Menteşe Belediyesi Canlı Yayında « Hamle Gazetesi

Menteşe Belediyesi Canlı Yayında

Bu haber 08 Ocak 2015 - 23:20 'de eklendi ve 1.808 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Osman Gürün’ün Belediye Başkanlığı’nda Belediye Meclisi toplantıları pek izlenmezdi. Ben bir kere gitmiş, bir daha da gitmemiştim. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak kullanılan tarihi yapıda meclis toplantıları için ayrılan “oda” da “Belki basında gelir” düşüncesi içinde bir düzenleme yapılmamıştı.

Çok önemli toplantılara (genellikle muhalif meclis üyelerinin uyarıları ile) meslektaşlarım gitmeye devam etmişti. Zaman içinde meclisten naklen yayın yapılacağını duyup sevinmiştik. Ama ne oldu ise sonra belediyenin web sitesine meclisten sonra “yükleneni” izleyebilir olmuştuk. Ne kadarını görmemiz isteniyorsa o kadarını görebiliyorduk!

xx        xx        xx

Tabi “Meclis Salonu” yetersizliği binanın tarihi bir bina olmasından kaynaklanıyordu. Belediye Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’ne harcadığı para ile güzel bir belediye sarayı yapabilirdi… O tarihi yapı da üniversitemizin fakültelerinden biri haline getirilebilirdi.

Ancak Başkan Gürün tarihi bir kentte Belediye Başkanlığının tarihi bir yapıda olmasını savunuyordu. Oysa tarihi bir kentte güzel sanatlar veya mimarlık gibi bir fakülteye de tarihi bir yapı yakışırdı! Bakalım yeni Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası yapıldığında Başkan Gürün o tarihi yapıyı işgal etmeye devam edecek mi?

xx        xx        xx

Bilindiği gibi (söylemesi, yazması hala zor geliyor) Muğla Belediyesi artık Menteşe BelediyesiMuğla adı Büyükşehir’e verildi. Sanki Muğla ili geçmişte Menteşe Beyliği değil, “Muğla Beyliği” imiş gibi… (!) Bu ayıp, sızlayan bir yara olarak kalmaya devam ediyor.

Neyse… Bahattin Gümüş başkanlığında Menteşe Belediyesi ile Muğla gerçek anlamda bir şeffaflık yaşıyor. Bunu ilk MHP Grubu’nun verdiği bir önergenin tartışılması sırasında gördüm.

xx        xx        xx

MHP’li Meclis Üyeleri, Muğla’nın ısınmasında kaçak kömür kullanıldığını, bu konuda önlemler alınması için “komisyon” kurulmasını önermişti. Bu duyarlılık ürünü öneriye Belediye Başkanı Gümüş şöyle yanıt vermişti:

Bu konuda önlemler alınmış durumda. Zabıta çalışıyor. İsterseniz Zabıta ile görüşün, çalışmalarını izleyin, tatmin olmazsanız komisyon kuralım

MHP’li üyeler Başkan Gümüş’ün önerisini yerine getirdiler mi, ne yaptılar bilmiyoruz! Şimdi konuyu tam anımsayamıyorum. Bir seferinde de AK Parti Grubu’ndan bir konuya açıklık getirilmesi istenmiş, Başkan Gümüş de (Muğla şivesi) ile “Bizim gizli kapaklı işimiz yok. İlgili Müdür burada, istediğiniz zaman dosyaları açsın inceleyin.” demişti.

Muğla sanki ilk kez bu denli şeffaf bir belediye yönetimi yaşıyor.

Öyle ki bu yılın ilk Meclis Toplantısı’nda “şuyulu yerlerin satışı” gündeme geldi. Doğrunun bulunması için konu uzun uzun tartışıldı. Tartışma sırasında Başkan Gümüş şöyle diyordu: “Aslında bu satışı Encümen kararı ile yapabiliriz. Hep öyle yapılmış. Sizlerinde bilgisi olsun diye konuyu meclise getirdik.

xx        xx        xx

Yukarıdaki satırları okuyan Menteşe Belediye Meclisi Üyeleri veya yeni yılın ilk meclisini izleyen gazeteci kardeşlerim “Sen toplantıya gelmedin ki, bunları nereden yazıyorsun?” diyebilirler. 30 Mart Yerel Seçimlerinden sonra Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir, Menteşe Belediye Meclisi’nde iki toplantı kaçırdım. Önceki gün Menteşe’de üçüncü toplantı kaçırışım oldu. Gidemedim. Evden çıktım, Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı önünde eli kolu sağlam iki kişinin önümde buzlanma sonucu kayıp düştüklerini görünce eve döndüm. Menteşe Belediye Meclisi Toplantısı’nı da bir güzel internette Menteşe Belediyesi’nin web sitesinden canlı canlı izledim… Toplantıyı kaçırsam da, olup bitenleri kaçırmadım. İşte şeffaf yerel yönetim anlayışının sonucu!

xx        xx        xx

Hava muhalefeti olmazsa haftaya Salı günü Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı’na ne yapıp, edip gideceğim. Yılın ilk meclisinin ilginç ve verimli olmasını umuyorum. Kim bilir belki ulaşıma yapılan zam tartışılır… Belki içme suyuna yapılan zam yeniden gündeme alınır. Bilemiyorum…

Geçen yılın son toplantısını “basın” için yapılan “loca”yı protesto edip, meclisin yarısında öteki meslektaşlarımla çıkmıştık. Yapılan bir eylemse biraz da o eyleme öncülük yapan bendim. Sonra pişman oldum. Belediyecilikte olması istenmeyen bir şey oldu mu komisyona havale edilir. Bizim arkadaşlarda mecliste rahat çalışmak istemiyor olmalılar ki komisyona havale edercesine sanki işi bana havale ettiler. Kendileri bilir. Ben haftaya Salı günü basın locasında değil, izleyici locasındayım!

xx        xx        xx

Evden internetten izlediğim Menteşe Belediye Meclisi Toplantısı’nda Plan Bütçe Komisyon Başkanı Mustafa Yörük AK Parti’li Üye Özlem Dural’ın ret oyu verdiği ÇTV Raporu’nu okudu. Rapor oy çokluğu ile kabul edildi. Sözleşmeli personel çalıştırılması konusunda Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’e yetki verildi. Belediye’de 2 bin 125 TL maaşlı bir Şehir Plancısı ile 2 bin 195 TL maaşlı 3 Mimar, 2 bin 65 TL maaşlı 4 Mühendis, Bin 485 TL maaşlı 5 Tekniker, Bin 500 TL maaşlı 1 Psikolog ve Bin 250 TL maaşlı 1 Eğitmenin sözleşmeli olarak çalışmakta olduğunu gördük.

Demek ki merkezi hükümet kadro vermiyor!

Bu arada kapanan beldelerden gelen geçici işçiler olduğunu, 5 ay 29 gün çalışan bu geçici işçilerin sürelerinin dolduğunu öğrendik. Bunlarla ilgili olarak ihtiyaç duyulması halinde çalıştırılması kararı alındı. Toplantıda ayrıca Belediye’nin 2014 yılı çalışmalarının denetlenmesi için bir Denetim Komisyonu seçimi yapıldı. Gizli oylama ile yapılan seçimde Komisyona CHP’den Celal Orhan, Mustafa Yörük ve Nail Kızıl seçilirken, AK Parti’den Eray Çiçek, MHP’den Miraç Özcan seçildi. CHP’li Umut Barış Baykara ve Nevzat Sarıçoban yedekte kaldı.

xx        xx        xx

Başta da belirttim. Menteşe Belediye Meclisi’nin yılın ilk toplantısını internetten canlı yayında izledim. Tabi bu canlı yayın daha izlenebilir, çekici hale getirilebilir. Yayını izlerken yerel televizyonculuğumuzun ilk yıllarını anımsadım! Sanıyorum CHP gurubunun arkasına “güvenlik kamerası” gibi sabit bir kamera konmuş. Meclis üyelerini sırtlarından görüyorsunuz.

Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve divanın yüzleri size dönük, ama seçmekte zorluk çekiyorsunuz. O sabit kameraya dokunmadan, bir de aktüel kamera veya en azından tripot üzerinde hareketli bir kamera daha devreye sokulabilir; konuşmacıların yakın çekimleri ekrana yansıtılabilir. Tabi bu kadarı için bile Menteşe Belediyesi’ni kutlamak lazım. Darısı Büyükşehir Belediye Meclisi’nin başına… İlçelerden meslektaşlarımız gelmiyorlar. Gelseler sığabilecekleri bir yerde yok. Eğer Büyükşehir canlı yayın başlatırsa, hiç değilse ilçelerdeki gazeteciler izler…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Kamil KARAKAYA 08 Ocak 2015 / 08:41

Sayın Özgür, yazınızda merkezi hükumet kadro vermiyor olmalı ibaresi dikkatimi çekti. Bir bilgiyi sizinle paylaşmak isterim, belediyeler ve özel idareler sözleşmeli personeli kadro karşılığı yani kendilerine verilen kadroların boş olması halinde bu kadro sayısını geçmeyecek şekilde ve Maliye bakanlığının tespit ettiği asgari ve azami sözleşmeli ücretlerini dikkate alarak alırlar, yani özetle belediyenin norm kadrosu yoksa sözleşmeli personel alamaz, norm kadro belediyelerde nüfusa göre belirlenir, bu kadrolara KPSS ile atanma şartı vardır ancak mahalli idareler genelde KPSS yerine bu kadrolara 5393 sayılı kanunun 49. maddesine göre sözleşmeli almayı tercih etmektedirler. Özetle kadro verilmeseydi sözleşmeli personel alamazlardı. 2015 yılında başarılar diliyorum, kaleminizin mürekkebi bitmesin.

günaydın 09 Ocak 2015 / 11:53

yazınızı okuyunca toplantıyı izledim sizde ustaları olarak foto muhabirini uyarın kapalı yerde şapka-bere takılmaz en azından o makama saygısızlık olur