Menteşe Grubu Güç Tazeledi

Bu haber 24 Ocak 2017 - 0:00 'de eklendi ve 1.383 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

 

Muğla’nın en etkili sivil toplum kuruluşlarından birisi Menteşe Grubu Derneği’dir.

Derneğin mazisi 1996’lara kadar gider.

Başlarda samimi bir grup aydının sade sohbeti iken 1998’de kurumsallaşma temayülü ortaya çıkar. O yıllarda sivil inisiyatif geleneği yaygındı. Dernek, vakıf, sendika, parti gibi sivil toplum kuruluşu olmayan ancak, belirli kriterler çerçevesinde bir araya gelen inisiyatif grupları yaygındı. O yıllarda üniversitede şube müdürü olan sevgili Erdal Çil, bir grup arkadaşıyla “Menteşe Grubu”nu kuruyor. Herhangi bir siyasi amaç ve bağlantı ile değil, sadece “yerli düşünce” merkezli bir beraberliktir bu.

Ben gruba kuruluşundan iki ay sonra falan katıldım.

Grup sohbetlerin yanı sıra öğrencilere burs ve yemek vererek faaliyet gösteriyordu. Sonraları bu faaliyetler mahiyet değiştirerek devam etti. Grup içi toplantılar 15 günde bir sürdü ve bu toplantılarda, yerel, ulusal ve uluslararası ölçeklerde çok ciddi konular tartışıldı. Çeçen-Rus savaşı sürerken 2 Çeçen komutanı ağırladığımız toplantı, çok hüzünlü ama bir o kadar da ümit verici idi.

Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Şahin Uçar, Yrd. Doç. Dr. Yasemin Akkuş, Eski Belediye Başkanı ve Bakan Erman Şahin, Doç. Dr. Tuncay Öğün, Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Çeçen komutanlar gibi pek çok grup mensubu olmayan şahsiyetlerin konuşmalarının yanı sıra grup mensupları da kendi alanlarında geniş bilgileri aktardıkları konuşmalar ve sohbetler yaptılar. Tabii, kendi içinde en etkili toplantılar, herkesin kendisi ve toplumla hesaplaştığı “Biyografilerimiz” toplantıları idi. Bu toplantılarda bütün grup mensupları birbirlerini daha iyi tanıdı. Herkes yaşadıklarıyla hesaplaştı. Güldüğümüz anlar da oldu, ağladığımız anlar da…

Menteşe Grubu Cemil Meriç ve Şahidi Paneli ile Muğla gündeminde iki önemli hususun tartışılmasına vesile oldu.

Şöyle dönüp geriye doğru bakıyorum da 150 civarında toplantı ve sohbet ile düşünce üretimine katkıda bulunmuş Menteşe Grubu.

Menteşe Grubu 2003’te dernekleşmeye karar verdi ve “Menteşe Grubu Derneği” adıyla sivil toplum kuruluşu özelliği kazandı. O günden beri faaliyetlerini dernek olarak gerçekleştiren Menteşe Grubu, itiraf edelim ki sevgili Erdal Çil’in Muğla’dan ayrılmasıyla biraz enerji kaybetti. 2014’te bu enerji Doç. Dr. Adnan Çevik’in başkanlığında oluşan yönetim kurulu ile yeni bir ivme kazandı.

1999-2000’de Kanuni’nin Rodos Seferi esnasında geçtiği Muğla güzergâhını Menteşe Grubunda konuşmuştuk. Sevgili Adnan Çevik’in gayreti ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ve özellikle sayın valimiz Amir Çiçek’in desteğiyle “Kanuni Yolu” projesi hayata geçti. İlk ürün olarak harita broşür basıldı.

Menteşe Grubu Derneği, 30 Ocak 2016 günü yaptığı 4. Olağan Genel Kurulu ile gelecek 3 yıl için yeni bir ekip seçti.

Dernek 4. Genel Kurulu, Millî Mücadele’de Yörük Ali’ye karargâhlık yapan Saadet Hanım Konağında gerçekleşti.  Yörük Ali’nin verdiği mücadelenin kültürel boyutu için kalemlerini bileyip klavyelerini parlatan aydınlar, gelecek 3 yılda Muğla, ülke ve dünya günceline katkıda bulunmak üzere, Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Prof. Dr. Fevzi Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Bülent Yorulmaz, Ahmet Fatih Ceylan ve İsmail Zorba’dan oluşan yeni bir heyetle yola devam kararı aldı.

İnşallah Menteşe Grubu Derneği, gelecek 3 yılda yeni faaliyet ve başarılara imza atacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Erdal ÇİL 24 Ocak 2017 / 09:49

Siyasi bir kimliğe yaslanmadan, “yerlilik”e vurgu yapan Menteşe Grubu, adını, Muğla yöresindeki ilk Türk siyasi teşekkülü olan Menteşe Beyliği’nden almıştır. Amblem olarak da, yine Menteşe Beyliği dönemi süsleme motiflerinden oluşan bir kompozisyonu kabul etmiştir…..
Menteşe Grubu günlük siyasetin kültür ve sanatı boğacak kadar yoğunlaştığı günümüzde, bütün siyasi ve ideolojik gruplara aynı mesafede duran çizgisiyle, her kesimin faydalanabileceği görüşler üretmeye devam edecek ve üretilen fikirleri Muğla ve Türkiye kamuoyuyla paylaşacaktır.
Menteşe Grubu, başkalarının, başka yerlerde, başka maksatlarla, başka dayatmalarla insanımızı başkalaştırdığı günümüzde, kendi kalabilmeyi başararak evrensele açılmayı arzulayan, Muğla’mızın, Muğlalıların yüzde yüz yerli, özgün bir fikir hareketidir.
İlk günkü heyecanla bizi bir araya getiren yeni yönetimi tebrik ediyor, Muğla’da daha nice akılda kalan işler yapması dileklerimle hayırlı olmasını diliyorum.