“Menteşe Kentsel Tasarım Yolu”

Bu haber 20 Ocak 2018 - 0:32 'de eklendi ve 3.980 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla genelinde başlattığı ilçe girişlerinin düzenlenmesi projelerinden biri olan Menteşe İlçesi Uğur Mumcu Bulvarı, Cumhuriyet, Recai Güreli, Abdi İpekçi Caddeleri’ndeki çalışmalar diğer tüm yatırımcı altyapı kuruluşları ile birlikte devam ediyor.

Bazı gazetelerimiz böyle yazdılar.

Aslında gazetelerde yazdı sayılmaz. Editörleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden “Gürün, İçme Suyu Çalışmalarını İnceledi” başlığı ile geldiği gibi sayfalarına ‘Copyright’ yapmışlar!

Peki devam eden “içme suyu hattı yenileme çalışması” mı?

Biz Zihni Derin Caddesi’nin ardından Uğur Mumcu Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi’nde “yağmur sularının yeraltında toplanması” çalışması yapıldığını biliyorduk. Veya öyle sanıyorduk!

 

xx           xx           xx

Haberin tekniğine, ele alınışına bakılırsa, haberi kaleme alanın işini bildiği ve hatta bu konuda Menteşe Belediyesi’ndekilerden daha iyi olduğu da söylenebilir.

Ama yine de haberde tuhaflık var…

Sadece içme suyu çalışması olsa o cadde ve bulvar enine, boyuna, derinliğine o kadar kazılmaz ve aylarca trafiğe kapalı tutulmaz, bu şehrin insanları çileden çıkarılmazdı…

Galiba sorun haberi kaleme alanda değil, Ulaştırma Daire Başkanlığı ve MUSKİ ile Fen İşleri Daire Başkanlığı yönetenlerinde… Haberi kaleme alan onlar ne verdi ise onu yazmış olmalı…

Neden acaba?

Yağmur sularını yeraltına almak Osman Gürün’ün aklına yeni mi geldi?” diye sormaya kalkma ihtimalimizden mi?

Yoksa hapishaneden kaçış için tünel kazanların, söz konusu çalışmayı yürütenlerden çok daha başarılı olduklarını söyleriz diye mi?

 

xx           xx           xx

Başkan Gürün, İçme Suyu Çalışmalarını Yerinde İnceledi” başlıklı ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü mahreçli haberde “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe ilçesinde 19 Milyon 600 Bin TL’lik yatırımla devam eden Menteşe Kentsel Tasarım Yolu projesi kapsamında yenilenen içme suyu hat çalışmalarını inceledi.” denilmiş.

Neymiş?

Menteşe Kentsel Tasarım Yolu” projesi imiş!

Başkan Gürün proje kapsamında içme suyu hat çalışmalarını incelemiş…

Haber okundukça daha anlaşılır hale geliyor. İlerleyen satırlarda, Vakıf Bank önündeki çalışmanın salt ‘içme suyu hattı yenileme çalışması’ olmadığını; Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla genelinde başlattığı ilçe girişlerinin düzenlenmesi projelerinden biri olduğunu anlıyoruz.

 

xx           xx           xx

Ya böyle bir proje olmasaydı?

Böyle bir proje olmasaydı şehir merkezinde cadde ve sokaklar dere olmaya devam edecekti!

Düşünebiliyor musunuz Muğla il merkezi kanalizasyon ve arıtma tesisine sahip olabilirken, yağmur sularını yeraltına alabilirdi… Almadılar…

Almadıkları gibi öyle bir kanalizasyon arıtma tesisi kurdular, tesise gelen evsel atıkta yağmur suyu varsa arıtma da yapılamıyor!

O günlerde çok yazdık.

Kanalizasyon şebekesi ile birlikte yağmur sularını, enerji ve haberleşme hatlarını bir “tünel” içine alın dedik. İleride doğal gaz gelirse, o hatta orada yerini alır diye kaydettik.

Kendimiz yazdık, kendimiz okuduk. Kendimiz söyledik, kendimiz dinledik…

Osman Gürün’ün böyle bir uygulamada bulunabilmesi için “Muğla Belediye Başkanı” değil, “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı” olması gerekiyormuş…

 

xx           xx           xx

Habere göre, “Menteşe İlçesi Uğur Mumcu Bulvarı, Cumhuriyet, Recai Güreli, Abdi İpekçi Caddeleri’ndeki çalışmalar diğer tüm yatırımcı altyapı kuruluşlar (AYDEM Elektrik Dağıtım, MUSKİ, Türk Telekom, Süperonline, Akmercan Doğalgaz Dağıtım A.Ş. vb) ile birlikte” devam ediyormuş.

Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Milyon 600 Bin TL’lik “Menteşe Tasarım Yolu” çalışmalarında “Hat Yenileme Çalışmalarının” 2 buçuk Kilometresi tamamlanmış.

Biz bu satırı “altyapı çalışması” olarak algılayalım. Nitekim habere göre Başkan Gürün, Demircioğlu Otel önünde yaptığı incelemede şu ifadelerde bulunmuş:

Menteşe ilçemizde diğer yatırımcı altyapı kuruluşları ile birlikte Büyükşehir Belediyemizin de altyapı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Menteşe Kentsel Tasarım Yolu çalışmaları kapsamında projesi MUSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan 11 kilometrelik içme suyu hat yenileme çalışmalarının 2 buçuk kilometresi tamamlandı. Diğer kurumlar ile koordineli olarak devam eden çalışmalar kapsamında içme suyu hattı, kanalizasyon bacaları ve kapaklarının yenilenmelerinin yanı sıra binaların parsel bağlantıları da yenileniyor

 

xx           xx           xx

Kanalizasyon bacaları ve kapakların yenilenmesi ne alaka?

Biz çok zeki insanlar değiliz. Anlamakta zorluk çekiyoruz. Belli ki haberi yapan veya yapanlarda bizim zeka seviyemizdeler… Onlarda kendilerine anlatılanı anlamakta zorlanmışlar!

İşin içinden çıkamayınca bizim Mustafa İnci’yi aradım. “Haberi sizin gazete yayınladı. Bu çalışma ne çalışması?” dedim. Yanıtı şöyle oldu:

Ya abi orada çalışan çok, ama haber yapan yok

Öyle olmalı… Arayıp sorsan ne olacak. Anladığın kadar yazacaksın.

Haber “Büyükşehir’in 19 Milyon 600 Bin TL’lik Alt Yapı, Bisiklet Yolları Çalışmaları ile En işlek Caddeler Yeni Bir Çehreye Kavuşacak” ara başlığı altında şöyle devam ediyor:

Menteşe İlçesi sanayi kavşağında 19 Haziran’da başlayan çalışmaların 450 günde bitirilmesi hedefleniyor. Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Milyon 600 Bin TL, diğer kurumların 10 Milyon 500 Bin TL yatırımı ile Menteşe İlçesi’nin alt yapı, kanalizasyon, doğalgaz, elektrik, Telekom gibi birçok çalışmayı bir arada tamamlaması hedeflenen proje 4 etaptan oluşuyor. 1. Etap Sanayi Kavşağı-Aylin Karaca Kavşağı arasındaki Uğur Mumcu Bulvarı’nda tamamlanan çalışmalar 2. Etap Aylin Karaca Kavşağı-Heykel arasındaki Cumhuriyet Caddesi’nde devam ediyor. 3. Etap Heykel-Kız Meslek Lisesi arasındaki Recai Güreli Caddesi ve son etap olan 4. Etap ise Kız Meslek Lisesi-Şehitlik arasındaki Abdi İpekçi Caddesi’ndeki çalışmalardan sonra bahsi geçen caddelerde yol, kaldırım, meydan ve kavşak düzenlemelerinin yanında 5 kilometrelik asfalt çalışması da yapılarak en işlek olan ana caddelerin yeni bir çehre kazanması amaçlanıyor.

 

xx           xx           xx

Anlaşılan “yağmur suları yeraltına alınırken”, kanalizasyon çalışması yapılırken akıl edilmeyenler akla gelmiş ve AYDEM, Türk Telekom, Süperonline, Akmercan Doğalgaz Dağıtım A.Ş. hatlarını  bu çalışmada aynı kanal içine alıyorlar ve bu yapılmışken, MUSKİ’de ana hatlarını yeniliyor…

Benim anladığım bu.

Yaptığım hesaplamaya göre de gecikmiş, ama güzel çalışma. Tamamlanması için o çileyi 210 gün daha yaşayacağız. Yani 7 ay daha sabır…

Çünkü haberde, 19 Haziran’da başlayan çalışmaların 450 günde bitirilmesinin hedeflendiği belirtiliyor. Her ayı 30 gün kabul edersek, 240 gün geçmiş. Kalmış geriye 210 gün… Bu da 7 ay yapar…

Yani bu çalışma Temmuz ayında biter. Muhtemelen 15 Temmuz da erken seçim olur… Belediyemizi yönetenler bu işi biliyor… (!)

 

xx           xx           xx

Benim anlayamadığım ise “Menteşe Kentsel Tasarım Yolu” çalışması “hareketli caddelerde” yapıldığına göre, İsmet Çatak Caddesi, Özer Türk Caddesi, Hasan Ercan Caddesi, Hasan Ali Yücel Caddesi, Zübeyde Hanım Caddesihareketsiz” caddeler mi?

Atatürk Bulvarı henüz “hareketsiz” bir bulvar, ama yakın gelecekte hareketlenmeyecek mi? Böyle bir çalışma Kötekli’nin ana caddesinde neden yapılmıyor?

Bir diğer anlayamadığım ise, “Menteşe Kentsel Tasarım Yolu” çalışması ile birlikte “kanalizasyon bacaları ve kapaklarının yenilenmelerinin yanı sıra binaların parsel bağlantıları” neden yenileniyor?

Zamanında yanlış mı yapılmış? Üç günlük bacalar, kapaklar neden yenilenir? Çok mu zenginiz!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Ahmet Tan Karaosmanoğlu 20 Ocak 2018 / 10:20

Efem,
Parsel baca ve kapakların yenilenmesi demişler.Buna gülmekten başka bişey yapamıyorum.Çünkü,zamanında yapılan ihalede bu parsel bacaları ve kapakları yerine konmadı.Olmayan parsel bacalarının parası müteahhite ödendi.Bu konuda bir çok yazı yazıldı ve söylendi.Belediyenin elinde olan projelerde parsel bacalarının yerleri kontrol edilseydi zaten bu anlaşılacaktı.Piyasada kanalizasyon bağlantısı yapan bir çok makine mühendisi tarafından Belediye tarafından verilen projelerdeki parsel bacalarının yerinde olmadığı görüldü.Bunlardan bir tanesini ben bizzat işyerimizin kanalizasyon bağlantısını yaptırırken yaşadım.Senin anlayacağın yenileme adı altında eksiklikler tamamlanıyor.

Özden Akgüç 20 Ocak 2018 / 11:15

Kireç sanayi Muğla’yı zehirlemeye devam ediyor. Bu sorun çözülmeden yapılan hiç bir iyileştirmenin kıymeti yoktur.