Memurlar için toplu sözleşme görüşmeleri başladı

Bu haber 06 Ağustos 2015 - 17:56 'de eklendi ve 781 kez görüntülendi.

memurlar651165651651Muğla Memur-Sen İl Başkanı Önder Uçak, il binasında düzenlediği basın açıklamasında 2016–2017 yıllarını kapsayan ‘3.Toplu Sözleşme Görüşmeleri’ ile ilgili bir açıklaması düzenledi.

Mert Can Kaymak

Muğla Memur-Sen İl Başkanı Önder Uçak, İl binasında düzenlediği basın açıklamasında 2016–2017 yıllarını kapsayan ‘3.Toplu Sözleşme Görüşmeleri’ ile ilgili bir açıklaması düzenledi.

3 milyon 2 yüz  bin  kamu çalışanı  ve  bir  milyon dokuz  yüz bin kamu emeklisinin maaşlarına yapılacak yüzdelik oran ile diğer iyileştirmelerin  belirleneceği 3. toplu sözleşme müzakerelerinin başladığını belirten Memur-Sen Muğla Başkanı Önder Uçak, “Toplam 5 milyon insanı doğrudan,  eşi ve çocuklarıyla beraber 20 milyon insanı ilgilendiren bu sürecin çalışanların lehine sonuçlanması için Memur-Sen olarak 11 hizmet kolunun tamamında yetkili Konfederasyon olarak, Kamu Sendikaları Heyet Başkanı olarak masada çalışanları temsil ediyoruz. Taleplerimiz karşılanana kadar da masada görüşmeler devam edecektir. Kamu görevlileri, Devletin toplumla temasını sağlamak, devleti temsil etmek, devlet adına topluma hizmet etmek ve ülkemizin geleceğini inşa etmek gibi önemli bir sorumluluğu yerine getirmektedirler. Bu nedenle kamu görevlileri, bu sorumluluklarını yerine getirirken, görev ve  yetkileriyle doğru orantılı olarak  mali, sosyal ve özlük haklarıyla donatılmalıdır. Bu manada taleplerimizin genel hatlarıyla yer verildiği özet bilgiyi şimdi sizlerle paylaşıyoruz. Hizmet kollarımızdaki 11 sendikamızda süreç içerisinde toplu sözleşme ile ilgili tekliflerini ve değerlendirmelerini sizlerle ve kamuoyuyla paylaşacaklardır” dedi.

Kadrolu iş istiyoruz

Memur-Sen konfederasyonu olarak iş güvencesine dokundurtmadan toplu sözleşme hakkının elde edilmesini başarı olarak gördüklerini ifade eden Uçak, “Bütün kamu görevlilerinin istihdam yönü ile iş güvencesine sahip olması en büyük hedefimizdir. Bu çerçevede 4/B ve 4/C kapsamında istihdam edilen arkadaşlarımız için kadro istiyoruz. Bunun yanı sıra üniversiteli işçiler ve KİT personelinin de istekleri halinde kadroya geçirilmesi teklifimizi masaya taşıdık. Kuralsız ve düzensiz çalışma olarak gördüğümüz, insan onuruyla bağdaşmayan taşeron çalıştırmaya da şiddetle karşı çıkıyoruz” diye konuştu.

Dört teklifimiz var

Uçak açıklamasına şöyle devam etti:

“Hükümet teşvik paketleri açıkladı, istihdam paketleri açıkladı, vergi paketleri açıkladı ancak kamu görevlilerine ve emeklilerine yönelik sosyal teşvik paketi açıklamadı. Toplu sözleşme masası bu eksikliği gidermesi için hükümete bir fırsat olacaktır. Bu çerçevede toplu sözleşmelerimizin gövdesini oluşturan dört teklifimiz; yüzdelik zam+ taban aylığa zam+refah payı+ enflasyon farkı olacaktır. Bu dörtlü pakete vergi kesintisi kaynaklı maaş kayıplarının tazmini,  ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, kadın ve engellilere yönelik taleplerimiz, ek gösterge adaletsizliğinin giderilmesi, aile yardımı, doğum yardımı, ölüm yardımı, kreş yardımı, yemek ve ulaşım yardımı gibi sosyal hak ve yardımlara ilişkin teklif ve taleplerimizin olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz.”

Enflasyonu ezen bir maaş istiyoruz

Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine yönelik taleplerini dile getiren Öner Uçak, “2016 yılında; Birinci Altı Ayda %8, ikinci Altı Ayda %8 ve 1 Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere taban aylığına 150 TL Zam+ 2015 yılı ekonomik Büyüme Oranının %50’si ve üç aylık dönemlerdeki büyüme oranları kadar Refah Payı artışı+ Enflasyon farkı istiyoruz. 2017 yılında; Birinci Altı Ayda %7, ikinci Altı Ayda %7 ve 1 Ocak 2017’den geçerli olmak üzere taban aylığına 100 TL Zam+ 2017 yılında  üç aylık dönemlerdeki ekonomik büyüme oranı kadar Refah Payı artışı+Enflasyon farkı istiyoruz. Bu kapsamda en düşük devlet memuru 15. Derecenin 1. Kademesinden bekar hizmetlinin 1.975.00 TL olan maaşı 1 Ocak 2016’da 2.356.00 TL, yıl sonunda ise 2.732.00 TL olacaktır. Bu şekilde maaşında %28.89 artış söz konusudur” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.