Menteşe’de ‘Buzağı Güzellik’ yarışması

Bu haber 30 Ağustos 2014 - 0:25 'de eklendi ve 735 kez görüntülendi.

buzagiiMuğla’nın Menteşe İlçesi Yerkesik Mahallesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘9. Buzağı Güzellik Yarışması’nda 30 buzağı yarıştı. Buzağıların süslendiği yarışmada podyumdan geçecek olan buzağılar sahiplerine zor anlar yaşattı.
Cem Durna
Her yıl geleneksel olarak Muğla’nın Menteşe İlçesi Yerkesik Mahallesinde gerçekleştirilen ‘Buzağı Güzellik Yarışması’nın 9’ncsu yapıldı. Yerkesik Meydanı’nda “30. Yerkesik Boğa Güreşleri” kapsamında düzenlenen yarışmada, 3 kategoride yarışan buzağılar, genel görünüş, boy, bacaklar, vücut kapasitesi ve ırk özellikleri bakımından Menteşe Belediyesi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildi.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Buzağı güzellik yarışması ile kültürel değerlere sahip çıktıklarını belirterek kültürel değerlere ve geleneklerinin yaşatılması için destek olacaklarını belirtti.
Gürün, amaçlarının kültürel değerlerle birlikte, insanlar arasında kaynaşmayı sağlamak olduğunu belirterek, “Burada yapılan etkinlikle bir taraftan örf, adet ve gelenekler yaşatmaya çalışırken diğer taraftan yarışmayla hayvan üreticilerini teşvik etmeye çalışıyoruz. Yarışmaya ilgi oldukça fazla” dedi.
Yarışmaya katılan buzağı sahipleri, Yerkesik Meydanı’na getirdikleri buzağıları süsleyerek, jüri önünde gezdirdi. Bazıları 10 günlük olan buzağılar, sahiplerinin ellerinden kaçtı.
Yarışmada dereceye giren buzağıların sahipleri yem ve çeyrek altın ödülü kazandı. Ödülleri Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve yetkililer verdi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.