Menteşe hastanesine kavuşuyor « Hamle Gazetesi

Menteşe hastanesine kavuşuyor

Bu haber 06 Ocak 2018 - 2:46 'de eklendi ve 1.300 kez görüntülendi.

Muğla Ortak Akıl Birliği’nin (MAB) Menteşe İlçesi’nde 2. basamak sağlık hizmeti veren  ‘Devlet Hastanesi’nin yeniden ve yerinde açılması için yaptığı, esnaf odalarının ve Tabip Odası’nın desteklediği çağrıya cevap sağlık Bakanlığı’ndan geldi. Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, yaptığı görüşmeler sonucunda Sağlık Bakanlığı’nın Menteşe İlçesi’ne devlet hastanesinin yapılması için gerekli talimatları verdiğini söyledi. Muğla Sağlık İl Müdürü İskender Gencer, “Menteşe İlçesi’ne 125 yataklı devlet hastanesinin yapımı için çalışmalara başladık. Hastanenin yılsonunda hizmete girmesini hedefliyoruz” dedi.

Kadir Tamer

Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, yeni yılın ilk haftasının son gününde Menteşe İlçesi’nde görev yapan yerel ve ulusal gazetelerin temsilcileri ile bir araya geldi.

Muğla Öğretmenevi’nde gerçekleşen toplantıya Nihat Öztürk’ün yanı sıra Ak Parti Menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal, Muğla Sağlık İl Müdürü İskender Gencer ve gazeteciler katıldı.

Gündeme dair konularda açıklamalarda bulunan Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Menteşe’ye yapılması planlanan devlet hastanesi ile ilgili olarak müjde verdi.

Muğla’nın sağlık konusunun şakaya gelemeyeceğini kaydeden Öztürk, yeni hastanenin hizmete girmesi ile birlikte Tıp Fakültesi Hastanesi’nin artık bölgeye hizmet veren bir hastane olduğunu söyledi.

Hastanenin eksik kadroları ile ilgili olarak YÖK ile görüştüğünü ve olumlu sonuç aldıklarını kaydeden Öztürk, eksik kadroların kısa zamanda doldurulacağını kaydetti.

Öztürk, “Muğla’nın sağlığı şakaya gelmez. Muğlalı hastaneye gelecek ve orada en iyi profesörlere muayene olacak. Biz onu istiyoruz. Bildiğiniz üzere yeni hastanemiz hizmete girdi. O hastane artık bölgeye hizmet verecek. Menteşe merkezde ise bir hastane ihtiyacı doğdu. Menteşe’de hayata geçecek bir devlet hastanesi, bölge hastanesinin yoğunluğunu, sıkıntılarını ve dertlerini alacak bir hastane olacak. Sağlık Bakanımız, 3 belediye başkanımız ve ilçe başkanımızın da bulunduğu bir toplantıda konuyu Sağlık Bakanımıza anlattım. Bakanımıza eski hastanenin 400 yataklı olduğunu, açılan yeni hastanenin de yatak sayısının aynı olduğunu, yeni hastanenin de artık bölgeye hizmet vereceğini söyledim. Sayın bakanım söylediklerime hak verdi. Hatta ilk etapta Menteşe’de eski hastane alanına çok büyük olmayan, özel bir hastane yapalım dedi. Bu konu üzerimizde çalışmamızı istedi. Bu toplantının ardından çalışmayı başlattık. Yaklaşık bir ay önce bakanımız ile tekrar görüştük. Bu görüşmede Sağlık Bakanımız, Menteşe İlçesi’nde bulunan eski hastanenin yapısı ile Genel Müdürlüğe talimat vererek bir ekip göndermesini fazla maliyetli olmayacak, 100-150 yatak kapasiteli hastane için çalışma yapılmasını istedi. Şu an bunun üzerinde çalışıyoruz. Marmaris, Bodrum, Milas’ta ki devlet hastanesine sahip çıktığımız gibi Menteşe’nin Devlet Hastanesi’ne de sahip çıkıyoruz” dedi.

125 yataklı

Muğla Sağlık İl Müdürü İskender Gencer ise, ilçeye kazandırılacak devlet hastanesi için çalışma başlattıklarını belirterek, “Yaptığımız çalışmada eski hastane alanında bulunan sigorta hastanesinden bize geçen bina ile yeni yapılan poliklinik binasını kullanarak ve güçlendirme yaparak 125 nitelikli yatağa sahip bir devlet hastanesi için çalışmamamız devam ediyor. Eski sigortada ameliyathane var, acil var, yeni yapılan poliklinik binası var hasta yatışının yapılacağı yerler var. Biz buralarda en kısa zamanda gereken güçlendirmeleri yaparak 125 nitelikli yataklı olan hastane planlamamız ve çalışmamız var diye bunu 5 yıllık sürece yayacak değiliz. En kısa zamanda çalışmaları tamamlayacağız. Güçlendirme çalışmaları birkaç gün içinde başlayacak. 125 yataklı hastanenin en kısa zamanda açılması için çalışmamız devam ediyor.  Hastanenin yılsonunda hizmete girmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

İlçe başkanı destek verdi   

Ak Parti menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal, yapılması planlanan devlet hastanesinin ilçe için önemli olduğunu belirterek, “Bölgenin en iyi hastanesini yaptık ve bir süre önce hizmete girdi. İktidarımızın en güzel yatırımlarından biri oldu. Muğla’nın özel bir yapısı var. Eski hastanenin bulunduğu yerin hemen karşısında pazarımız var. Bu pazar alanı mahalle ile şehrin bir buluşma yeridir. Merkeze yakın köylerde insanlık tarımsal üretimini yapıp, pazara gelip şehir ile buluşuyorlar. Birde hastane ziyareti vardır. Merkeze yakın mahallelerde bulunanlar bu ziyaretlerini pazarın kurulduğu Perşembe günü yerine getirmeye çalışırlar. Hem alışveriş yaparlar hem de hastane ziyareti yaparlar. Bu hastanenin olmayışı en az esnaf olarak 5 bin kişiyi etkiledi. Bu anlamda bu bölgeye yeniden hastane yapılmasını destekliyoruz” dedi.

MAB’tan teşekkür 

Eski hastanenin yerinde yeniden yapılarak hizmet vermesi konusunda ilk çağrıyı yapan Muğla Ortak Akıl Birliği (MAB), Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karardan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

MAB Başkanı Hafize Nizamoğlu Acar, “Tıp Fakültesi Hastanesi modern haliyle bölgemize en iyi hizmeti vermeye başladı. Ancak kent merkezinde devlet hastanesinin bulunmaması büyük bir eksiklikti. MAB olarak her kesimin Devlet Hastanesi’nin geçmişte olduğu gibi hizmet vermeye devam etmesi beklentisi içinde olduğunun farkındaydık. Bu beklentiyi MAB olarak gündeme taşıdık. Halkımız, esnaf odalarımız, Tabip Odamız bu çağrıyı desteklemişti. Bu çağrı bugün Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilerek olumlu bir gelişme yaşandı. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar bizi mutlu etti. Bu konuda bizlere destek veren, çağrımıza duyarsız kalmayan ve ilçe merkezine devlet hastanesinin tekrar kazandırılmasını sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.