“Menteşe Devlet Hastanesi” « Hamle Gazetesi

“Menteşe Devlet Hastanesi”

Bu haber 15 Mayıs 2018 - 1:29 'de eklendi ve 2.888 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Evet, Menteşe Devlet Hastanesi ile ilgili gelişme var. Seçim vaadi değil…

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan adına Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Uzman Dr. Pınar Koçatakan tarafından ilgili genel müdürlüklere Menteşe Devlet Hastanesi’nin açılışı ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Bakanlığa bağlı 9 Daire Başkanlığı’na yapılan bilgilendirmede,  555 yataklı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanında afiliasyon sonucu ortadan kalkan Muğla Devlet Hastanesi yerinde 100 yataklı Menteşe Devlet Hastanesi’nin hizmete açılacağı bildirildi.

Bu bilgilendirmenin anlamını sorduğum İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer, “Bunun anlamı yeni yıla Devlet Hastanemiz ile girmektir” dedi.

xx        xx        xx

Muğla Tıp Fakültesi ve Eğitim Araştırma Hastanesi denilince akıllara gelmesi gereken ilk isim dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Diş Hekimi Seyfi Terzibaşıoğlu’dur.

Tıp Fakültesi ve hastanesi Terzibaşıoğlu’nun milletvekilliğinin hayallerinden biriydi. Bu hayali Hamle Gazetesi olarak o zaman biz dillendirdik. Hiç peşini de bırakmadık… Tıp Fakültesi’ni dillendirmeye başladığımızda karşı çıkan, bizimle dalga geçen gazeteler ve arkadaşlarımız olmuştu!

Oysa üniversitelerimizle birlikte kurulan, Aydın ve Denizli başta olmak üzere 20 üniversitenin büyük bölümünde Tıp Fakültesi ve hastaneleri çoktan kurulmuş, faaliyete geçmişlerdi…

Muğlalı hala gecenin 04.00’ünde, 05.00’inde İzmir’deki Tıp Fakülteleri’nde şifa aramak için yollara düşmekteydi…

Bugün Tıp Fakültemiz ve hastanemiz var, ama halen insanlarımız Aydın’a, İzmir’e şifa aramaya, yoğun bakım yatak yetersizliği yüzünden de Fethiye’ye, Antalya’ya, Denizli’ye sevk edilmekte… (!)

Çünkü siyasilerin ilgisizliğinden, meslek odalarının sahip çıkmamasından, basınımızın “fikri takipçi” olmamasından, dönemin İl Sağlık Genel Sekreterliğinin ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün basiretsizliğinden başta kardiyoloji ve onkoloji olmak üzere bazı ameliyathaneler ve servis veya üniteler unutuldu.

Fark edildiğinde yeni Eğitim Araştırma Hastanesi açılışa hazır hale gelmişti. Çünkü Ankara’dakiler Muğla’ya Devlet Hastanesi imkanlarına sahip bir hastaneyi uygun görüp, ona göre bir hastane inşaatını ve donanımını ihale etmişlerdi!

xx        xx        xx

Bugün hala varlığı ile övünemesek de sevindiğimiz Eğitim Araştırma Hastanesi çok önemli eksiklerle hizmete girdi.

Eksikler inşası devam eden “J Blok” ta gideriliyor ve tamamlandığında bunca yıl sonra övünebildiğimiz bir Üçüncü Basamak Sağlık Hizmeti veren Eğitim Araştırma Hastanemiz olacak.

Her türlü operasyon ve müdahale yapılabilecek. İnşallah garajdan gecenin saat 04.00’ünde, 05.00’inde İzmir’e otobüs kaldırılmaz olacak…

İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer’e “J Blok ne zaman hizmete girecek?” diye sordum.

Ağustos’ta hizmete girebileceğini söyledi. İnşallah…

Tekrar başa dönersek, yayınlarımız sayesinde Prof. Dr. Şener Oktik rektörlüğündeki üniversitemiz Senatosu’nun direnci kırıldı ve adeta bir dekatlon yarışı gibi zorlu süreç sonunda bugünlere geldik…

Bugün CHP Muğla Milletvekili olan Prof. Dr. Nurettin Demir Tıp Fakültesi’nin Kurucu Dekanı olmuştu…

Dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır’dı. Nurettin Demir’in elinde fakültede solcular kadrolaşır diye, ayrılmış kaynak ve kadroların kullanılması uzun zaman geciktirildi. Dolayısıyla Muğla’nın bu nimetten yararlanması da geciktirilmiş oldu. Tabi bu zorlama Nurettin Demir’e milletvekilliği getirdi…

Aynı günlerde Devlet Hastanesi binasının “depreme dayanıklı olmadığı” ve “Tıp Fakültesi Hastanesi”nin yer seçimi gündeme geldi. Nasıl oldu ise Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır ve mülga Muğla Belediyesi Başkanı Op. Dr. Osman Gürünyer seçiminde” anlaşıverdiler.

Yeni hastane Düğerek yolu üzerindeki Vakıf arazisine yapılacaktı ve söylentilere göre TOKİ marifetiyle Devlet Hastanesi’nin yerinde “rezidans” yükselecekti…

xx        xx        xx

Muğla, Muğlalı Tıp Fakültesi konusunda iki milletvekiline; Diş Hekimi Seyfi Terzibaşıoğlu’na ve Prof. Dr. Yüksel Özden’e minnet borçludur…

Dönemin Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden sayesinde yer seçimi yanlışından dönüldü ve Eğitim Araştırma Hastanesi bugünkü yerine yapılabildi. O ara yaşanan bir seçimde Başkan Gürün bir kahve söyleşisinde Milletvekili Nil Hıdır ile anlaştıklarını, ama Milletvekili Özden ile anlaşamadıklarını söylüyordu…

Biz bu köşeden yer seçiminde de Milletvekili Özden ile birlikte hareket etmiştik.

Toparlarsak Tıp Fakültesi ve Hastanesi sürekli “yol kazasına” uğradı ve bu yüzden çok gecikti…

Tıp Fakültesi’nin öğrenci kabul edebilmesi için bir hastaneye sahip olması gerekiyordu. Bunun üzerine Devlet Hastanesi afiliasyon uygulaması sonucu Tıp Fakültesi ile “ortak” kullanılır hale getirildi.

Devlet Hastanesi doktorları ve yerel yönetim cephesi buna karşı çıktılar. Kıyametler koptu…

Afiliasyona ilkesel olarak karşı olmamla birlikte zorunluluktan doğan geçici uygulamalara evet diyenlerdenim… O günlerde Muğla’da afiliasyonu savunan tek gazeteciydim…

Göç yolda düzelir” sözüne de hep inanmışımdır. Herkesten farklı olarak, “Önce Tıp Fakültesi faaliyete geçer, sonra kendi hastanesi yapılır ve biz ikinci basamak sağlık hizmeti veren Devlet Hastanesi’ne yine kavuşuruz ve iki hastanemiz olur” düşüncesinde oldum ve bunu savunarak çok tepki gördüm… Geldik bugüne… Haklı çıktığım için çok mutluyum.

xx        xx        xx

Aslına bakılırsa neredeyse haksız çıkacaktım… Muğla’da sağlık hizmetlerini yönetenlere göre, Devlet Hastanesi’ne gerek yoktu ve bunu siyasilere de inandırmışlardı!

Hamle Gazetesi bu algı operasyonunun üzerine de gitti… Muğla Ortak Akıl Birliği (MOAB) kuruldu. İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ile Hayati Nizamoğlu, Hafize Nizamoğlu Acar, AK Parti kurmaylarından Av. Mustafa Çelebi, Ziya Ercan, Süleyman Reyhan, Mustafa Toksöz ve Dr. Kamil Aslan ile Üniversite’den Ünal Bozyer’in de bulunduğu MOAB çok yönlü girişimlerde bulundu. Odalardan imza topladı, ama AK Parti MKYK Üyesi ve MUTSO Başkanı Bülent Karakuş’tan imza alınamadı.

Yine de Milletvekili Nihat Öztürk’ün sahiplenmesiyle yol alındı… Bu arada üyemiz Dr. İkender Gencer’in yeniden İl Sağlık Müdürü görevine getirilmesi çok büyük şans oldu…

Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum…

xx        xx        xx

Bakan adına Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Uzman Dr. Pınar Koçatakan imzası ile yapılan bilgilendirme dağıtımında, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni hizmet binasında Al grubu rolünde 555 yatak kapasitesi ve 2 diş ünitiyle 21.12.2017 tarih ve 2392 sayılı Bakanlık Makam Onayı ile hizmet vermeye başlamıştır. Muğla ili merkezinde bulunan eski hastane binasının ‘Menteşe Devlet Hastanesi’ adı altında 100 yatak kapasiteli C grubu rolünde hizmet vermesi 09.05.2018 tarih ve 1181 sayılı Bakanlık Makam Onayı ile uygun görülmüştür. İşlemlerde aksaklık yaşanmaması için konunun ilgili birimlere tebliği hususunda bilgilerinizi bilgilerinizi ve gereğini arz ve rica ederim.” denildi.

Dağıtım Muğla Valiliği İl Sağlık Müdürü ile birlikte Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne, Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’ne, Strateji Geliştirme Başkanlığına, Denetim Hizmetleri Başkanlığına, Sosyal Daire Başkanlığına, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına yapıldı.

İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer bu dağıtım ile ilgili şu bilgileri verdi:

Bu onay değil bilgilendirme yazısı. Bildiğiniz gibi onay çıkalı çok oldu ve biz hastane binamızın depreme dayanıklı hale getirilmesi ile ilgili ihale ve projeleri yaptık. Projeler şu anda üniversitemizin mühendislik bölümlerinde tetkik ediliyor. Bunun ardından güçlendirmeye geçilecek. Bilgilendirmenin sebebi ise ilgili dairelerin hastanemiz ile ilgili her türlü araç gereç ve personel yönünden hazırlıkları yapmaları. Sorun çıkmazsa Muğla’mız yeni yıla yeni hastanesi ile girer.

Hadi hayırlısı…

——————————                                                              ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: ‎İnsanı en çok üzen şey, ummadıkları kişiler adam olurken, adam sandıklarının insan bile olamamış olmasıdır. (Adam Fawer)

ÇİVİ

Ulaştırma Daire Başkanlığı, Demircioğlu Otel önündeki otoparkla ilgili davayı kaybetmiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mesut Sarioglu 15 Mayıs 2018 / 20:21

100 yatak çok az.Bence 200-250 ideal.Hastane açıldıktan altı ay sonra keşke denileceginden adım gibi eminim.Servislere 5 yatak mi verilecek.Yatak sayısının arttırılması için gündem oluşturulmalıdır.