Menteşe Devlet Hastanesi « Hamle Gazetesi

Menteşe Devlet Hastanesi

Bu haber 19 Kasım 2018 - 0:55 'de eklendi ve 3.521 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

2011 seçimlerinden sonra seçilen milletvekili Yüksel Özden beni aradı. Oy yüzdesinin artmasında önemli katkım olduğunu, bundan sonra da beraber çalışmayı isteğini söyledi. Ben de, Ak Parti’nin toplantılardan hoşlanan kültürünü bildiğim için; iş hayatıma geri döneceğimi, Muğla ‘ya, çalışanlarıma ve aileme karşı sorumluluklarım bulunduğunu, beklentilerini karşılayamayabileceğimi ama Eğitim Araştırma Hastanesi’nin ve dar gelirliler için TOKİ konutlarının yapılmasının kalbimi kazanmak için yeterli olduğunu söyledim.

Birçok yakınım ve tanıdığımın teşhis ve tedavide İzmir’ e muhtaç olmasından son derece rahatsızdım. Muğla’ da sağlık sektörünün çok geri kaldığını düşünüyordum.

Eğitim Araştırma Hastanesi için o kadar çok kişi konuştu ki, ortak akıl oluşamadı ve çok zaman kaybettik. Ama bugün sahip olduğumuz muazzam bir sağlık tesisine kavuştuk. Emeği geçenlere minnet borçluyuz.

Eğitim Araştırma Hastanesi yapılırken, teknik ve bilimsel olarak incelemeye başladık. Gördük ki, bu yeni hastane yüklendiği yeni görevlerin de etkisiyle kısa zamanda kapasite olarak yetersiz kalacaktı. Birinci kademe olarak aile hekimliği, ikinci kademe olarak ilçe hastanesi, üçüncü kademe olarak Eğitim Araştırma Hastanesi olmalıydı.

İlk olarak 2016 yılının son haftasında gazete sahibi arkadaşlarımı bir akşam yemeğine davet ettim. Hazırladığım raporu kendilerine verdim ve Menteşe Devlet Hastanesi’nin zorunluluk olduğunu anlatarak, ortak hareket etme teklifinde bulundum. Sağ olsunlar büyük destek verdiler.

2017 yılının ilk haftasında ise, yine gazete sahibi arkadaşlarımız, sağlık sektörünün kamu yetkilileri, başta rektörHarmandar ile Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydoğan’ın da katıldığı bir toplantıyı, üniversitemizin davetiyle gerçekleştirdik.

Bu toplantıda ortak akıl oluşturamadık ama üniversite camiasının desteğini aldık. Ancak kamu tarafı pek ikna olmamıştı.

Konuya bir STK’nın sahip çıkması gerekiyordu. O dönem şahsımın, Hamle Medya Grubu yöneticisi Hafize Nizamoğlu Acar’ın, gazeteci- yazar Özcan Özgür’ün, Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Ziya Ercan’ın, Avukat Mustafa Çelebi’nin, akademisyen Ünal Bozyer’in, Dr. Kamil Aslantaş’ın, Makine Mühendisi Mustafa Toksöz’ ün, esnaf Süleyman Reyhan’ın, Sağlık İl Müdürü İskender Gencer’in kurduğu MAB ( Muğla Ortak Akıl Birliği) haklı isteğe sahip çıktı.

Ankara ayağında Sağlık Bakan yardımcısı Baha Öğütken’ den destek istedik. Çok yardımcı oldu. Bu esnada iktidar milletvekili Nihat Öztürk de konuya destek verdi. Biraz gecikerek olsa da İl Başkanı Kadem Mete de sahip çıktı.

Süreç hızlanmaya başlamıştı. Basın, sivil toplum, halk ve siyasi irade tek noktada yoğunlaşmış, Muğla tarihinde belki de ilk kez tabanın sesi gür çıkmış ve isteğimiz karşılık bulmuştu.

CHP kanadı hizmetin rekabete kurban gitmemesi için, siyasi malzeme yapmadı. İktidar kanadı halkın isteğine sahip çıktı.

Bu işler olurken, Eğitim Araştırma Hastanesi açıldı. Kısa sürede yüksek yoğunluğa ulaştı. Öngörülerimiz doğru çıkmıştı.

Milletvekili Yelda Erol Gökcan ihale safhası ve 2019 da bitirilmesi konusunda güzel çalışmalar yaptı. Şimdi 22 Kasım’ da Menteşe Devlet Hastanesi’nin ihalesi yapılıyor.

Bizim ise, Menteşe ilçemizin bir sağlık merkezi olması hedefimiz var. Eğitim Araştırması, devlet Hastanesi ve olmazsa olmazı özel hastanesiyle Menteşe’nin, ilin sağlık merkezi haline gelmesi fikri gerçekleştirilmiş olacak.

Bundan sonraki safhada, Eğitim Araştırma Hastanemizin eksiklerinin giderilmesi, önce bölgemizde, sonra ülkemizde, hiç olmazsa bazı branşlarda merkez olmasını sağlamak amacımızdır. Hepimizin eli taşın altındadır. Başarmak üzereyiz, istersek başarabileceğimizi görüyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.