Menteşe Ramazan’a Hazır!

Bu haber 29 Mayıs 2017 - 0:56 'de eklendi ve 946 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Güzel bir güne uyandık. Sabahı Cuma, akşamı Teravih, gecesi Sahur, ertesi Ramazan. Hayırlı Cumalar ve rahmeti bol Ramazanlar dilerim

Hamle Yazıişleri Müdürü Hafize Nizamoğlu Acar’ın geçen Cuma günü sosyal medya paylaşımı böyleydi.

Çok beğendim.

Aynı dilekle sizlerle paylaşmak istedim.

Mübarek Ramazan ayı tüm insanlık için hayırlara vesile olsun. Rabbim oruçlarınızı, ibadetlerinizi ve dualarımızı kabul etsin…

xx        xx        xx

Geçen hafta gazetelerimiz de başlıklarını böyle attı:

Menteşe, Ramazan’a Hazır

Geçen salı Muğla Basını olarak Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün sofrasında olduk. Menteşe Belediye Başkanlığı’nda 3 yılın hesabını verdi.

Halil Eğriboyun’un dışında soru soran olmadı. Onun düğün salonları ile ilgili sorusunun yanıtı da Başkan Gümüş’ün anlatımında vardı. Başkan Gümüş vatandaşların düğünleri yaz aylarında yapmaya başladıklarına dikkat çekerek, düğün salonu sorunu olmadığını söyledi.

İki gün sonra Ramazan başlıyordu. Ramazan Pidesi kaç para olacaktı? Ekmeklerin pişkin olması sağlanacak mı? 112 Evler Teravihi nerede kılacak? Top yerine atılan havai fişek Karadağ veya Hamursuz’dan atılamaz mı? Ramazan Davulu yasağı devam mı?

Soran olmadı. Ben de sormadım…

xx        xx        xx

Sanıyorum Başkan Gümüş benim Eski Garaj Alanı ile ilgili soru sormamış olmama şaşırmıştır.

Buradan soruyoruz da ne oluyor sanki!

Bir değil iki Cemiyet Başkanı’na sahip meslek erbaplarının içinde “köyün delisi” olmak yetivesin dedim. Zaten Başkan Gümüş de söze “Herkes merak ediyordur” diye başlayıp, anlattı. Değişen bir şey yoktu.

Eski Garaj Alanı’nda Menteşe Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi protokol aşamasına gelmiş.

Uygulanacak projede değişiklik yok. Başkan Gümüş bilgi verirken, “4 katlı yer altı otoparkı, üzeri tek katı geçmeyen iş yerlerinden oluşacak meydanın içinde yeşil alan, büyük bir meydan, çocuk oyun grupları ve sergi alanlarının bulunacağı Eski Garaj alanını kentin prestijli bir bölgesi yapacağız” dedi.

İş yerleri tek katı geçmiyor diye sevinelim mi?

xx        xx        xx

Başkan Gümüş görseller eşliğinde bilgi verirken Muğla’da Meslek Odaları ile protokol yapan ilk belediye olduklarını söyledi. “Geçen üç yılda katılımcı, saydam belediyeciliği öne çıkardık” dedi.

Hal böyle olunca ve içinde Mimarların, Şehir Plancılarının bulunduğu meslek odalarıyla protokol yapmış bir belediyenin başkanına Eski Garaj Alanı ile ilgili “Böyle meydan mı olur? Halkın istediği bu mu?” diye eleştirel soru sormak yakışık almazdı…

Tabi “Gelecek yıl iftar çadırını nerede kuracaksınız?” diye bir soru sorabilirdik.

Ancak dediğim gibi orada ben tek gazeteci değildim!

İftar Çadırı bu senede Eski Garaj Alanı’nda kurulmuş.

Ayrıca bir de 4 kişilik “Cami Temizlik Timi” kurulmuş. Menteşe’deki ibadethanelerin temizliğini periyodik olarak yapan bu tim Ramazan’a sayılı günler kala camilerdeki temizliği arttırmış.

Bu tim Ramazan’da her gün ilçe merkezinde ve kırsal mahallelerde camilerin dip köşe temizliğini yapacakmış.

xx        xx        xx

Eski Garaj Alanı’nda meydan düzenlemesine bu yılın sonunda başlanıyor.

Görünen o ki Muğla, İstanbul’da “Taksim” gibi, İzmir’de “Gündoğdu” gibi, “Konak” gibi, Fethiye’de “Beşkaza Meydanı”, “Uğur Mumcu Parkı ve Kent Meydanı” gibi bir meydan düzenlemesine sahip olamayacak…

Ama hiç değilse 4 katlı bir yer altı otoparkına sahip olacağız.

Eğer bir aksilik çıkmazsa, bakarsınız 2018 sonunda da meydan düzenlemesi bitirilemese de otopark sorunu sona ermiş, Cumhuriyet Meydanı başta olmak üzere şehir merkezindeki caddeler otopark işgalinden kurtulmuş olur…

xx        xx        xx

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş üç yılın çalışmalarını özetlerken, Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüşen köy ve beldelerde konut yapmak isteyenler için “Muğla Mimarisi”ne uygun tip projeler ürettiklerini söyledi.

Başta Ula Belediyesi olmak üzere öteki belediyelerde bu projelerden yararlanmaya başlamış.

Akyol Semt Pazarı’nda derenin hemen yanındaki yapıların istimlak edilerek yıkıldığını anımsatan Başkan GümüşAlan daha da genişledi. Uygulayacağımız projeyle burada kapalı düğün salonuna da sahip olabiliriz.” dedi.

Olabilir tabi, ama orada kara yolunun kotundan yararlanarak, geceleri düğün salonu, gündüzleri, özellikle Pazar kurulan günler kullanılan bir “kapalı otopark”a da sahip olunamaz mı?

xx        xx        xx

Bu sene Menteşe Belediyesi’nin Kötekli’de gerçekleştirdiği üniversite gençliğine dönük gece eğlencelerine sosyal medyada “Bizim paralar gidiyor” diye tepki gösterenler olmuştu.

Doğrudur, bizim paralar gidiyor, ama doğru yere gidiyor.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi Kötekli’de altyapı sorunları yaşanıyor olsaydı, “Kötekli’de Yoğurtçu Pazarı’nda eğlencenin sırası mı?” diye eleştirebilirdik. Kötekli’ye “Yoğurtçu Pazarı Geceleri” yakışıyor. Hem unutmayalım, Kötekli’deki gençlerin Muğla’ya bıraktığı paranın yanında Menteşe Belediyesi’nin o gecelere harcadığı para hiçbir şey değil…

Başkan Gümüş de “Yoğurtçu Pazarı Geceleri”ni kalıcı hale getireceklerini söyledi. “Menteşe’yi festivaller şehri yapacağız” dedi.

Yakışır…

xx        xx        xx

Başkan Gümüş doğal gaz çalışmaları ile ilgili de açıklama yaptı. Akmercan Şirketi ile 4. Etap protokolü yaptıklarını belirtirken, “Bu sene Orhaniye Mahallesi’nin bir bölümü ile Bayır doğal gaza kavuşacak. 2018 sonunda Menteşe’nin tamamı kavuşmuş olur” dedi.

Başkan Gümüş, belediye bünyesindeki sportif yatırımlar ve projelerin yanında, kültür – sanat etkinlikleri ve kurslar ile Fen İşleri Müdürlüğü, Sağlık İşleri Müdürlüğü, Park Bahçe İşleri Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında bilgiler verirken, Asfalt Şantiyesi kuracaklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt şantiyesi varken buna neden gerek duyulduğunu anlayamadım…

xx        xx        xx

Başkan Gümüş’ün konuşmalarından 3 hedef çıkardım.

Orgeneral Mustafa Muğlalı Caddesi’nde 2 Muğla Evi’ni restore etmekte olduklarını belirten Başkan Gümüş, “Hedefimiz Muğla’yı kültür kenti yapmak. Asar’daki iki kiliseden birini ayağa kaldıracağız. Belki Papaz’ın üç katlı evini de restore ederiz. Vatandaşların restorasyonları da var. Bunlardan biri Balcıoğlu Hanı. İkinci hedefimiz Menteşe’de Şirince gibi Kültür Turizmi yapmak” diye kaydetti. Biz de bu konuda önerilerde bulunduk…

Bir diğer hedefi ise şöyle ifade etti:

En büyük hedefimiz her evden bir kişiye ulaşmak

xx        xx        xx

Belediye’nin iftar çadırında bugün üçüncü iftar yapılacak.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Ramazan Ayının insanların hem ibadetlerini daha yoğun yerine getirdikleri, hem de ihtiyaç sahiplerinin halini daha iyi anlayarak, daha çok yardım eli uzattıkları müstesna bir ay olduğunu belirtirken “Bizde Belediye olarak Ramazan’da her gün bir hayırseverimizin sağladığı erzakla, halkımıza iftar yemeği veriyoruz. Hazırlanan iftar yemeklerimizden, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın evlerine de götürüyoruz. İftar çadırımızda her gün, 2 bin kişiye iftar yemeği vereceğiz.” dedi.

Samimi sempatikliği ile sevilen Başkan Gümüş için her aileden bir kişiye ulaşmak ta zor görünmüyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.