Menteşe’de Cumhuriyet coşkusu

Bu haber 30 Ekim 2018 - 0:15 'de eklendi ve 899 kez görüntülendi.

Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıldönümü Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Metin Karakoç

Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıldönümü Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Menteşe İlçesi’nde Cumhuriyetin kuruluşunun 95. Yıldönümü Pazar günü Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen çelenk bırakma töreni ile başladı. Pazar günü, saat 13:00’de, Menteşe Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, Ata’nın huzurunda saygı duruşunda bulunulması, bayrağımızın göndere çekilmesi ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlandı.
Çelenk törenine Muğla Vali Vekili Fethi Özdemir, Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin ile Metin Ergun, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Hüseyin Kayıkçı, Adli Yargı ve Komisyon Başkanı Bilal Saydam, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Çiçek, Vali Yardımcısı Turgut Çelenkoğlu, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Sahil Güvenlik Komutanı Binbaşı Oğuz Eryılmaz, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Adli ve Mülki erkan, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, Şehit yakınları ve gaziler, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Günün anısına Vali Vekili Fethi Özdemir anıt şeref defterini imzaladı.

Kutlamalar daha sonra 29 Ekim Pazartesi günü Muğla Vali Vekili Fethi Özdemir’in devlet adına sabah saatlerinde tebrikleri kabul etmesinin ardından kutlamalar kent merkezinde bulunan Atatürk Stadyumunda devam etti.

Vali Vekili Fethi Özdemir ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tören alanında bulunan öğrencilerin, askerlerin ve vatandaşların bayramını birlikte kutladılar. Daha sonra törende konuşan Muğla Vali Vekili fethi Özdemir yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Bugün Türk Milleti olarak şanlı tarihimizde çok önemli bir dönüm noktasını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk Milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun idare” olarak ifade ettiği, geleceğimizin teminatı, dirilişin sembolü Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla zaferle taçlandırmıştır. Bu büyük zaferin ardından 29 Ekim 1923’te “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir.” ilkesi ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle, tek vücut, tek yürek olan Türk Milleti, tüm imkânsızlıklara rağmen destansı bir mücadele ile vatan topraklarını düşmanlardan temizlemiş ve özgürlüğüne kavuşmuştur. Bu anlamlı günde, öncelikle binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca her zaman yeniden doğuşlara ve şanlı yürüyüşlere imza atmış olan, başta; Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere şanlı ecdadımızı, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor, aziz milletimizin, Muğlalı hemşerilerimizin, yarınımız, umudumuz sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle kutluyor, sizleri, en kalbi duygularla sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Tören konuşmaların ardından öğrenciler tarafından hazırlanan gösteriler ile devam etti. Atatürk Stadyumunda gerçekleşen tören resmi geçit töreni ile sona erdi. Törende ayrıca Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il genelinde yapılan resim, şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Muğla protokolü tarafından verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.