Menteşe Kent Konseyi Basınla buluştu

Bu haber 06 Ekim 2019 - 18:21 'de eklendi ve 674 kez görüntülendi.

Menteşe Kent Konseyi Yönetim Kurulu, Muğla İl Merkezindeki gazetecilerle Menteşe Belediyesi Atapark’ta gerçekleştirilen kahvaltıda bir araya gelerek, kısa zamanda gerçekleştirdikleri çalışmalar ve hedeflerine dair bilgilendirme yanında görüş alışverişinde bulundular. Kentin demokrasi ve kentli olabilme kültürü ile birlikte gücün denetimine ciddi katkılar yapabileceklerinin ipuçlarını veren ve çalışmalarıyla kısa sürede tanınırlıklarını ortaya koyan Kent Konseyi Başkanı Dr. Vehip Keskin, “Muğla ile Üniversite arasında köprü olacağız.” dedi. Keskin, Kent Konseyinin toplumla olan ilişkilerinde basının önemli olduğunu ve basını paydaş olarak gördüklerini ifade etti.

Haber Merkezi
Menteşe Kent Konseyi ile basın buluşmasına, Kent Konseyi Başkanı Dr. Vehip Keskin ile birlikte Başkan Yardımcısı Mimar Özlem Aydoğdu Çömez, Genel Sekreter Dr. Gülçin Kınay Polat, Kadın Meclisi Başkanı Dilek Bulut, Engelliler Meclisi Başkanı Prof. Dr. Baki Umut Tugay, Yürütme Kurulu Üyesi ve Çevre Çalışma Grubu Başkanı Nuran Aldan, Yürütme Kurulu Üyesi Av. Barış Aydın ve Makine Mühendisi Evren Sarı katıldı.
Toplantının açılış konuşmasında Kent Konseylerinin oluşumu ve görevleri ile ilgili bilgilendirme yapan Menteşe Kent Konseyi Başkanı Dr. Vehip Keskin bu konuda şu ifadelerde bulundu:
“Kent konseyleri 3.7.2005 tarihli ve 5393 sayılı belediye kanununa dayanılarak kuruldu. İlgili kanunun 76.maddesinde kent konseylerine, kent yaşamında; kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek için çalışma görevi verildi. Bu anlamda temel vizyonumuz bu ilkeler ışığında tüm vatandaşlarının kendilerini ilgilendiren karar süreçlerine katılımını sağlamak ve kentin hakkını ve hukukunu savunmak olacaktır. Bugüne kadar yaptığımız çalışmaların tümü bu ilkelere dayalıdır.”
Vehip Keskin bugüne kadar yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verirken de bir ‘Ulaşım Ücretleri Forumu’ düzenlediklerini, Menteşe Belediyesi Stratejik Plan Raporu ile Muğla Büyükşehir Belediyesi Stratejik Plan Raporu’na öneri sunduklarını, Karabağlar’da Sondaj konusunda da bir forum düzenlemenin yanında, “İzleme Komisyonu” kurduklarını da ifade ederek şöyle devam etti:.
“Bundan sonraki süreçte de kentimizin hak ve hukukunu ilgilendiren her konuda, gerek yerel gerek merkezi idarenin tasarruflarına karşı halkın yanında müdahil olmaya çalışacağız. Muğla Kent Konseyleri Birliği’nin kurulmasına öncülük edeceğiz. Bu konuda ilçe kent konseylerinin de bizden beklentisi ve desteği var. Kasım ayının ilk haftasında, üniversitede, öğrenci sorunları ve çözüm önerilerinin tartışılacağı bir forum düzenleyeceğiz. Kentle üniversite arasında ya da kentteki kurumlar arasında işbirliğinin geliştirilmesi için köprü görevi kurmaya hazırız. Kent konseyi, kentin tamamını temsil eden, kentin vicdanıdır ve ‘kent sahipsiz değil’ demektir.”
Kent Konseyi Başkanı Dr. Vehip Keskin “Öğrenci Dostu Muğla” sözünün içini doldurmak için çalışmalar gerçekleştireceklerini ifade ederken, Kadın Meclisi Başkanı Dilek Bulut ta Muğla’nın “Kadın Dostu Kent” olabilmesi için öteden beri içinde oldukları çalışmaları daha da yaygınlaştıracaklarını söyledi. Konuşmasında, “Kadın dostu kent kavramının içini dolduracak çalışmalar yapmak istiyoruz. Kadınların yönetim kademelerinde yer almasından, şiddeti önleyici mekanizmalar kurulmasına ve bir kadının kent yaşamına katılımı ile ilgili bütçeden pay almasına kadar çok geniş bir alanda çalışmalar yapacağız.” diyen Bulut şöyle devam etti:
“Belediyede toplumsal eşitlik biriminin kurulması kentte belirlenen noktalarda ‘Kadın Dostu Mekanlar’ projesi mahalle meclislerinin kurulması bunlarla ilgili ilk çalışmalarımız olacak. Sekibaşı Kadın Dayanışma Evini daha etkin ve mahallede yaşayan kadınlarla bir iletişim noktası olarak geliştirmeyi düşünüyoruz. Bütün bu çalışmaların içine özellikle yerel yönetimde yer alan kadın yöneticileri ve üniversiteyi de içine alacak biçimde, bütünlüklü ve güçlü adımlar atmak istiyoruz. Bu zamana kadar kadın politikaları oluşturmak için yaptığımız çalışmaları ve birikimlerimizi kent yaşamında kadına yönelik eşitsizliklerin giderilmesi amacıyla kent yaşamına aktarmak vizyonumuzdur”
Daha sonra basınla karşılıklı söyleşide, aynı zamanda Karabağlar İzleme Komisyonu Başkanı da olan Konsey Başkan Yardımcısı Özlem Aydoğdu Çömez, MTA’nın Karabağlar Yaylasında maden aramasına yönelik düzenlenen Karabağlar forumundan kararı çıkan “Menteşe İlçesinde Maden Araştırmaları İzleme Komisyonu” hakkında bilgi paylaştı. Çömez, komisyonun ilk toplantısını bu hafta içinde yapacaklarını belirtirken, “İlk toplantıda nasıl bir yöntem izleyeceğimize karar verceğiz. Başta eski bir maden sendikacısı olan Milletvekilimiz Süleyman Girgin ile konunun ilgililerii ile görüşme yapıp konunun yakından takipçisi olacağız.” dedi.
MKK Çevre Çalışma Grubu Başkanı Nuran Aldan, konsey bünyesinde Çevre Meclisi kurulma kararı alındığını, bu amaçla öncelikle Çevre Çalışma Grubu oluşturulduğunu ve Grubun çalışmalarına başladığını belirtirken, MKK Engelliler Meclisi Başkanı Prof. Dr. Baki Umut Tugay, Engelliler Meclisi olarak yeni dönemde yapacakları çalışmaları şöyle anlattı:
“Yeni dönemde eğitim, özellikle engelli birey ve ailesinin farklı modellerde üretimin içinde olacağı istihdam ve uzun süreli bakım imkânlarının geliştirilmesine yönelik projelere ağırlık vereceğiz. Sadece engelli bireyi değil ailenin tamamını odağımıza alarak projelerimizi oluşturmak istiyoruz.  Kentin ulaşılabilirlik açısından geliştirilmesi, ülkemizin her kentine örnek ve model oluşturacak projelerimiz ve yasal alt yapı çalışmalarımız için başta Menteşe Belediyemiz olmak üzere kentimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve eşgüdüm içinde çalışmak için yoğun çaba sarf edeceğiz. Hedefimiz sadece engelli dostu değil hak temelli, insan odaklı Türkiye’nin en yaşanılır ve örnek kentini kentimizin tüm bileşenleri ile akıl ve güç birliği ile yaratabilmektir”
Menteşe Atapark’ta gerçekleştirilen basın buluşması toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.