Menteşe genç sporculara ev sahipliği yaptı

Bu haber 30 Nisan 2017 - 23:26 'de eklendi ve 551 kez görüntülendi.

Türkiye Oryantiring Federasyonu 14 Yaş altı 3. Grup müsabakaları Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde yapıldı. İki gün süren yarışmalara Türkiye’nin birçok bölgesinden yaklaşık 555 sporcu katıldı. Yarışların ikinci günü Menteşe’nin kentsel SİT alanı içindeki eski ve tarihi Muğla evlerinin yer aldığı dar sokaklarda gerçekleşti.

Kadir tamer

Türkiye Oryantiring Federasyonu 14 Yaş altı 3. Grup müsabakaları Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde yapıldı. Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde iki gün süren Oryantiring (Yön bulma) yarışmasının ilk gün yarışlarında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yerleşkesinde yapıldı. Yarışların ikinci gününde ise sporcular Menteşe İlçesi’nde buluna kentsel SİT alanı içindeki eski ve tarihi Muğla evlerinin yer aldığı dar sokaklarda en iyi dereceyi elde etmek için büyük bir mücadele verdiler.

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinden yarışmalara yaklaşık bin 555 sporcu katıldı. İki gün süren yarışlarda katılan sporcular belirlenen güzergâhlarda ellerinde harita ile sıra numarası verilen noktalardan geçerek varış noktasına en kısa sürede varmak için büyük bir mücadele verdiler. İlk gün yarışları Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yerleşkesinde yapıldı. Sporcular finish çizgisinden itibaren orman içinde daha önce belirlenen noktalara bıraktıkları işaretlemeler numara sırasına göre tek tekellerindeki harita kanalıyla bularak ellerindeki cihazı okuttular. Zaman zaman yönünü kaybeden sporcular diğer yarışmacılardan yardım talebinde bulunması dikkat çekti. Yarışların ikinci günü ise kent merkezinde Muğla Kentsel SİT alanı içindeki eski ve tarihi Muğla evlerinin yer aldığı dar sokaklarda gerçekleşti.

Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz, 5 ay önce göreve başladığını belirterek, “Türkiye’nin 23 ilinden hiç bu bölgeye gelmemiş sporcuları Muğla’da bir arada getirdik. 31 kulübe bağlı yaklaşık 555 sporcuyu iki günlüğüne Muğla’da ağırladık. Yarışların ilk günü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yerleşkesi içinde gerçekleşti. İkinci günü ise SİT alanı içinde tarihi evlerin bulunduğu bölgelerde yarışlar gerçekleşti. Özellikle kent merkezinde ki yarışmaları SİT alanı içinde yaparak genç sporcularımıza Muğla’nın tarihi evlerini ve sokaklarını göstermek, onlara tanıtmak istedik. Böylelikle Muğla’nın tarihi evlerini ön plana çıkarttık. Katılım gösteren sporcularımıza ve bizlerden desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim” dedi.

Etkinlik Direktörü Muhammet Soy iki gün gerçekleşen etkinlikte genç sporcuların en iyi dereceyi elde etmek için var gücü ile mücadele ettiklerini belirterek, “14 Yaş altı 3. Grup müsabakalarında 10-12-14 yaş grubu sporcuları iki gün boyunca birbirleri ile kıyasıya yarıştı. Güzel bir şampiyonaya Muğla ev sahipliği yaptı. Özellikle tarihi SİT alanında gerçekleşen yarışmalar sporculardan büyük ilgi gördü” diye konuştu.

İki gün süren yarışmaların ardından dereceye giren sporcular ödüllerini düzenlenen tören ile aldılar. Muğla’da gerçekleşen yarışmalarda dereceye giren sporcular Türkiye şampiyonasına katılma elde etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.