Menteşe’de yapılan şenlik mi, festival mi?

Bu haber 25 Eylül 2019 - 0:08 'de eklendi ve 1.594 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla’da Menteşe Belediyesi‘nin düzenlediği Kültür ve Sanat Şenliği‘nin 5’incisi 27 Eylül Cuma günü baca yakma töreni ile başlayıp, 29 Eylül Pazar günü sona erecek. Şenlik kapsamında kitap fuarı, imza günleri, konserler, söyleşiler, sergiler ve yarışmalar yer alıyor, Ünal Türkeş anılıyor.

Festival” veya “Şenlik” her ikisi de hemen hemen aynı olmakla birlikte, şenlik biraz daha “kültür-sanat” kokulu, entelektüel bir çağrışım yapıyor, algı yaratıyor. Festival ise yiyelim, içelim, eğlenelim havasında, güzellik kraliçelerinin seçildiği, hafif kültür sanat kokulu bir çağrışım yapıyor…

Sözlüklerde ‘festival‘; “tarihi, süresi, yapıldığı çevre, katılanların sayısı ve özellikleri önceden hazırlanan bir izlenceyle belirtilen ve özel önemi olan sanat gösterisi.” ve “belli bir yılda üretilen ya da belli bir konuda olan filmlerin ya da oyunların gösterilmesi ve sunulması sonunda derece alanlara ödül verilmesi biçiminde düzenlenen ulusal ya da uluslararası gösteri dizisi.” olarak tanımlanırken, ‘şenlik‘ şöyle tanımlanmış:

Belli günlerde yapılan, coşkulu, eğlendirici gösterilerin ortak adı, bayram.” ve “Belli bir sanat dalına ya da sanatçıya ayrılmış gösteri dizisi.

Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği hangisi?

xx      xx     xx

Aslında ‘festival‘ denilince akıllara yenilip içilen, yerel kültür-sanat, el sanatları ürünleri ile gıda ürünlerinin satıldığı, dansların yapılıp şarkıların söylendiği, çevrenin en güzel şekilde süslendiği görüntüler geliyor.

Festivallerin tarihi neredeyse insanlık kadar eski. Birçoğunun günümüze kadar geldiği bu eğlencelerin kimisi dini, kimisi ise farklı nedenlerle kutlanmış. Amaçları ve kutlama şekilleri farklı olsa da bu tarz eğlenceleri “festival” ve “şenlik” olarak adlandırıyoruz.

Dünyanın en ünlü festivalleri Domates Festivali – İspanya; Venedik Festivali – İtalya; Fasnacht Festivali – İsviçre; Rio Karnavalı – Brezilya; Oktoberfest – Almanya; San Fermin Festivali – İspanya; Halloween – Amerika Birleşik Devletleri: UIA Dünya Mimarlık Kongresi; Londra Mimarlık Bienali / Mimarlık Festivali olarak sıralanıyor.

Mimarlık etkinliklerini saymazsak, en genci Amerika‘daki Halloween, yani Cadılar Bayramı… Bugün bu başka ülkelere de taşınmış bir etkinlik. Diğerleri yüz yıllık, hatta bin yıllık etkinlikler.

xx      xx      xx

Dünyanın ünlü ve köklü etkinliklerinden İspanya’nın Domates Festivali, Fethiye‘de veya Ortaca‘da da yapılabilirdi. Yine İspanya’nın sokaklarda insanların boğaların önünde koştuğu veya kaçtığı ritüelle ünlenen San Fermin Festivali ile bizim başta Ula, Yerkesik, Bayır‘da yapılan boğa güreşlerimiz “kansız da olmasıyla” yarışabilirdi. Deve güreşlerimiz Arapların deve yarışları kadar ünlü hale getirilebilirdi…

Vizyonumuz yok… Misyon sahibi yöneticilerimiz de yok…

Festival, genellikle yerel bir topluluk tarafından belirlenmiş ve geleneksel olmuş gün ve tarihlerde kutlanan, yapıldığı yörenin imgesi haline gelmiş etkinlikler bütünü olarak ta tanımlanıyor. Festival teriminin etimolojisi ise, “genel eğlence ve şenlik” anlamına gelen Latince kelime “festum”a ve 12 Yunan tanrısından Zeus’un oğlu Şarabın Tanrısı Dionysos adına antik dönemde Manisa Salihli‘de, Denizli Çal ve Bekilli‘de (Dünyanın en büyük Dionysos tapınağı bu yüzden Denizli’dedir.), Datça‘da ve belki Yatağan Hekate’de de kutlanan “Bağ Bozumu Şenlikleri”ne kadar gidiyor. Burada festival, bir kültürün veya sosyal grubun dünya görüşünü, geleneksel uygulamalarını, performanslarını, ritüellerini ve oyunlarını temsil eden periyodik bir kutlama olarak açıklanabilir.

Festival ve şenliklerin evrensel de belki gelenekselde ısrar eden sosyal olaylar olduğu da söylenebilir.

xx      xx      xx

Bizde bu anlamda Bodrum‘da geçenlerde 5’ncisi yapılan Karaova (Mumcular) Bağ Bozumu Şenliği; 9-10 Mart‘ta 2’ncisi yapılan “Acı Ot Festivali” çok önemli… Her ikisi de Uluslararasıgastronomi” etkinlikleri haline getirilebilir..

Bunlara Fethiye de 11’ncisi yapılan Kuzu Göbeği Mantar Festivali, bu sene ikincisi gerçekleştirilen Datça Badem Çiçeği Festivali, 500 yıllık 4 gün 4 gecelik Çomakdağ Yörük düğünleri, hatta Karabağlar Yaylası Kavun Yarışları ve Muğla İçin Gelecek Platformu‘nca bu sene ikinncisi düzenlenen Muğla Tarhana Festivali, Menteşe Belediyesi‘nin geçen sene Kasım ayında Yaraş Mahallesi‘nde 3’ncüsünü gerçekleştirdiği Turşu&Reçel Yarışması da katılabilir…

Geleneksel Kavun Yarışması” seneler önce Karabağlar Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği tarafından “bağımsız” düzenleniyordu. Osman Gürün‘ün kurucusu olduğu bu dernek elinde içine öteki üzüm gibi, tarhana gibi, üzüm ve et sucuğu, kavurma gibi ürünlerinde katılarak geliştirilmesi gereken etkinlik yine Osman Gürün tarafından Menteşe (Muğla) Kültür ve Sanat Şenliği içine hapsedildi…

Aynı şekilde Muğla‘da sadece Yeşilyurt‘ta (Pisi) yapılan geleneksel Rahvan At Yarışları da bu şenliğe mahkum edildi. Bu etkinlik yıllar önce dönemin Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Güner tarafından ortaya çıkarılmıştı. Mehmet Güner misyon sahibi” bir yerel yöneticiydi…

Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği‘ne Osman Gürün‘ün Muğla Belediye Başkanlığı‘nda önce Karabağlar Yaylası Kavun Yarışları, ardından Rahvan At Yarışları ve sonra da Muğla Merkez Avcılar ve Atıcılar İhtisas Spor Kulübü Derneği‘nin Trap, Skeet ve Kurşun Atış Gösterisi katıldı.

Bu etkinlikleri çıkarın, Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği‘nde geriye ne kalıyor?

xx      xx      xx

Aslında Muğla‘nın tüm “kültürel-sosyal” etkinliklerini, ‘Hıdrellez Kutlaması‘ başta geleneklerini, sanatsal, sportif faaliyetlerini; Bodrum‘un yelkenli, Fethiye’nin yamaç paraşütü; Bodrum, Fethiye, Köyceğiz kürek ve kano yarışları; Ula/Akyaka sörf, kitesurf -kiteboard yarışları derken Serkan Yazıcı sayesinde Marmaris‘te Dünya Ralli yarışlarımız da oldu.. onu ve hepsini Muğla Büyükşehir Belediyesi şemsiyesi altında ve koordinesinde biraraya getirip, “Festivaller, Şenlikler Şehri Muğla” olarak Dünya Turizmi‘nde yerimizi alabiliriz.

Ancak bunu başkanlığında “gastronomi” etkinliklerine dönüşebilecek “Karabağlar Kavun Yarışması”nı Muğla Kültür ve Sanat Şenliği‘ne boğduran ve başlangıçta 4 gün yapılırken 2 güne sığdırdığı bu şenliği uluslararası hale getirememiş bir “anlayışla” başaramazsınız… Neyse…

xx      xx      xx

Menteşe (Muğla) Kültür ve Sanat Şenliği‘nin 5’ncisi 27 Eylül Cuma günü saat 17.00‘ de Büyükşehir avlusunda Baca Yakma Töreni yapılarak Cumhuriyet Meydanı‘na Şenlik Yürüyüşü yapılacak. Programda aynı gün saat 19.00‘da Arasta‘da (Şadırvan) Tolga Tanyel’in Muğla İllüstrasyon Resim Sergisi açılışı ve Kokteyl yapılırken, saat 20.30‘da Açık Oto Pazarı (Miting Alanı) yerinde AYDİLGE konseri var.

Geçen sene İsmail Küçükkaya mı vardı anımsamıyorum, bu sene söyleşi için Fatih Portakal geliyor. Bir de Eylül/2017‘de yitirdiğimiz Gazeteci Yazar Ünal Türkeş için ölümünün ikinci yıldönümünde Muğla Sanatsevenler Derneği (MUSANDER) tarafından anma etkinliği düzenlenmiş. İyi düşünülmüş. Başkanlığını yaptığı Muğla Gazeteciler Cemiyeti ile neden işbirliği yapılmamış onu anlayamadım.

Şenliğin ikinci gününde (28 Eylül Cumartesi) Konakaltı Kültür Merkezi’nde saat 10:00’da Zihinsel Engelliler Derneği El Sanatları Sergisi, Toplu Sünnet ve şehir turunun yeraldığı Çocuk Etkinlikleri, saat 11:00’de MUSANDER katkıları ile Ahşap Oyma, Hat ve Minyatür Şevkinaz & Arif Başer sergisi ve saat 13:00’de ise Fatih Portakal’ın “Türkiye’de neler oluyor?” başlıklı söyleşisi gerçekleştiriliyor. Saat 16:00’da Kerimoğlu Türküsü Evi’nin (daha önce açılmıştı ama) saat 18:00’de açılışı ile Mustafa Karadağ, Ertuğrul Aladağ, İlker Altınsoy tarafından söyleşi yapılıyor. Muğla Türküleri ile İbrahim Ethem Yağcı ve kokteyl keşkek ikramı yeralıyor. Saat 18.00‘de Sınırsızlık Meydanı‘nda Kitap Fuarı‘nda konuk yazar EGE’nin Söyleşi ve Kitap İmza Töreni yanında Miting Alanı‘nda saat 20.30‘da GÖKÇE konseri yeralıyor.

Şenliğin üçüncü günü saat 11.00‘de Av. İbrahim Türkeş, Şair-Yazar Av. Erol Ertuğrul ve Hamdi Topçuoğlu‘nun katıldığı Ünal Türkeş anma programı ile başlıyor. Saat 13.00‘de Uygar Karaca‘nın Muğla Türküleri ile katıldığı, Karabağlar Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği katkılarıylaYayla Etkinlikleri ve Geleneksel Kavun Yarışması yapılıyor. Saat 15.00‘de Konakkaltı‘nda Ney Dinletisi ve Konuk Yazar Hakan Mengüç ile “Ben Ney’im” söyleşisi yer alıyor. Saat 17.00‘de Muğla Merkez Avcılar ve Atıcılar İhtisas Spor Kulübü Derneği‘nin 14. Trap, Skeet ve Kurşun Atış Gösterisi, saat 18.00‘de Tertip Komitesi‘nde Mehmet Demiral, Şinasi Öztürk, Burak Nizamoğlu ve Mustafa Mantaroğlu‘nun yeraldığı Muğla At Yarışçıları ve Yetiştiricileri Spor Kulübü‘nün düzenlediği Rahvan At Yarışları yeralıyor. Şenlik 20.30 da Miting Meydanı’nda EDİS Konseri ile sona eriyor.

xx      xx      xx

Buarada Kitap Fuarı Sınırsızlık Meydanı‘nda 23 Eylül‘de açıldı ve 7 Ekim‘e kadar açık kalacak. Miting Alanı‘nda 29 Eylül‘e kadar açık olacak Alışveriş Fuarı da 24 Eylül‘de açılmış bulunuyor.

Günümüz şenliği böyle. Yarın geçmişin şenliklerine bakalım…

——————————                                                                 ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Bir ülkede edebiyat ve sanattan çok siyaset konuşuluyorsa, o ülke üçüncü sınıf bir ülkedir. -Friedrich Nietzsche

ÇİVİ

Hürriyet Yazarı Abdülkadir Selvi, “Abdullah Gül’ün, ortak cumhurbaşkanı adayı olması konusunda CHP ile anlaştığı yönünde güvence verildiği söyleniyor” ifadelerini kullandı. Arkadaşım “Kılıçdaroğlu mu Gül mü ayağına sıkmış?” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Zafer KARADAĞ 25 Eylül 2019 / 09:22

Muğlalıların vizyonu var Özcan kardeşim,
Asıl sorun; vizyonu “sadece yeni çevrilen filmlerin gösterime girmesi” sandığı için destek yerine köstek olan yöneticilerde.
Küçük bir örnek olduğu için, kişisel web sitemdeki eski yazılarımdan birini tekrar okumanı istirham ediyorum; http://harclik.net/?p=735
Bu vesileyle söyleyeyim, yazının sonunda sözünü ettiğim turizm projemin hazırlıkları devam ediyor, ancak tek başıma mücadele ettiğim için zaman alıyor.
Bu projenin “MUĞLA’YI MARKA YAPMAK” hedefine ulaşacağına olan inancım tam, sen de inan lütfen.
Gocuman selam ve sevgiler.
Zafer KARADAĞ

özcan özgür 25 Eylül 2019 / 09:32

Zafercim yazımda “vizyon”, “misyon” derken Muğlalıları değil, yönetenleri kastettim. Muğlalıların vizyonu elbette var. Bir de semeyi becersek tamamdır. Teşekkür ederim.

Nabide Kılınç 25 Eylül 2019 / 12:04

Yarın geçmişin şenliklerine bakacaksınız. Ben bir tek şeye değinmek istiyorum. Şu Menteşe Kültür şenliği Muğla Kültür Şenliği kapsamında biraz ülke çapında bakılsa. Ayrıca 27. 29. cusu mu kaçı ise bu şenlik böyle devam etse. Menteşe üstlenmiş olabilir ancak şenliğin yılları var.
Siz yazacaksınız o bilgi dolu kültür dolu Muğla kokan meşhur Kültür şenliklerini yarın okuyalım sevgilerle.