Menteşe Sandras suyunu bekliyor

Bu haber 23 Ekim 2018 - 0:19 'de eklendi ve 1.318 kez görüntülendi.

Dönemin Ak Parti Muğla Belediye Meclis Üyesi Ziya Ercan tarafından 2005 yılında gündeme getirilen ancak dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından, ‘Muğla’nın 50 yıllık su ihtiyacı yok’ gerekçesi ile ret edilen, ‘Sandras İçme Suyu’ projesi tüm hızıyla devam ediyor. DSİ tarafından Menteşe İlçesi’ne Sandras Dağı’ndan içme suyu getirilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar hakkında Muğla Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete ve Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada İl Başkanı Kadem Mete, çalışmalar çerçevesinde sondaj çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirtirken, Milletvekili Yelda Erol Gökcan ise çalışmaları yakından takip ettiğini belirtti.

Kadir Tamer

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete ve Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Menteşe İlçesi’nde Sandras Dağı’ndan içme suyu getirilmesi amacıyla geçtiğimiz yıllarda DSİ tarafından başlatılan alt yapı çalışmaları hakkında basın açıklaması düzenlediler.

Ak Parti Muğla İl Başkanlığı’nda gerçekleşen açıklamada konuşan İl Başkanı Kadem Mete, Türkiye’nin en fazla yağış alan 2-3 ilinden birisi olan Muğla’da yaz aylarında su kesintilerinin yaşandığını vurgulayarak, “Projenin hayata geçirilmesi ile ilgili olarak Muğla’nın 2050 yılına kadar su sorunu tamamen ortadan kalkacak. Yapılacak olan tünelin projesini ortaya çıkarmak amacıyla 9 tane sondaj kuyusu açılmış. Sondaj kuyusundan en derini olan D5 kuyusunun derinliği 720 metre. Yani 720 metre derinliğine ulaşarak geçecek olan tünelin inşası sırasında nasıl bir yol izleneceğine dair bulgular elde edilecek bir sondajdan bahsediyoruz. 290 milyon lira mal olacak projede yaklaşık olarak 104 kilometrelik bir hat çalışması olacak. 104 kilometrelik hattın 12.3 km tünelle geri kalan 91,8 km ise irsaliye hatlarından oluşuyor. Proje içerisinde Muğla Barajı’da var. Sandras Dağından getirilecek su ile Muğla’nın 2050 yılına kadar su problemi çözülmüş olacak. Tabi özellikle DSİ’nin bunu yüklenmiş olması ve şehir şebeke hattına kadar getiriyor olması bizim için ayrıca gurur kaynağı. İnşallah belediyemizde kendi üzerine düşen özellikle kayıp kaçak problemini de çözerse getirilen suyun vatandaşlara ulaştırma noktasında fazla bir zayiat vermeden maliyetleri aşağıya düşerek, böylelikle Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan illerden biri olma özelliğini de İnşallah yitiririz” diye konuştu.

Çalışmaları yerinde takip ettiler

Proje çalışmalarını yerinde takip ettiklerini kaydeden Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, şunları söyledi:

Cumartesi günü Sandras dağında idik. Yıl 2004 Ziya Ercan ile birlikte Muğla Belediye Meclis üyesi olarak görev yapıyorduk. Muğla’da ki suyun yeterli olmadığını ve özellikle il merkezinin bir gün su sıkıntısı yaşayacağını ve Sandras İçme Suyu projesinden bahsettiğimiz de dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ‘Muğla’nın içme suyu ile ilgili hiçbir sıkıntısı yok, Muğla’nın 50 yıllık yetecek suyu var, suyla ilgili problemimiz yok’ diyerek konuyu kapatmıştı. MUSKİ’nin 2018 verilerine göre il merkezinde 2021 yılından sonra içme suyu yetersiz kalacağı öngörülmüştür. Eğer Sandras İçme Suyu Projesi hayata geçmezse 2021 yılından sonra özellikle Muğla merkez susuz kalacak. Yıllar önce konuşulmuş olan proje çalışmaları başladı. Sandras İçme Suyu Projesi ile Muğla il merkezi, Akçaova, İkizce, Yaraş, Yeniköy, Ortaköy yerleşim yerlerinin 2050 yılı nüfusu olarak beklenen 172 bin 603 kişinin içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacı Sandras Kaynakları ile yeni yapılacak Muğla Barajı’ndan alınacak su ile karşılanacaktır. Proje kapsamında 4 adet su alma yapısı, 5 adet maslak yapısı, 12 bin 300 metre tünel, 91 bin 850 metre isale hattı, 45 bin metreküp kapasiteli içme suyu arıtma tesisi ve 1 adet 1 adet içme suyu deposu bulunmaktadır. 2018 yılı fiyatlarıyla maliyeti yaklaşık 290 milyon lira olan projenin yapımı Devlet Su İşleri tarafından yapılacak. Muğla içme suyu isale hattına ait projelerin 2018 yılı sonunda tamamlanması hedeflenmektedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.