Menteşe esnafı dertli « Hamle Gazetesi

Menteşe esnafı dertli

Bu haber 13 Ekim 2014 - 0:38 'de eklendi ve 1.142 kez görüntülendi.

snafdertliMuğla’da AVM sayısının artması özellikle Menteşe İlçesi’nde ki küçük esnafı zor durumda bıraktı. Kurban Bayramı’nın ardından işlerinin durgunlaştığını belirten Menteşe esnafı, AVM’lerin de işlerin durgunluğuna çok büyük etken olduğuna dikkati çektiler.

Haber Merkezi

Muğla’da AVM sayısının artması özellikle Menteşe İlçesi’nde ki küçük esnafı zor durumda bıraktı.

Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde bulunan küçük esnaf işlerin durgunluğuna dert yanarken, aynı zamanda belediyenin çalışmalarının esnaflara bir katkı sağlamadığı iddia ettiler. Özellikle tarihi Arasta Çarşısı bölgesinde belediye tarafından geçtiğimiz yıllarda yapılan restorasyon çalışmalarının eksik bırakıldığını iddia eden Arasta esnafı, müşterilere daha çok ilgi çekebilmek için belediyenin şehrin içine daha çok hizmet etmesini gerektiğini söylediler.

İşlerin uzun zamandır durgun olduğunu belirten Aratsa çarşısı bölgesinde bulunan esnaflardan Metin Bakırkaya, 30 yıllık esnaf olduğunu belirterek, “ Muğla’nın yerlisiyim. Muğla’da AVM’ler açıldıktan sonra işlerin düştüğü çok fark edildi. İş yerimde çanta satıyorum. Genellikle iş yerime gelen müşteri profili aile oluyor. Öğrenci kesimi çok az geliyor” dedi.

Genellikle boş kalabalık

Tarihi Arasta Çarşısında işlerin bayramdan önce ve sonra düşük olduğunu dile getiren terzi Saffettin Korkmaz eskiden Arasta’da insanların omuz omuza gittiğini dile getirerek , “Arasta zamanında çok kalabalıktı. İnsanlar kalabalıktan yürüyemezdi. Şimdi ise parmakla adam sayıyoruz. 27 yıldır, terzilik yapıyorum ve Arastanın geçmişini çok iyi bilirim. AVM’ler açıldıktan sonra eve para götüremez olduk. Bayramlarda sadece biraz hareketlenme görüyoruz o kadar. Buda genellikle boş kalabalık oluyor” diye konuştu.

Yeni insan yüzü ben hiç görmedim

Belediyenin çok hataları olduğunu ifade eden Çayocağı işletmecisi Feridun Özturt ise, işlerin durgunluğundan dertli olduğunu kaydederek, “Belediyenin çok hataları var. AVM’ler açılmış olabilir. Tarihi Arasta Çarşısı’na insanların ilgisini çekebilecek bir şey yapılmalıydı. Bunun yanı sıra şehri genişletmelidirler. Yeni insan yüzü ben hiç görmedim” şeklinde konuştu.

Esnaf korunmalı

Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, küçük esnafın korunması gerektiğini belirterek, “Biz yıllardır AVM’lerin şehir merkezlerine 7- 10 km uzaklıkta olması için çalışıyoruz. Bir tek Ecevit hükümeti döneminde böyle bir girişim oldu onda malum kriz gerçekleşince kaldı. Konfederasyon olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Milas Belediyesi AVM’leri engellemek için ticari alanı konut alanına çevirmişti, ancak buda geçici bir çözüm. Biz tüm siyasi partilerden esnafın yanında yer almalarını istiyoruz. Esnafı korumak için AVM’lerin şehrin 7-10 km dışına çıkarılmalı. AVM’ler toplamda 300 personel çalıştırırken, esnafımız toplamda yanlarında çalıştırdıkları personelle bu sayıyı zaten geçiyor. Kaldı ki AVM’lerin kazandıkları paralar zaten burada kalmıyor. KDV dışında devlete de bir katkıları yok” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.