Menteşe hastanesine kavuşuyor « Hamle Gazetesi

Menteşe hastanesine kavuşuyor

Bu haber 08 Kasım 2018 - 0:36 'de eklendi ve 3.143 kez görüntülendi.

Muğla Ortak Akıl Birliği’nin (MAB) Menteşe İlçesi’nde 2. basamak sağlık hizmeti veren ‘Devlet Hastanesi’nin yeniden ve yerinde açılması’ konusunda yaptığı çağrılar meyvelerini vermeye devam ediyor. MAB’ın çağrısına Sağlık Bakanlığı’nın onay vermesinin ardından kent merkezinde bulunan ve ‘Menteşe Devlet Hastanesi’ olarak hizmet verecek eski hastane binasının acil servis, 1. ve 2. kat servislerinin yenileme çalışmaları 22 Kasım tarihinde ihale edilecek. 22 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek ihale ile 2. Basamak sağlık hizmeti verecek Menteşe Devlet Hastanesi’nin hizmete girmesi için ilk adım resmen atılmış olacak.

Kadir Tamer

Geçtiğimiz yıl Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin yeni yerine taşınmasının ardından kent merkezinde bulunan eski hastane binası Muğla Ortak Akıl Birliği’nin (MAB) çağrısı ile Menteşe Devlet Hastanesi olarak hizmet vermeye başlayacak. MAB’ın eski hastane binasının ‘Devlet Hastanesi’nin yeniden ve yerinde açılması’ konusunda yaptığı çağrı Sağlık Bakanlığı tarafından onay almış ve eski hastane binasının 100 yataklı 2. Basamak Menteşe Devlet hastanesi olarak hizmete açılması kararının ardından projelendirme çalışmaları başlatılmıştı. Projelendirme çalışmalarının tamamlanması ile Menteşe Devlet Hastanesi’nin acil servis, 1. ve 2. kat servislerin yenileme çalışmaları 22 Kasım tarihinde ihale edilecek.

Menteşe için önemli bir adım

Eski hastane binasının yenilenerek yeniden hizmete girmesinin Menteşe için önemli olduğunu kaydeden MAB Dönem Başkanı Hafize Nizamoğlu Acar, “Bilindiği gibi Muğla’nın Tıp Fakültesi’ne sahip olabilmesi için fakültenin hastanesinin olması gerekiyordu. Bunun için ‘Afiliasyon’ uygulandı. Yani 2. basamak sağlık hizmeti veren Devlet Hastanesi 3. basamak sağlık hizmeti veren Araştırma Hastanesi haline geldi. Tıp Fakültesi için tam donanımlı bir 3. basamak sağlık hizmeti verecek hastane inşaatı üniversite yerleşkesinin karşısında tamamlandı ve geçtiğimiz yıl hizmete girdi. Ancak kent merkezinde bulunan eski hastane binasının geçmişte olduğu gibi 2. Basamak Devlet hastanesi olarak hizmet vermeye devam etmesi için MAB olarak çağrıda bulunduk. Meslek odalarını ziyaret ettik, milletvekillerimiz ve Sağlık Bakanlığımız ile görüştük. Bu çalışmaların devamında Muğla halkından aldığımız destek ile Sağlık Bakanlığı kent merkezinde 2. Basamak Devlet Hastanesi’ne onay vermişti. Şimdi eski hastane binasının acil servis, 1. ve 2. kat servislerin yenileme çalışmaları için ihalesi 22 Kasım tarihinde gerçekleşeceğini EKAP’ta (Elektronik Kamu Alımları Platformu) görmekten mutluluk duyuyoruz. İhalenin yapılması ile Menteşe’nin 2. Basamak Hastanesi’ne kavuşması konusunda önemli bir sürece girmiş olacağız. Bu konuda bizlere destek veren Muğla halkına, Sağlık İl Müdürümüze, Ak Parti Muğla İl Başkanlığı’na, Ak Parti Muğla milletvekillerine ve Sağlık Bakanlığı’na teşekkür ederiz. İhalenin tamamlanmasının ardından yenileme çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanarak Menteşe Devlet Hastanesi’nin hizmete girmesini istiyoruz” dedi.

180 günde tamamlanacak

Menteşe Devlet Hastanesi’nin acil servis, 1 ve 2. kat servislerin yenileme çalışma ihalesi 22 Kasım tarihinde Muğla Sağlık İl Müdürlüğü toplantı Salonu’nda gerçekleşecek. Şartnamede ihale sürecinin tamamlanmasının ardından yenileme çalışmalarını yapacak firmaya yer tesliminin 10 gün içerisinde gerçekleşeceği yer aldı. Şartnamede ayrıca yer tesliminden itibaren Menteşe Devlet Hastanesi’nin acil servis, 1 ve 2. kat servislerin yenileme çalışmalarının tamamlanma süresi 180 gün olarak belirlendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Ahmet Uçar 08 Kasım 2018 / 16:51

Menteşe için önemli bir hizmet olacak, emeği geçen herkese teşekkürler, inşallah kısa zamanda hizmete girer…