Memur-Sen’den toplu sözleşme açıklaması

Bu haber 28 Ağustos 2015 - 10:50 'de eklendi ve 661 kez görüntülendi.

MEMUR-SEN’DEN TOPLU SÖZLEŞME AÇIKLAMASI MEMUR-SEN MUĞLA İL BAŞKANI ÖNDER UÇAK, 3. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞMESİNDE TOPLAMDA 213 KAZANIM ELDE EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI.Memur-Sen’den toplu sözleşme açıklaması

Memur-Sen Muğla İl Başkanı Önder Uçak, 3. dönem toplu sözleşmesinde toplamda 213 kazanım elde edildiğini açıkladı.

 

Memur-Sen Muğla İl Başkanı Önder Uçak, sendikaya bağlı şube başkanları ile yaptığı toplantıda 3. dönem toplu sözleşmelerinde üyelerinin kazanımlarını açıkladı.
Uçak yaptığı açıklamada, “3 Ağustos’ta müzakerelerine başlanan 3. dönem toplu sözleşme sürecindeki mutabakat metninde yer alan kazanımlar ülkemize, milletimize, kamu görevlilerine, üyelerimize ve ailelerine hayırlı olsun. 3. Dönem Toplu sözleşme metni, içeriğinin zenginliği, alınan miktarlar, sözleşmeden yararlanacak kamu görevlisi sayısı bakımından tarihi bir toplu sözleşmedir. 3 milyon 200 bin kamu görevlisi, 1 milyon 900 bin kamu görevlisi emeklisi ve aileleri ile birlikte 20 milyon kişiyi doğrudan, ekonomik ve sosyal etkileri bakımından 78 milyonu yakından ilgilendiren Toplu Sözleşme Görüşmeleri mutlu bir şekilde sonuçlandı. Türkiye’nin en çok birlik ve dayanışmaya ihtiyaç duyduğu bir dönemde toplu sözleşmenin mutabakatla sonuçlanması ve içeriği bakımından, hem toplumsal uzlaşıya hem de çalışma barışına çok önemli katkı sağlamıştır. Memur-Sen ailesi olarak, gün riskleri ve tehditleri tartışma değil birlik içinde fırsatları güçlü geleceğe dönüştürme günüdür diyoruz. 850 bin üyemizin, kamu görevlilerinin, milletimizin, mazlumların ve insanlığın hukukunu korumaya, bu yolda alın teri akıtma ve mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Kamu görevlileri için tarihi bir başarı ile sonuçlanan toplu sözleşme sürecini baltalamaya çalışan ve şimdide kazanımları karalama telaşına düşen konfederasyonların toplu sözleşmeyle, sendikal mücadeleyi karıştırdıklarına şahit olduk. Enflasyonu ezen kazanımlarımıza çamur atan sözde rakip konfederasyonların ekonomiyi de bilmediği bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Toplu sözleşmeyle, 2016 yılı birinci altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5, 2017 yılı birinci altı ay için yüzde 3, ikinci altı ay için yüzde 4 memur maaşlarına zam gelecek. Bunun yanında kamu görevlilerinin büyük bir çoğunluğunu doğrudan etkileyen sosyo-ekonomik iyileştirmeler geliyor. 2014 yılının gerçekleşen enflasyon rakamı 8,2, 2015 yılının Ağustos ayı itibariyle yıllık enflasyon oranı 6,81, Orta Vadeli Programla hükümetin kamu görevlilerine vermeyi hedeflediği maaş zammı 2016 3+ 3, 2016 ve 2017 yılları için enflasyon tahmini yüzde 5, en yüksek yüzde 7,8 olmak üzere ortalama yüzde 6,9’dur. İmzalanan toplu sözleşmeyle, 2016 yılı için kümülatif olarak yüzde 11.3 zam alınmıştır. Bu zam hedeflenen enflasyon rakamlarının 6 puan üstünde, gerçekleşen enflasyon rakamlarının ise 3-4 puan üzerindedir. Emekli ikramiyelerinde oransal zammın yanı sıra 3 bin 760 TL ilave artış sağlanmıştır. Sermayeye, ‘ekonomik teşvik paketleri verildi, bu toplu sözleşme de ‘kamu görevlilerine yönelik ‘sosyal teşvik paketi’ olmalı demiştik. Genel toplu sözleşme de alınan 43, hizmet kolu toplu sözleşmelerinde alınan 170, olmak üzere toplam 213 kazanım üretilmiştir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.