“Menteşe Garajı’nda Yazıhane İsyanı”

Bu haber 26 Temmuz 2018 - 10:13 'de eklendi ve 1.867 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Başlık bizim Mustafa İnci‘nin bir kaç gün önce kaleme aldığı haberden.

Başlığı görünce yılan hikayesine dönmeyen, hatta Nisan 2017’de temelinin atıldığı bile unutulan, mevcut garaj varken buna ihtiyaç var mıydı o bile bilinmeyen Menteşe Otogarı’na bugünlerde dağlardan yol açılmakta.. aklıma o geldi.

Amma uzun cümle oldu…

Sandım ki Mustafa arkadaşımız bu konuyu ele aldı ve içinde yazıhaneler meselesi de yer aldı da onu başlığa taşıdı. Değilmiş… Meğer, yazıhane sahipleri otgar inşaatında incelemede bulunmuşlar. Bizim Hamle‘de de “Firmalardan Yeni Garaj Tepkisi” başlığını uygun görmüş, ama doğrusu İnci‘nin başlığı…

Haberleri destekleyen fotoğraflarda, inşaatı devam eden Menteşe Otogarında incelemede bulunurken görülen eski MUTSO Başkanı Bülent Karakuş otobüs firmalarının yazıhanelerinin küçüklüğünden yakınmış!

Fesuphanallah…

xx           xx           xx

Hamle‘deki haberde Bülent Karakuş‘a “İşletme sahibi Ak Parti MKYK Üyesi” sıfatları uygun görülmüş. Mustafa arkadaşımızın haberinde ise Bülent Karakuş yazıhane sahibi” sıfatı ile açıklama yapmış.

Tabi Muğlalıların çoğu O’nun 40 yıldır bu sektörde ikinci kuşak olarak hizmet verdiğini, yazıhane sahibi olduğunu bilmediği ve herkes MUTSO Başkanı olarak tanıdığı için yukarıda “eski MUTSO Başkanı” dedim.

Şimdi bizim Hamle gibi “AK Parti MKYK Üyesi” desem, AK Partili olmayanlar bilemeyecek. AK Parti’ye oy verenler bile bilmiyor olabilirler! Üstelik 13 Ağustos‘ta AK Parti Büyük Kongresi var. Kongreden sonra MKYK Üyeliğinin kalıp kalmayacağı da belli mi?

TOBB Genel İdare Kurulu Üyesi” desem, o zaman da herkes “O ne?” diye soracak…

Bende anlaşılır şekilde “eski MUTSO Başkanı” sıfatını uygun buldum.

Klasik Muğlalılar gibi “Yazıhaneci” demekte içimden gelmedi…

xx           xx           xx

Yusuf Kayacık ile biz aynı gazetede köşe komşusu olsaydık, o gazete satış rekoru kırardı.

Sosyal medya hesabından 10 Temmuz da yaptığı paylaşıma “Güzel Allah’ım Verdikçe Veriyor Bugün…” başlığı atmıştı…

Güzel Allah’ım Yusuf Kayacık‘a ne verdi acaba diye merak ettim. Kayacık gani gönüllüdür. Başkalarının sevinci ile de mutlu olabilenlerdendir. Hani futbol kulübü  pahalı bir transfer yapınca, taraftar “kendi cebinden” parayı bastırıp oyuncuyu satın almış gibi sevinir ya öyle…

Meğer Allah Bülent Karakuş’a vermiş… O’ndan Yusuf Kayacık’a sıra gelmiyor ki…

Sevgili Kayacık da paylaşımında şöyle demişti:

Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanımız ve geçmiş dönem TOBB Yönetim Kurulu Üyesi kardeşim Bülent Karakuş, an itibariyle TOBB Genel İdare Kurulu (GİK) Üyeliği görevine getirildi. Önümüzdeki dönemde AkParti MKYK Üyeliği ve TOBB GİK Üyeliği gibi 2 önemli görevi birlikte yürütecek olan başkanımıza başarılar diliyorum. Allah utandırmasın.

Bence de Allah utandırmasın

xx           xx           xx

O gün çok güldüm… Çok arayan oldu. “Yusuf ne yazmış gördün mü?” diyenler olduğu gibi, “Yusuf yazmış, TOBB’da GİK diye bir birim mi var? Ne iş yapar bu birim?” diye soranlar oldu.

Aslında beni yazmam için kaşıyorlardı. Yazmadım… O gün beni bi gülmek aldı götürdü.

Ancak merak ta ettim. TOBB‘un GİK‘ini bilen yoktu. Bilenlerde “TOBB yapısında yeri yok. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun buluşu. Bir çeşit gönül alma, gaz alma birimi. GİK Üyeliği bir sıfat, o kadar.” diyorlardı. Anlayacağınız hiyerarşik olarak MUTSO Başkanlığı‘nın ve MUTSO Meclis Başkanlığı‘nın üzerinde bir makam değil… Neyse biz konumuza dönelim.

Mustafa arkadaşım haberine, “Muğla’nın Menteşe İlçesi Akkaya kavşağında yapım aşamasında olan Menteşe Yeni Garajı ile ilgili yazıhane sahipleri açıklama yaptı. Açıklamada, yeni garajda yazıhanelerin küçük olduğu, 12 yazıhanede yaklaşık 50 kişinin çalışmasının zor olacağı söylenerek konuyla ilgili çözüm beklediklerini dile getirdiler.” diye başlamış.

Hemen Ahmet Tan Karaosmanoğlu‘nu aradım. Haberleri O da görmüş. “Geçmiş olsun” dedi. “Menteşe Otogarı ihaleye çıktığında, temeli atılırken neredelermiş? Kendileri MUTSO Başkanı iken kendi meslek komitesi arkadaşlarını ilgilendiren bu konuda hiç bir araştırma ve incelemede bulunmamış ta iş kendisi için yazıhane kiralamaya gelince mi aklına gelmiş? Koltuklar insanları kör ve duyarsız yapıyor herhalde. İyi ki MUTSO Başkanlığından ayrılmış. Galiba Bülent Karakuş hemşehrimizi geri kazandık.” diye cevap verdi.

xx           xx           xx

Menteşe Otogarı” denilince aklıma geldi. Erken yerel seçim beklerken, erken genel seçimin gündeme geldiği günlerde Nejat Altınsoy arkadaşım AK Parti‘den olası milletvekili adaylarını sorgulayan bir seri yazı başlatmıştı. O yazılarından birine “Bülent Karakuş Milletvekili Adayı Gösterilir Mi?” diye başlık atmıştı.

Bunun üzerine ben de 30 Nisan 2018 tarihli yazıma “Karakuş Neden Aday Gösterilsin?” başlığı atmıştım.

Aslında Altınsoy’un sorusuna ‘Bülent Karakuş Neden Aday Gösterilsin?’ diye de yanıt verilebilir.” ifadesinde bulunduğum o yazımı o zaman şöyle noktalamıştım:

Ha bir de AK Parti’de Karakuş parti üyesi olmadan MKYK Üyeliği’ne getirilirken beraberinde üye getiremediyse, Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yaptığı Menteşe Otogarında terminal ofislerini 8 m2’ye çıkarttıramadıysa, ‘Bu otogarın yer seçimi yanlış’ bile diyemediyse, MUTSO Seçimini yüzde 18 ile alabildiyse AK Parti kendisini neden aday yapsın?

xx           xx           xx

MUTSO eski Başkanı Karakuş, o günlerde “Bu otogarın yer seçimi yanlış” diyememiş olsa da, bugün bir “yazıhane sahibi” olarak “yazıhanelerin küçüklüğünden” şikayet ediyor.

Ahmet Tan Karaosmanoğlu‘nun dediği gibi “geçmiş olsun”…

Belediye yönetimi ne yapacak?

Bülent bey kusura bakmayın” deyip, terminali yıkıp yeniden mi yapacaklar?

Şahsen ben tavsiyede bulunabilirim… Eğer Allah nasip eder otogar tamamlanıp, hizmete açılırsa iki yazıhane kiralar, tek yazıhane haline getirirsiniz.

Sayenizde Muğla’da bu işler böyle yürüyor…

Mustafa arkadaşımızın haberinde Karakuş özetle şöyle demiş:

Penceresi de bulunmayan bu bölümde arkadaşlarımız çok zorlanacaklar. 7 Ağustos’ta ihalesi yapılacak. Bizler ihaleye kadar şikayetimizin değerlendirilerek yazıhane alanında tadilat çalışması yapılmasını istiyoruz. Belediyeye 1 yıldır sayısız müracaatta bulunduk. Bize araştırmalara göre 7 metrekarenin yeterli olacağını söylediler. Yarın garaj yapımı bu şekilde tamamlanırsa problemler daha da büyüyecek.

TOBB Yönetim Kurulu Üyeliği bir işe yaramamıştı… GİK Üyeliği yarar mı diyeceğim, ama…

xx           xx           xx

Ben bu yazıyı kaleme alırken Muğla Kamyoncu, Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Arif ÖzerS plakalı öğrenci çeken turizmde çalışan esnafimıza hayırlı olsun. Öncelikle bu kararin çıkması talimatını veren Büyükşehir belediye başkanımız Syn Dr Osman Gürün’e ve tüm UKOME Kurulu Üyelerine Muğla şoför esnafımız adına sonsuz teşekkür eder, saygılar sunarım. UKOME Kurul Üyesi Arif Özer” diye, karar fotoğrafı ile paylaşımda bulundu.

Şoför esnefından biri “Konu ne abi fotoda tam belli olmuyor” diye yazınca, Arif  ÖzerBar, disko, plaj servisi yapamaz ibareleri kaldırıldı.” diye karşılık verdi. Bu sefer ben “Terminallerden şehir merkezine yolcu taşınması?” diye devreye girdim. Yanıt gelmeyince soruyu “Taşınabilecek mi?” diye yineledim. Sonra “Büyükşehir Belediyemiz MUTTAŞ’a bağlı araçlarla hizmet verecektir.” yanıtı geldi. Sorumu “Paralı mı?” diye sürdürdüm. Arif Özer ise “Büyükşehir Belediyesinde çalışan araçlarımızın fiyat konusunda karar alma yetkisi Büyükşehir Belediyesi Meclisi ve UKOME Kurulu’ndadır.” diye yanıt verdi. Yetkinin nerede olduğunu öğrenmiş olduk… (!)

Sohbeti “Paralı oldu yani…” diye noktaladım.

Yazıhanecileri bu konuda ilgilendiriyor, ama Karakuş söz konusu haberde bu konuda şikayet etmemiş…

Allah bazı oda başkanlarından hepimizi korusun…

———————————–                                                     ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Giden sizin için çok değerli de olsa, kapıyı örtün ki; içeride kalanlar üşümesin. (Paulo Coelho)

ÇİVİ

Bisiklet Gönüllülerinden Mimar Ebru Soydaş Çakır “İnsanlık nereye gidiyor diye sorsam? Cehennemin dibine diye cevap veriyorum beklemeden sizi…” diye paylaşımda bulunmuş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.