Menteşe Sandras suyuna kavuşuyor

Bu haber 28 Mayıs 2015 - 0:27 'de eklendi ve 1.193 kez görüntülendi.

sandrasssMuğla Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Avukat Gültekin Akça, Menteşe İlçesi’nin Sandras suyuna kavuşacağını belirterek, “Sandras Suyu Projesi’nin Menteşe ilçesi ihalesi 2016 yılında yapılacak ve çeşmelerimizden sağlıklı kaynak suyu akacak” dedi.
Kadir Tamer
Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Avukat Gültekin Akça, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Muğla’nın Menteşe, Ula ve Yatağan ilçelerini kapsayan Sandras Suyu Projesi’nde önemli gelişmeler yaşandığını söyledi.
Akça, projeyle ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Muğla’yı ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüşme fırsatı bulduklarına işaret ederek, “Aldığımız bilgiye göre, projeyle ilgili çalışmalar sürüyor. Öncelikli olarak Menteşe ilçesini kapsayan proje ele alınmış olup bu kapsamda Muğla Belediyesiyle 26 Mart 2014 tarihinde bir protokol yapıldı. Projenin tamamı hayata geçtiğinde, Menteşe, Yatağan ve Ula İlçe merkezleri ile Ula’nın grup köyleri Sandras suyuna kavuşacak ve bu ilçelerin uzun vadeli içme suyu sorunları çözülmüş olacak” dedi.
Sağlıklı su akacak
Yapılan görüşmelerde Sandras Suyu Projesi’nin Menteşe ilçesiyle ilgili kısmının yapım ihalesinin 2016 yılında yapılmasının hedeflendiğinin ve bunun gerçekleşmesi durumunda çeşmelerden sağlıklı kaynak suyu akacağı müjdesini veren Akça, şunları söyledi:
“AK Parti olarak, halkımıza hizmet noktasında bugüne kadar hiçbir zaman siyasi ayrımcılık yapmadık. Nereye ne hizmet gerekiyorsa ulaştırdık. Bu proje hayata geçtiğinde, vatandaşlarımız sağlıklı ve doğal içme suyu içecekler. Projede bugüne kadar emeği geçen tüm taraflara teşekkür ediyorum.”
Sandras içme suyu projesi
Köyceğiz Sandras Dağı Çövenni ve Gürsu su kaynaklarından yılda toplam 9,87 milyon m3 suyun Ula ve köyleri ile Menteşe ilçesine tünel ve çelik borular ile taşınması planlanıyor. Muğla (Menteşe ) isale hattının 12 bin 307 metre uzunluğunda tünel, 56 bin 720 metre uzunluğunda çelik boru olmak üzere toplam 69 bin 446 metre (69,5 km), Ula ve grup köyleri için ise 26 bin 600 metre ana isale hattı, 23 bin 400 metre de çelik boru olmak üzere 50 bin metre (50 km) isale hattı kaptaj, maslak yapısı, tevzi deposu ve depodan oluşuyor. Sandras’taki su kaynaklarından Çövenni kaynağından 7,98 milyon m3/yıl ve Gürsu su kaynağından da 1,89 milyon m3/yıl olmak üzere toplam 9,87 milyon m3/yıl su kapasitesi bulunuyor. Ula’da ilçe merkezi ile birlikte Yeşilçam, Esentepe, Şirinköy, Akçapınar, Kızılyaka, Çıtlık ve Ataköy köyleri projeden yararlanacak.
Sandras’tan gelecek içme suyu için arıtma tesisi de yapılacak. Yapılacak arıtma tesisi, Sandras kaynakları (güvenilir akım) ünitesi kapasitesi 22 bin m³, Muğla Barajı ünitesi kapasitesi ise 30 bin 500 m³ olmak üzere toplam arıtma tesis kapasitesi 52 bin 500 m³ olacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.