Menteşe Belediye Binası Nerede?

Bu haber 21 Mart 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.544 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Köşe yazarlarının içinde en şanslı benim. Allah’a şükür bir tek benim köşenin yorumcuları var. Yanlış anlaşılmasın, elbette günümüzde internette yayınlanan köşe yazılarının hepsinin altına yorum yapılabiliyor, ama…

Bizim mesleki dilde her tuş vuruşuna “bir karakter” denir. Köşe yazılarına ve haberlere de genellikle en çok 240 karakter vuruş yapılabilir. Bizim site maşallah sınırsız!

Hal böyle olunca Allah eksikliklerini duyurmasın,  bu köşenin okurları yorumlarında coştukça coşuyorlar. Her biri bir başka köşe yazarı…

İşte o yüzden “Bir tek benim köşemin yorumcuları var” diyorum!

xx        xx        xx

Bu köşenin yorumcularının başında Mimar Ömer Kavas geliyor.  Freni yok. Benden beter, yazdıkça yazıyor. Dünkü “Garaj Alanı’na Kızıl Meydan” başlıkla yazıma öyle bir yorum yapmış, benim köşeden uzun… (!)

Okur artık uzun yazılardan hoşlanmıyor.  Kısa karsýyaka arçelik servisi yazamamak en büyük sorunum… Uzun köşe yazısını okumayan okur, uzun yorumu okur mu? Yorumların kısa tutulmasında yarar var!

Ben de genellikle çok uzun yorumlara, yayınlanma onayı vermiyorum. Bazen de emeğe kıyamıyorum.

Sevgili Ömer, biraz da işin farkında olarak yorumuna “Özcan, geçen gün eski garaj yerinden bahsedince yazamamıştım. Şimdi tekrar yazınca bırak da biraz yazayım.” diye başlamış. Ömer’in dünkü yazıma yaptığı yorum, ciddi bir emek ve birikim ürünü… Bu yüzden yayınına onay vermem gerekirdi, ama uzun olduğu için okunmayabilir diye düşündüm. Köşeme almayı uygun gördüm.

Mimar Ömer Kavas’ın “Garaj Alanı’na Kızıl Meydan” başlıklı yazıma yorumu aynen şöyle:

xx        xx        xx

Özcan, geçen gün eski garaj yerinden bahsedince yazamamıştım. Şimdi tekrar yazınca bırak da biraz yazayım. Eski garaj yerine; gökdelen de, park da, Muğla’yı simgeleştiren anıt da, Türkiye Cumhuriyeti Tarih Müzesi de, kent parkı da, alışveriş merkezi de vs. her şey olabilir.

Çok büyük alan değil, 7.000 m2… Tamamını yeşil alan yapsanız Muğla’da kişi başına düşen yeşil alanı (nüfus 65.000’ e göre) 0.108 m2 arttırır. Yani kişi başına 11 x 100 cm’lik bir artışa neden olabilir.

Kısaca 4 kişilik yemek masanızın onda biri kadar, ne kadar komik değil mi?

x

Artık her boş bulduğumuz bir alana bir şeyler yapalım sevdasından vazgeçelim. Tarım Müdürlüğü bahçesine şunu, karayolları deposuna bunu yapalım sevdasından vazgeçelim.

Büyükşehir’in en önemli asli görevi (kısaca) planlama yetkisini kullanmaktır. Önce şehrin geleceğini doğru hedefleyelim.

Muğla 50 yıl sonra ne konumda olacak, ne olmasını istiyoruz?

Bir konuda, ana dalda şehri markalaştırmanız gerekir. Hemen turizm demeyin.

Turizm bölgesel bir markadır.

Muğla merkez, yani Menteşe İlçesini planlamak gerekirse, (Aslında Muğla ile Menteşe’yi tersine yazmak isterim) Menteşe’nin hedefi ne olacak; sağlık mı, eğitim mi, spor mu, tarım mı, sanayi mi? Vs…

x

Dersiniz ki; 20 yıl sonra ben Muğla’yı öyle bir sağlık merkezi haline getireceğim ki; Ortadoğu’nun çok önemli sağlık merkezi haline getirirsin…

Veya dersin ki; eğitim merkezi haline getireceğim; Ortadoğu’dan, Kafkaslardan, Orta Asya’dan öğrenciler gelir kaliteli eğitim alır, sosyal-sportif-kültürel gelişimlerini sağlar, ikinci üniversiteyi bitirecek şekilde…

Organize olursun ve marka olursun. Dünya’daki örnekleri burada sıralamaya gerek yok.

x

Kimi aday, sanayi yapacakmış… Galiba aday sanayi deyince üç-beş 5.000 m2 lik tesisin yapıldığı yerlere organize sanayi zannediyor!

Geçen gün bir tv kanalında Yugoslavya’daki Eskoda Otomobil (reklam olmasın) Fabrikası 1930’lu yıllarda kapalı alanı 220.000 m2 (220 dönüm), şu anki kapalı alanı 2.600.000 m2 (2.600 dönüm), olan Porşe’nin (…van minut gibi Türkçe okunuşuyla….) sadece kaporta montaj kapalı alanı 360.000 m2, (360 dönüm) (alanlar doğru rakamlar)…

Şimdi birileri hemen işgüzarca cevap verebilir. “Biz şu, bu olamayız” diye. Bizim bu tip kafalarla bir b.k olma şansımız da yok zaten!

Ama 20-30-50 yıl sonra bir alanda marka olmak istiyorsan hedefini doğru seçmek zorundasın. Yoksa marka olamazsın. İsim yazmakla marka olunmaz! Ve o hedefin doğrultusunda iş olsun, dostlar alışverişte görsün anlayışıyla değil, hedefine ulaşmak için doğru çalışmak zorundasın.

HEDEFİNİ DOĞRU KOYDUKTAN SONRA NE YAPILMASI GEREKLİ İSE ESKİ GARAJ ALANINI O HALE GETİRİRSİN.

x

Muğla’nın hedefi ne, bana söyleyebilecek biri var mı? Yyooooookkkkk. Çünkü belirlenmiş, bir hedefi yok. Öyle olunca da her bulduğumuz boş alana şunu yapalım. bunu yapalım diye başlıyoruz. İşte hedefin olmazsa böyle olur.

Eski garaj alanı niye durdu? Belediye, planlarda iş merkezi-çarşı diye görülen alanı, konut- çarşı diye ihaleye çıktığı, plan notlarına uymadığı için iptal edildi. (özü itibariyle)

Mahkemelerin şuraya şunu yap, buraya bunu yapma deme yetkisi yok. Sadece senin yaptığın planlamaya uygun mu, değil mi, diye ona bakar. İş merkezi-çarşı yerine; konut- çarşı diye ihaleye çıkarsan iptal ederler ve böylece birilerini de mağdur edersin. Bunun faturasını da ödemek zorunda kalırsın!

Yıllardır mahkeme kapılarında mağduriyetin ne anlama geldiğini iyi bilirim ben. Özcan bazılarını da sen biliyorsun. 15 yıldır imar planlarının ne anlama geldiğini öğrenemediysen, bundan sonra zaten hiç öğrenemezsin!!!

Bu hatayı yapanlar da bunun faturasını ödemek zorunda kalır. Takipçisi olacağız merak etmeyin. Zaten geçen gün bir yazımda  “…vatandaşa verilen zarar…” kavramının hukukumuza girmesini yazmıştım ve örgütlü toplumun bu hakları kullanmasını istiyorum.

x

Ben size bir hesap ortaya koymak istiyorum. 2002’den beri 12 yıldır 7.000 m2 lik boş bir alan, eski garaj yeri, 2 emsal ile yapılacak: 14.000 m2 lik iş merkezi-çarşı; %50 sirkülasyon alanı, (koridor-giriş-galeri-ortak tesisler vs.); %50 inşaat alanı; 100 m2’lik dükkân yapıldığını tasarlarsak, toplam 70 mağaza… Muğla’da aylık kirayı düşünün, 12 yıl x 12 ay = 144 ay bir mağaza için, 70 mağaza için 10.080 ay kira gelirinden olmuş bir anlayış var.

Kısaca söyleyeyim belediyenin kaybı ve Muğlalının kaybı kabaca 25 milyon TL faizleri hariç.

Bunu yazınca iş merkezi yapalım dediğim kesinlikle anlaşılmasın, bizim bir projemiz var eski garaj için, sonra açıklarız. Ama herkesin tartıştığı projelerden değil, farklı bir proje. Sadece iş yapmasını bilmezsen, halka verdiğin zararı ortaya koymak için hesap yaptım.

x

Yazı uzun oldu. Yeşil alan nasıl olmalı, Muğla nasıl bir yeşil alana sahip olmalı, halkın ulaşımı nasıl olmalı, derelerimizi niye kapattık, (pisliğimizi kapatmak için), garaj nereye nasıl taşınmalı gibi…

Daha sonra parça parça, Özcan yayına izin verirse yayınlarız.

Yalnız Muğla için bir projemi yazmak ve canı gönülden yapılmasını istiyorum.

15 yıllık olmasına rağmen yetersiz kalmaya başlayan Muğla Adliyesi’nin kapısında ‘Menteşe Belediye Binası” (ilçe) yazısını görmek istiyorum.

Hadi tartışın bakalım adliye nerede olacak diye!!!

Özcan al projeyse proje!!!

Bu fikirden telif hakkımı isterim!!!

ÖMER’E NOT: Sakın heves etme. Yeni bir yorumunu köşeme almam. İstersen Hamle’de seninde köşen olur. Lütfen kısa yorumlar…:)))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ömer KAVAS 21 Mart 2014 / 02:06

ÖZCAN,
YORUMA İZİN VERMEYİNCE DEDİM Kİ, BANA DERİNDEN ve İNCEDEN BİR !!!…SELAAAM…!!! GÖNDERDİ DİYE.
PARÇALAYIP 1,2,3… DİYE NUMARA VERSEM YAYINLAR BELKİ DEMİŞTİM AMA KÖŞENDE YAZDIN, TEŞEKKÜRLER.
Kısa yazınca anlatmak istediğimi tam anlatamıyorum, O zaman da çok eleştiri alıyor, eksik çalışma oluyor.
BU ÇALIŞMA; MUĞLA İÇİN —10 YILLIK SÜRE İÇİN— ŞU ANA KADAR HAZIRLANAN 56 DEV PROJE VE 16 ANİMASYON ÇALIŞMASINDAN OLUŞTURMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ BİR KİTAP ÇALIŞMASINDAN,
GAZETE DE YAYINLANABİLECEK YORUM ŞEKLİNE GETİREREK YAZMAYA ÇALIŞIYORUM AÇIKÇASI,
ZAMAN VE DUYGUSAL SEBEPLERLE (Davalarımızı biliyorsun) BU DÖNEME YETİŞTİREMEDİĞİMİZ İÇİN YAYINLAYAMADIM-DIK….
Gazeteye-Sana yazmamın nedeni de; uçuk kaçık da olsa projeler noktasında Muğla’lının bölgesine Şehrine sahip çıkabilmesi için TARTIŞMA ORTAMI YARATMAK,
“…Güçlünün…” arkasında kuyrukçuluk yapanları sevmiyorum. Tanrı her şeyi İnsanoğluna vermiş, ama bazıları en değerlisi olan AKLINI kullanmıyor. Biz Kuyrukçu olmadık da ne oldu!!!??? Mahkeme kapılarına abone olduk. Kuyrukçulara bakıyorum 4 KÖŞE. (HALİMDEN MEMNUNUM AYNEN DEVAM).
BELKİ DAHA SONRA BİR SALON TOPLANTISI DÜZENLEYEREK TARTIŞABİLİRİZ.
BİRİLERİNİN ÇIKARI DOĞRULTUSUNDA veya ÇIKAR İÇİN PROJE HAZIRLAMAK YERİNE MUĞLA’NIN ÖNÜNE HEDEF KOYMAK, HEYECAN YARATMAK. (Tabii Yaratabilirsek)

Celal Şakıyan 21 Mart 2014 / 22:04

Menteşe’nin Topografik yapısı çanak şeklinde, hava kirliliği artan nüfus oranında artmakta olduğunu ve doğal gazdan da fazla bir yarar olmadığını Ankara’da görüyoruz. Bu çanağın nüfusla ilgili istihap haddi konusunda da düşünülmelidir.
Mevcut yerleşim alanında da Trafik yoğunluğu ve kent içi otopark kapasite artırılması , ve bu konularda sorun yaratacak yapılaşmaların kent merkezinde oluşmasına izin de verilmemesi konularında tartışmaya açılmalıdır.
Nazım Plan yetkilisi B.Ş.B. meclisinde de Menteşe temsilcilerinin gayretleri oranında ve toplumun nabzını tutmaları oranında Menteşe sağlıklı ve demokratik gelişmesini devam ettirecektir.