylu istese Yusuf Kayacık’ı ilçe başkanı yapabilirdi. Yapmadı…  İl Başkanı yapacağını da sanmıyorum. Tabi yaparsa söylenti gerçeğe dönüşmüş olur!

Bilindiği gibi Süleyman Soylu AK Parti’ye katılırken, kendisiyle birlikte Muğla’da DP’den ciddi bir katılım olmadı. Sadece Yusuf Kayacık katıldı, o kadar…  

Nihat Öztürk’ün il başkanlığına kadar AK Parti’nin kapısı penceresi yeni katılımlara kapalıydı. O kapıyı MHP’lilere, DP’lilere, eski ANAP’lılara açan Öztürk oldu. O zaman yönetiminde MHP’li Şevki Hışır ile DP’den Ramazan Pökün ve Erdoğan Ünal’a yer vermişti.

Yani ANAP kökenli Erdoğan Ünal’ı saymazsak, öne çıkan iki DP’li var: Ramazan Pökün ve Yusuf Kayacık

AK Parti’yi Muğla’da iki kişi, yanlarına Seyfi Terzibaşıoğlu da konsa zor dizayn ederler!

Ortada bir tek gerçek var. Menteşe’nin yeni patronu Erdoğan ÜnalNihat Öztürk te İl Başkanlığına devam ediyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reşat öztepe 18 Temmuz 2014 / 14:46

Harekette bereket vardır derler böyüklerimiz.Ak parti Teşkilatları yavaş yavaş hareketlenmeye başladı.Gücünü Partide kullanmak isteyenler ile Partinin gücünü kendi şahsi ihtirasları için kullanmak isteyenler arasında geçecek bir yarış gibi duruyor.Gocaman;ilk cümlemde bahsetmek istediğim konu hakkında bir yazı düzenleyebilirmisiniz.sevgi ve saygı.