Menteşe Belediyesi’ne restorasyon ödülü

Bu haber 15 Kasım 2017 - 1:45 'de eklendi ve 484 kez görüntülendi.

Menteşe Belediyesi, Kentsel Sit Alanı içerisinde yer alan Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi yanındaki tarihi evdeki başarılı restorasyon çalışması nedeniyle, TMMOB ( Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ) Şehir Plancıları Odası tarafından “Prof. Dr. Raci Bademli İyi Uygulama Ödülüne”  layık görüldü.

Haber Merkezi

Menteşe Belediyesi, Kentsel Sit Alanı içerisinde yer alan Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi yanındaki tarihi evdeki başarılı restorasyon çalışması nedeniyle, TMMOB ( Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ) Şehir Plancıları Odası tarafından “Prof. Dr. Raci Bademli İyi Uygulama Ödülüne”  layık görüldü. Ödülü, Konya’da düzenlenen “Planlamada Kırsal Alanlar ve Bölge”  temalı 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü Kolokyumunda Menteşe Belediyesi adına, İmar ve Şehircilik Müdürü Sami Tomurcuklu aldı.

Menteşe’de 400’e yakın tescilli sivil mimarlık örneği taşıyan yapının bulunduğunu belirten Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Yeni kurulan bir belediye olmamıza rağmen, kültürel miraslarımıza sahip çıkıyor, Kentsel Sit Alanı içerisinde bulunan tarihi yapılarımıza her geçen gün yenilerini ekliyoruz. Bu anlamda, TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın Konya’da düzenlediği 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü Kolokyumunda, harap durumda bulunan Tescilli bir yapıyı restore – rekonstrukte edilmesi yoluyla, kente kültürel bir kullanım kazandırmamız ve iyi bir finansal yönetim becerisi kullanarak, restorasyonunu gerçekleştirmemiş olmamız başarılı bulunmuş ve bu nedenle ““Prof. Dr. Raci Bademli İyi Uygulama Ödülü” verilmesi uygun görülmüştür. Bu ödülü almaktan mutluyuz, gururluyuz. Bundan sonrada kültürel miraslarımıza sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarma adına, kentimizin tarihi dokusunu korumaya ve kent kültürüne katkıda bulunacak projeler üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

Prof. Dr. Raci Bademli İyi Uygulamalar Ödül Yarışması, TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından 2003 yılından bu yana her iki yılda bir düzenleniyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.